بست نگهدارنده لوله

بست نگهدارنده لوله

بست نگهدارنده لوله از اتصالات رایج و کاربردی برای نگهداری و عدم جابجایی لوله ها محسوب می شود. این نوع از اتصالات متناسب با نوع نیاز پروژه و نحوه کاربری، از جنس و متریال پلاستیک یا فلز ساخته و پرداخته می‌شوند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که اتصال و نگهداری از لوله ها، از اصلی ترین کاربردهای بست های نگهدارنده به شمار می رود. نگهدارنده های فلزی در حوزه ساختمان سازی در طیف وسیع و گسترده ای مورد استفاده واقع می شوند.

بست نگهدارنده لوله برای ثابت نگه داشتن اتصالات در وضعیت خاص و جلوگیری از حرکت، انحراف و جابجایی، از گزینه های کارآمد و راهگشا محسوب می شود. نگهدارنده ها به عنوان نمونه ای از سیستم های حفاظتی لوله ها، قابلیت نگهداری این تجهیزات را در مجاورت سطح به خوبی فراهم می آورند. غالبا در پروژه ها و سازه‌های ساختمانی برای اطمینان حاصل نمودن از ثبات و ایمن شدن لوله ها، بست های نگهدارنده کمک شایانی می نمایند. به عبارت دیگر، این نوع از اتصالات برای جلوگیری از رخ دادن انبساط لوله ای و هرگونه حرکت، مورد استفاده واقع می شوند.

ویژگی های برجسته بست نگهدارنده لوله

به طور کلی، بست لوله از ساده ترین اتصالات برای بهینه سازی ساپورت تاسیسات، در پروژه های مختلف ساختمانی و غیر ساختمانی به شمار می رود. بست های نگهدارنده لوله برای محدود کردن و کنترل حرکت و مهار کردن لوله های نصب شده بسیار کاربرد دارند. بست های لوله برای استفاده در نصب و پیاده سازی لوله کشی های مختلف اعم از گاز، برق، فاضلاب، سرمایش و گرمایش به کار می روند. بست های نگهدارنده ضمن محکم نگه داشتن لوله ها در محیط، موجب قرار گرفتن لوله و اتصالات در سر جای خود به صورت ایمن و مطمئن می شوند.

بست نگهدارنده لوله به علت کاربرد گسترده و وسیع در صنایع مختلف، از متریال مختلفی مانند کروم، برنج، فولاد، مس و پلاستیک تولید می شود. همچنین، برخی از بست ها به منظور جلوگیری از ایجاد آسیب به لوله، با عایق های باکیفیت نظیر پلی اورتان به مرحله تولید می رسند. بست های نگهدارنده در زمره تجهیزات و اتصالات مهم و حائز اهمیت در تاسیسات ساختمانی و سیستم های لوله کشی قلمداد می گردند. لرزش و تکان خوردن لوله‌ها می تواند سبب خسارت ها و هزینه های گزاف به سازه شود. بر همین اساس، با استفاده از بست های لوله علاوه بر جلوگیری از لرزش، ثبات و ایستایی لوله ها بر روی سقف یا سطح دیوار فراهم می گردد.

در ساختار بست نگهدارنده از متریال و مواد اولیه بسیار باکیفیت و مرغوب استفاده می شود. ساختار این نوع از اتصالات به گونه ای طراحی شده تا در برابر عوامل محیطی، نوسانات جوی و دمایی و نفوذ آب و رطوبت، از دوام و مقاومت مناسب برخوردار باشد. همچنین، به علت متریال مرغوب استفاده شده در ساختار بست های نگهدارنده، این نوع از تجهیزات قابلیت تحمل فشار و دمای بالا را دارند. طراحی خاص و متمایز، طول عمر بالا، مقرون به صرفه بودن از نقطه نظر اقتصادی و دوام و استحکام مطلوب را می توان از دیگر ویژگی های برجسته بست های نگهدارنده لوله برشمرد.

بست نگهدارنده لوله

انواع مختلف بست نگهدارنده لوله از لحاظ نوع متریال

بست آهنی: این نوع بست نگهدارنده لوله با قطر ۲ میلیمتر و با ورق های آهن طراحی و تولید می گردد. غالبا این نوع از بست های نگهدارنده به رنگ سیاه می باشند. به منظور جلوگیری از زنگ زدگی و مقاومت در برابر رطوبت، در ساختار بست آهنی از پوشش رنگ سیاه استفاده می شود.

بست گالوانیزه: بست نگهدارنده گالوانیزه در برابر رطوبت و خوردگی و زنگ زدگی از دوام و مقاومت بالایی بهره می برد. این نوع از بست ها از ورق های گالوانیزه تولید می شوند. در مرحله تولید بست گالوانیزه از فرآیند آبکاری استفاده می کنند. این امر موجب مقاوم سازی بست ها در برابر رطوبت می شود.

بست پلاستیکی: این نوع گیره نگهدارنده لوله از متریال باکیفیت مانند مواد ترمو پلاستیک، پلی پروپیلن و پلی آمید تولید می گردد. برخورداری از شیارهای نصب، کیفیت و دوام بالا، پایداری مطلوب، مناسب برای اتصال و انتقال کابل و لوله و مقاومت بالا در برابر انقباض شدید و پیچش های مکانیکی، از مهم ترین ویژگی های بست پلاستیکی محسوب می شود. همچنین، برای انتقال کابل ها و لوله ها در مسافت ها و مسیرهای طولانی، بست های پلاستیکی مناسب و مفید می باشند.

بست نگهدارنده لوله

انواع بست نگهدارنده لوله از لحاظ موقعیت نصب

بست پایه دار: بست دو پایه یا پایه دار، از نگهدارنده های لوله رایج و پرکاربرد تلقی می گردد. بست های پایه دار برای نگهداری از انواع لوله ها اعم از استیل، مسی، چدنی و فلزی، کاربرد دارند. همچنین، برای انتقال کابل ها و لوله ها به دو صورت افقی و عمودی از روی سطح دیوار، بست های دو پایه مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار این نوع از نگهدارنده ها از دو بخش تکیه گاه و بست تشکیل شده است. متریال استفاده شده در بخش نگهدارنده از جنس پلیمر و پایه طراحی شده برای بست، از جنس فلز می باشد.

بست های دو پایه از متریال مختلفی مانند آهن های آلیاژی، استیل و ورق های گالوانیزه تولید می شوند. قابلیت تحمل دمای منفی ۳۰ الی مثبت ۱۵۰ درجه سانتیگراد، دوام بالا در برابر حرارت، الکتریسیته و مقاومت مناسب در مقابل گاز و اسید، از ویژگی های شاخص این نوع بست نگهدارنده لوله قلمداد می گردد.

بست بدون پایه: بست های نگهدارنده بدون پایه به صورت دو نیم دایره طراحی می شوند. قابلیت پیچ شدن این نوع از بست ها به یکدیگر از دو طرف وجود دارد. مقاومت بالا در برابر UV، قابلیت استفاده بر روی سطوح مختلف، تولید شده براساس استانداردهای جهانی و رنج دمایی کارکرد منفی ۲۰ تا مثبت ۸۵ درجه سانتیگراد، از مشخصات برجسته بست ساده یا بدون پایه تلقی می گردد.

لازم به ذکر است که در هنگام خرید بست نگهدارنده لوله می بایست به یک سری فاکتورها توجه ویژه داشت. بر این اساس، ظرفیت تحمل بار، ابعاد، اندازه و سایز لوله ها، شرایط محیط، نوع نیاز پروژه، طراحی استاندارد، سطح کیفی ساخت و متریال به کار رفته، از پارامترهای مؤثر و تاثیرگذار در این زمینه به شمار می آیند.

میتوانید با برقراری تماس با کارشناسان در زمینه ی خرید بست نگهدارنده لوله ، پس از دریافت مشاوره، اقدام به خرید نمایید. تلفن فروش : ۰۲۱۴۱۸۰۵