لوله های فولادی

انواع لوله های برق

انواع لوله های فولادی برق

انواع لوله های برق را مي توان به انواع مختلف از نظر جنس ، كاربرد و نحوه اتصالات دسته بندي نمود .

لوله هاي گالوانيزه

لوله هاي گالوانيزه خود به دو دسته تقسيم مي شوند : لوله هاي فولادي گالوانيزه و لوله هاي آهني گالوانيزه اين دو نوع در بازار به لوله هاي آهني سفيد معروفند و عموماً بين اين دو فرقي گذاشته نمي شود ،در صورتيكه لوله هاي فولادي گالوانيزه در مقايسه با نوع آهني آن سبك تر و براق تر هستند .

  • لوله هاي فولادي گالوانيزه 

اين نوع لوله ها گاهي براي تخليه فاضلاب لوازم بهداشتي كوچك به كار برده مي شود ولي مورد استفاده اصلي آنها براي تهويه است . جنس اين لوله ها از فولاد نرمي است كه در ساختن آن ورقه فولاد را با فشار داخل قالب عبور داده درز آن را جوش مي دهند و سپس آنها را جهت افزايش مقاومت در برابر اسيدها و زنگ زدگيها در يك وان آبكاري روي اندود (گالوانيزه) مي كنند .

اين نوع لوله ها نسبت به نوع آهني در برابر اسيدها مقاومت كمتري دارند و كليه اسيدهايي كه براي چدن مضر مي باشند فولاد گالوانيزه را هم خراب مي كنند.

  • لوله هاي آهني گالوانيزه

جنس اين لوله ها از آهن سفيد نورد شده است كه درز آن توسط دستگاه هاي درز جوش بهم جوش داده مي شود و سپس لوله را در فلز روي مذاب فرو مي برند . به همين علت آنها را لوله هاي با درز نيز مي گويند . اين نوع لوله ها از رنگ تيره و خاكستريشان شناخته مي شوند .و عموماً به دو صورت سبك و متوسط توليد مي شوند.

كليه لوله هاي فولادي و آهني گالوانيزه در شاخه هاي ۶ متري و دو سر دنده با قطر  اينچ تا ۸ اينچ توليد مي گردند . قر اين لوله ها معمولاً‌ قطر اسمي است كه بزرگتر از قطر داخلي و كوچكتر از قطر خارجي است .

همچنين در بازار اين لوله ها را بر اساس نمره مي شناسند. لوله هاي فولادی گالوانيزه نيز به وسيله دنده پيچي به يكديگر وصل و توسط مواد مناسب آب بندي مي شوند.

نكته : از اتصال اين لوله ها به روش جوشكاري بايد پرهيز نمود زيرا بر اثر حرارت ناشي از جوشكاري و سوختن روكش گالوانيزه (آلياژ روي) دود غليظ و سفيدي توليد مي شود كه محيط كار را آلوده مي نمايد و تنفس آن ايجاد مسموميت كرده و موجب آسيب ديدن دستگاه تنفسي مي شود.

انواع-لوله-های-برق-کاسپین-پایپ

لوله برق پی وی سی

در قسمت های قبل در مورد انواع لوله برق فلزی فولادی و آهنی و همچنین ویژگی های آن صحبت شد. اما لوله های برق تنها از جنس فلز یا فولاد نیستند. آنها می توانند از پلیمرهای با چگالی بالا و بسیار با کیفیتی همچون pvc نیز ساخته شوند. همان طور که می دانید متریال pvc قدمت طولانی دارد و در حوزه تجهیزات پایپینگ تجربه کاربری بسیار فوق‌العاده ای را در پروژه های مختلف به جای گذاشته است.

جنس پلیمری این نوع از لوله برق به خوبی می تواند یک مقاومت فیزیکی را برای سیم ها و کابل های برق فراهم کند. این لوله ها معمولاً در داخل سازه و به صورت توکار مورد استفاده قرار می گیرند .در صورت مجاورت با هرگونه رطوبت به دلیل بدنه غیر فلزی به هیچ عنوان دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شوند.

بسیاری از افراد این ذهنیت را دارند که متریال های پلیمری ممکن است در طولانی مدت دچار خشکی ساختار و شکنندگی شوند اما به واسطه فرمولاسیون منحصر به فردی که لوله برق pvc دارد، دچار شکنندگی، ترک یا خشکی ساختار نمیشوند. لذا همواره می‌توانند انعطاف‌پذیری کنترل شده خود را حفظ کنند تا از این طریق یک پوشش محافظ چند منظوره برای کابل ها باشند.

انواع لوله های برق

لوله برق خم سرد

یکی از پرکاربردترین لوله هایی که در حوزه پشتیبانی و حمایت از کابلهای برق مورد استفاده قرار می گیرد لوله برق خم سرد می باشد. همانطور که از نام این نوع از لوله مشخص است لوله های خم سرد این قابلیت را دارند تا ساختار آن ها به همان شکلی که ما می خواهیم انحراف یا تغییر شکل یابد. این ویژگی منحصر بفرد در لوله ها باعث می شود تا شما بی نیاز از بکارگیری هرگونه اتصالات ثانویه باشید.

همانطور که میدانید اکثر لوله های فلزی معمولاً از اتصالات لوله‌ای استفاده می‌کنند. این اتصالات ساختارهای متفاوتی همچون زانویی ها، سه راهی و یا حتی اتصالات متقاطع را نیز شامل می‌شود. اما در مورد لوله های خم سرد شما دیگر نیازی به استفاده از زانوها برای تغییر جهت ۹۰ درجه در لوله ها ندارید.

بلکه با استفاده از یک سری تجهیزات فنری مخصوص می توانید یک انحراف یا تغییر جهت ایده آل را در ساختار لوله به وجود آورید. سرعت اجرا و پیاده سازی لوله ها بر روی سازه بسیار بالاتر از دیگر لوله های فلزی است. در نتیجه شما می توانید یک مجموعه گسترده را با استفاده از لوله برق خم سرد لوله کشی کنید.

انواع لوله های برق

لوله برق نسوز

با توجه به تنش های بالایی که در محیط های صنعتی وجود دارد. ممکن است حریق گسترده ای در یک بخش از سازه صنعتی ایجاد شود. کابل های برق یکی از آسیب پذیرترین هادی های الکتریکی هستند که در صورت بروز آسیب می تواند خسارات جبران ناپذیری را در محیط به وجود آورد. به همین دلیل باید از لوله هایی استفاده کنیم که این کابل ها را به طور کامل از هرگونه آتش سوزی حفظ کند. بسیاری از لوله های پی وی سی و یا لوله های upvc همگی دارای ساختار نسوز هستند یعنی در تماس مستقیم با شعله های آتش دچار ذوب شدگی نمیشوند.

این ویژگی منحصر به فرد باعث می شود تا کابل ها در چنین شرایط پرخطری کاملا سالم باقی بمانند. از همه مهمتر اینکه اصولاً پلیمرها عایق حرارتی هستند نه رسانای حرارتی، یعنی برخلاف فلزات که می‌توانند گرمای با دمای بسیار بالا را از طریق بدنه خود انتقال دهند اما لوله برق نسوز پلیمری این انتقال حرارت را انجام نمی دهد.

همچنین لوله های پلیمری نسوز رسانای الکتریکی نیز نیستند یعنی اگر در بدنه کابل، خوردگی و آسیب وجود داشته باشد در صورت تماس رشته های بیرون زده سیم با بدنه لوله هیچگونه رسانایی الکتریکی ایجاد نخواهد شد. بنابراین از جهاتی می توان با استفاده از لوله های پلیمری نسوز امنیت یک مجموعه صنعتی را نیز ارتقا داد.

لوله برق فلکسیبل

لوله برق فلکسیبل یکی دیگر از پرکاربردترین لوله ها در حوزه سیم کشی برق ساختمان می باشد. این لوله ها به واسطه انعطاف پذیری بالایی که دارند به خوبی می توانند سیم های برق را در مسیرهای مختلف هدایت کنند. ساختار های متفاوتی از این لوله های فلکسیبل وجود دارد. شما می توانید جنس تمام پلیمری آن را که معمولاً از متریال pvc ساخته می شود را تهیه کنید.

همچنین می توانید ساختار فلزی روکش دار آنها را نیز خریداری کنید که با یک روکش pvc پوشش دهی شده‌اند. هر دو قابلیت های خاص خود را دارند. معمولا لوله های تمام پلیمری خرطومی به صورت توکار و زیرگچی برای هدایت سیم های برق استفاده می شوند. همچنین از لوله های فلکسیبل فلزی با روکش پلیمری نیز می توانید برای سیم کشی های سطح رویه سازه و بسیاری از تاسیسات موجود در صنایع به کارگیری کنید.

این لوله های برق به هیچ نوع اتصال دهنده بین لوله‌ای نیاز ندارند. در واقع آن ها به واسطه انعطاف پذیر بودن ساختار خود قابلیت تغییر مسیر به هر جهتی را دارند. لوله های خرطومی معمولاً از لحاظ سایز در نمره های ۱۱، ۱۳ و ۱۶ طبقه بندی می شوند حال آنکه لوله‌های فلکسیبل فلزی روکش دار از سایزهای pg13.5 تا pg48 در بازار قابل عرضه هستند. اینکه کدام سایز را برای پروژه خود خریداری کنید بستگی به ابعاد و حجم کابلهای شما دارد.

انواع لوله های برق

نکات مرتبط با انتخاب انواع لوله برق

لوله های برق همان طور که در این مقاله ذکر شد تنوع بسیار بالایی دارند. اینکه شما از لوله‌های فولادی استفاده کنید و یا از لوله های pvc بستگی به نوع سازه و محیط قرارگیری لوله ها دارد. در اکثر موارد به دلیل محدودیت های سازه ای و وجود تنش های فیزیکی در یک محیط صنعتی ترجیح بر این است که از لوله های فولادی گالوانیزه استفاده شود تا حداکثر حفاظت ساختاری برای کابل ها مهیا شود.

اما در بسیاری از پروژه های سیم کشی داخلی ساختمان شما می توانید با استفاده صحیح از لوله های خرطومی به اهداف پشتیبانی کامل از سیم ها و کابل های برق دست یابید. برای آنکه بتوانید مراحل انتخاب انواع لوله برق را به طور صحیح انجام دهید بهتر است که از یک کارشناس در حوزه تجهیزات پایپینگ در سازه های صنعتی کمک بگیرید.

لذا شما می توانید جهت دریافت مشاوره های تخصصی با کارشناسان شرکت پترو کاسپین تماس بگیرید تا یک سری مشاوره های کلیدی را خدمت شما ارائه دهند.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵