براز بوش برنجی چیست و چگونه استفاده می شود؟

براز بوش برنجی چیست و چگونه استفاده می شود؟

براز بوش برنجی یک قطعه اتصال دهنده کاربردی در پروژه های وسیع کابل کشی در شبکه های برق رسان می باشد. همانطور که می دانید برای اینکه بتوان یک سیستم یا شبکه یکپارچه مشتمل بر لوله ها و کابل های برق را ایجاد کرد علاوه بر انواع لوله فولادی برق نیاز به اتصالات  متعدد لوله ای نیز داریم.  می توان گفت بدون قطعات اتصال دهنده نصب و پیاده سازی لوله ها به منظور پشتیبانی از کابل ها میسر نخواهد بود. قطعات اتصال دهنده متنوعی در این حوزه وجود دارد که هر کدام در مسیر لوله کشی برق استفاده می شود ممکن است قطعات از نوع زانو درب دار لوله برق، سه راهی درب دار و یا حتی قطعات اتصال دهنده متقاطع و همچنین بوشن لوله برق یا کوپلینگ ها باشد.

اکثر این قطعات معمولاً در بین لوله های فولادی متصل می شوند. اما قطعه کاربردی دیگر به نام براز بوش برنجی که غالباً با عنوان براز بوش یا بوشن برنجی نیز آن را میشناسند کاربری خاصی دارد. در این مقاله ضمن معرفی نوع کاربردی این قطعه اتصال دهنده در ارتباط با نحوه بکارگیری در شبکه لوله کشی و همچنین ویژگی های ساختاری آن صحبت می کنیم.

نحوه استفاده از براز بوش برنجی در شبکه لوله کشی برق

همانطور که می دانید در سازه های صنعتی غالبا از انواع جعبه تقسیم، قوطی کلید و تابلوها استفاده می شو.د در واقع این قطعات محل اتصال کابل های برق همراه با ترمینال ها می باشد. اگر شما می خواهید یک انشعاب حرفه ای و به نسبت پیچیده ای را در سازه صنعتی خود داشته باشید قطعاً این قطعات یا باکس های فلزی فوق العاده کاربردی و حیاتی خواهند بود.

لوله های فولادی برق باید کابل ها را به داخل این باکس های فلزی هدایت کنند. اما نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که این لوله ها چگونه باید با حداکثر امنیت به قوطی کلید و جعبه تقسیم ها متصل شوند؟ اگر بدون قطعات اتصال دهنده ثانویه بخواهیم این لوله ها را درون این باکس های فلزی قرار دهیم عملاً با هر نوع تنشی قابلیت جدا شدن را دارند. در چنین مواردی اگر اتصالات کابل از داخل ترمینال جدا شود خسارات سنگینی را به وجود می آورد.

پس باید با یک قطعه اتصال دهنده کاربردی لوله ها را در داخل باکس فلزی تثبیت و پایدار نگه داریم. براز بوش برنجی دقیقا همان قطعه ای است که باعث تثبیت لوله ها در داخل باکس می شود. در واقع این قطعات به واسطه ساختار منحصر به فردی که دارند شرایطی را فراهم می‌کنند تا لوله ها بدون جابجایی و همچنین فاصله گرفتن از جعبه تقسیم و قوطی کلید در داخل آن باقی بمانند. اما یک قطعه مکمل دیگر همراه با براز بوش برنجی در اینجا استفاده می شود که در قسمت بعد به توضیح آن می پردازیم.

 نحوه استفاده از براز بوش برنجی در شبکه لوله کشی برق

قطعه مکمل مورد استفاده برای اتصال به براز بوش برنجی

یکی از قطعات بسیار مهم و به نوعی مکمل که در محل اتصال لوله به قوطی کلید ها مورد استفاده قرار می گیرد بوش های فولادی می باشد. این قطعات معمولا به عنوان کوپلینگ نیز از آن یاد می شود. یک قطعه به نسبت ساده و استوانه ای شکل که از دو طرف و قسمت داخلی دارای رزوه می باشد. در واقع وظیفه اصلی بوشن ها این است که می توانید دو لوله با سایز و قطر یکسان را به یکدیگر متصل کنید. رزوه های داخلی که در این قطعه تعبیه شده است باعث پیچ شدن لوله ها به یکدیگر می شود. مزیت این قطعه این است که می‌تواند یک مسیر مستقیم چندین متری را برای هدایت کابل ها فراهم کند. چرا که لوله های برق حداکثر در شاخه های سه متری تولید می شوند و برای اتصال به یکدیگر نیاز به بوشن ها داریم.

روند استفاده از بوشن فولادی و براز بوش برنجی به این صورت است که ابتدا بوشن فولادی به لوله های فولادی برق پیچ می شود. سپس براز بوش برنجی از داخل باکس از قسمت پایه که دارای رزوه می باشد در محل حفره قوطی کلید جایگذاری می شود. پایه رزوه دار براز بوشن در این حالت قابلیت پیچ شدن به داخل کوپلینگ را دارد. به بیان ساده‌تر برای آنکه بوشن برنجی باعث تثبیت لوله در داخل قوطی کلید و جعبه تقسیم شود لازم است که مستقیماً به بوشن فولادی لوله برق پیچ شود. به دلیل وجود یک ساختار شش وجهی و شش گوش در بالای براز بوشن عملاً خارج کردن این قطعه از داخل قوطی کلید از طریق اعمال نیرو میسر نیست.

 سایزبندی های متعدد این نوع از قطعات اتصال دهنده

با توجه به اینکه لوله های فولادی برق و همچنین بوشن های فولادی در سایز بندی های متعدد عرضه می شوند. در نتیجه براز بوش برنجی نیز به منظور ایجاد سازگاری و همچنین هماهنگی با این قطعات در سایز بندی های مختلف طراحی و تولید می شود. به عنوان نکته مهم و حیاتی، همواره باید این موضوع را در نظر داشته باشید که در زمان خرید براز بوش برنجی سایز لوله ها و کوپلینگ ها را لحاظ کنید. به عبارتی شما نمی توانید براز بوشن برنجی با سایز و قطر کوچک را بر روی کوپلینگ های سایز بزرگ استفاده کنید.

لذا این تطابق سایز در همه حال باید لحاظ شود. اما سایز بندی هایی که برای این محصول وجود دارد در ابعاد pg11 تا pg48 می باشد. البته در مواردی ممکن است سایزهای بزرگتر از این محصول در پروژه های صنعتی مورد نیاز باشد که در چنین مواردی می توان بر روی این قطعات طراحی های سفارشی را نیز انجام داد. شرکت های تولید کننده متناسب با نیاز مشتری این نوع تغییرات را در سایز محصول به وجود می‌آورند تا پروژه مربوطه با حداکثر استاندارد اجرا و احداث شود.

 نحوه استفاده از براز بوش برنجی در شبکه لوله کشی برق

خرید انواع قطعات اتصال دهنده لوله برق از شرکت پتروکاسپین

شرکت پتروکاسپین به عنوان تولید کننده و همچنین عرضه کننده محصولات همواره سعی می کند با کیفیت ترین و استاندارد ترین قطعات مورد نیاز در شبکه های لوله کشی برق را در اختیار مشتریان قرار دهد. شما می توانید جهت دریافت اطلاعات فنی در ارتباط با خرید محصولات و اطلاع از قیمت با این شرکت در تماس باشید.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵