سینی کابل استاندارد

سینی کابل استاندارد و ویژگی های آن

 سینی کابل استاندارد و ویژگی های آن

سینی کابل استاندارد سینی کابلی است که تمام استاندارد های لازم را در طراحی و تولید آن به کار گرفت شود‌. به طور کلی استفاده از این تجهیزات در تاسیسات برقی صنایع و ساختمان سازی ها مزایای زیادی را به دنبال دارد. این تجهیزات همانند لوله های فولادی و پی وی سی برق وظیفه دارند از کابل ها و سیم های موجود در تاسیسات برقی در برابر ضربه و نیروهای خارجی محافظت کنند.

استفاده از تجهیزات قدیمی از قبیل لوله فولادی و پلاستیکی، سبب می شود که جریان هوا در اطراف سیم ها و کابل ها به خوبی گردش نکرده و به سرعت داغ شود. اما این مشکل به واسطه وجود پانچ در سینی کابل استاندارد به راحتی رفع شده است. به طور کلی استفاده از سینی کابل سبب می شود تا طول عمر سیم ها و کابل های به کار رفته در تاسیسات برقی به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند.

کاربرد سینی کابل استاندارد

به طور کلی سینی کابل استاندارد دارای انواع مختلفی بوده و هر یک کاربرد گوناگونی دارند. سینی کابل ها عمدتا در صنایعی از قبیل صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع تولیدی و ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند. در ساختمان سازی ها، در صورتی که ساختمان از سقف کاذب برخوردار است، توصیه می شود که حتما از سینی کابل ها استفاده گردد. به طور کلی این تجهیزات عمدتا از زیر سقف و یا کنار دیوار عبور داده می شوند.

به همین دلیل در صورت وجود سقف کاذب، این تجهیزات به راحتی مخفی شده و زیبایی محیط را بر هم نمی زنند. البته نوع به خصوص دیگری از سینی کابل های استاندارد در بازار وجود داشته که در زیر زمین نصب شده و مسیر کابل ها و سیم های تاسیسات برقی را از زیر سطح زمین ایجاد می کنند.

سینی کابل استاندارد

متریال به کار رفته در سینی کابل استاندارد

به طور کلی در طراحی و تولید سینی کابل استاندارد از ورق های گوناگونی استفاده می شود. هر یک از این ورق ها ویژگی ها و قابلیت های گوناگونی داشته و به منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله ورق هایی که در ساختار این دسته از تجهیزات صنعتی به کار می رود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ورق های روغنی
  • ورق های سیاه
  • ورق های گالوانیزه

ورق های گالوانیزه از بین ورق های ذکر شده، سبب افزایش کیفیت و کارایی این محصول می شود. به طور کلی این ورق ها به سبب وجود فولاد در ساختار آن ها، از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند. به منظور افزایش مقاومت این دسته از تجهیزات در برابر رطوبت، در طی فرآیند گالوانیزاسیون گرم، پوششی از فلز روی، بر سطح ورق های فولادی قرار می گیرد.

از آنجایی که فلز روی به طور ذاتی در برابر خوردگی و سایش از مقاومت زیادی برخوردار است، مقاومت سینی کابل را در برابر رطوبت و خوردگی افزایش می دهد. به همین دلیل از سینی کابل گالوانیزه عمدتا در محیط های روباز و غیر مسقف استفاده می شود.

سینی کابل استاندارد

استانداردهای به کار رفته در سینی کابل

به طور کلی به منظور نصب و تولید سینی کابل در تاسیسات برقی صنایع و ساختمان ها استانداردهایی وجود دارند که هر کدام از آن ها، شرایط خاصی را در تولید و نصب سینی کابل عنوان می کنند. عمدتا به کارگیری استانداردها در تولید و نصب سینی کابل ها سبب می شود که این دسته از تجهیزات پس از نصب عملکرد مطلوبی را از خود ارائه داده و کیفیت بسیار بالایی داشته باشند.

از جمله استانداردهایی که در تولید و نصب سینی کابل ها مورد استفاده قرار می گیرد، می توان FG1، VE1، NEMA و VE2  اشاره کرد. به طور کلی استاندارد های NEMA VE1 از جمله استانداردهایی هستند که به منظور طراحی، تولید و نیز تست و ارزیابی سینی کابل ها تعریف شده اند. استانداردهای NEMA VE2 از جمله استانداردهایی هستند که به منظور نصب و انبار کردن سینی کابل ها تعیین شده است. به طور کلی استفاده از این استانداردها سبب می شود که تا حد زیادی کارایی سینی کابل ها افزایش پیدا کند.

اتصالات سینی کابل استاندارد

به طور کلی مسیرهایی که در تاسیسات برقی صنایع و ساختمان ها وجود دارند، مسیرهای یکنواخت و مستقیمی نیستند و از پیچ و خم های گوناگونی تشکیل شده اند. در چنین شرایطی به منظور نصب بهتر و راحت تر سینی کابل استاندارد، عمدتا از اتصالات گوناگونی استفاده می شود. از جمله این اتصالات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

زانویی های ۴۵ و ۹۰ درجه افقی

به طور کلی در صورتی که مسیر سینی کابل استاندارد در راستای افق، داری پیچ و خم های متعددی باشند، می توان از زانویی های ۴۵ و ۹۰ درجه استفاده کرد. زانویی ها از طریق پیچ و مهره به بدنه اصلی سینی کابل متصل شده و دو قسمت مختلف را به یکدیگر وصل می کند.

سینی کابل استاندارد

زانویی های ۴۵ و ۹۰ درجه عمودی

این دسته از تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند که مسیرهایی را که در راستی عمودی قرار دارند، را به مسیرهای افقی متصل کنند. این اتصالات نیز مانند زانویی های ۴۵ و ۹۰ درجه افقی، از طریق پیچ و مهره به مسیرهای اصلی متصل می گردند.

تبدیل ها

نوع دیگری از اتصالات سینی کابل استاندارد، تبدیل ها هستند. به طور کلی در برخی از مواقع به دلیل افزایش حجم سیم ها و کابل های برق در طول یک مسیر، نیاز است که سطح مقطع سینی کابل افزایش پیدا کند. تبدیل ها وظیفه دارند دو سینی کابل با سطح مقطع متفاوت را به یکدیگر متصل کنند.

نگهدارنده سینی کابل

از جمله پرکاربردترین اتصالات و تجهیزات جانبی سینی کابل استاندارد می توان به نگهدارنده ها اشاره کرد. به طور کلی این نوع از تجهیزات وظیفه دارند شرایط عبور سینی کابل ها را از کنار دیوار و یا زیر سقف، فراهم کنند. به طور کلی این تجهیزات در دو نوع دیواری و سقفی تولید شده و وظیفه دارند یعنی کابل ها را به دیوار و یا سقف متصل کنند.

عمدتا متریال به کار رفته در این مدل از تجهیزات، به گونه ای انتخاب شده تا ضمن تحمل وزن سینی کابل و سیم ها و کابل های قرار گرفته بر روی آن، در برابر رطوبت و خوردگی مقاومت بالایی داشته باشند. این تجهیزات عموما از طریق پیچ و مهره به سینی کابل و از طریق انکر بولت و پیچ به سقف متصل می شوند.

پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان در زمینه ی خرید سینی کابل استاندارد ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید. تلفن فروش : ۰۲۱۴۱۸۰۵