بست چنگکی لوله برق

بست چنگکی لوله

بست چنگکی لوله

Unistrut pipe clamps

بست چنگکی لوله از تجهیزات مورد نیاز در سیستم های آبرسانی ، برق رسانی و همچنین سازه های فلزی و سیستم آتش نشانی می باشد و از ورق گالوانیزه گرم تولید می گردد. از انواع بست چنگکی لوله میتوان به ، بست چنگکی لوله کوتاه ، لوله بلند ، بست چنگکی کابل ، عایق دار  و …. اشاره نمود.

بست چنگکی به صورت دو تیکه و از ورق گالوانیزه گرم تولید می گردد که با توجه به نوع سایز لوله انتخاب و بر روی سی چنل یا سی ریل قرار می گیرد و با عبور دادن لوله برق از داخل آن با پیچ و مهره محکم می گردد .

از مزایای بست های چنگکی لوله می توان به نصب آن در شرایط مختلف مانند نصب در سقف و بصورت آویزان ، نصب بر روی دیوار و بصورت عمودی و نصب بصورت افقی و بر روی زمین یا بر روی ساپورت های دیواری اشاره نمود. سایز این قطعات نیز از قطر کارگیر ۸ میلیمتر تا ۴۸ میلیمتر میباشد که در ادامه جزئیات بیشتری را در مورد سایز ارائه میدهیم.

بست چنگکی در ضخامت های ۱ میل و ۱٫۵ میل . ۲ میل تولید می گردد. بسته بندی آن بر اساس تعداد و بصورت کیسه ای فروخته می شود.

انواع بست چنگکی لوله

 • بست چنگکی لوله کاندوئیت
 • بست چنگکی لوله برق
 • بست چنگکی لوله مشکی
 • بست چنگکی لوله عایق دار

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بست چنگکی ، از ورق گالوانیزه گرم استفاده می شود. مشخصات محصول تولیدى  بست چنگکی لوله ، استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى بست ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.

بست-چنگکی-کاسپین-پایپ

چرا بست چنگکی لوله جزو اولویت های شبکه‌های کابل کشی می باشد؟

یکی از معیارهای اساسی در شبکه های لوله کشی برق تامین امنیت در مسیر انتقال لوله ها می باشد. همانطور که می دانید لوله فولادی برق حامل کابل هایی هستند که می توانند در اثر تماس مستقیم با عوامل محیطی آسیب ببیند. ما باید شرایطی را فراهم کنیم که این کابل ها در بهترین شرایط در مسیرهای تعیین شده قرار بگیرند.

علاوه بر لوله ها که نقش تعیین کننده ای در حفاظت از کابل های برق دارند نیاز به قطعات دیگری با نام بست چنگکی لوله داریم. این بست ها می توانند شرایطی را فراهم کنند تا لوله های فولادی برق و همچنین کابل ها در مسیر های دیواری و سقف هدایت شوند. ساختار فلزی این بست ها به گونه ای است که می تواند در طولانی مدت لوله های فلزی را به صورت کاملا پایدار در بخش سقف یا دیوار نگه دارند.

آنچه که در شبکه های کابل کشی دنبال می شود افزایش ایمنی در نصب لوله های برق می باشد. اگر شما بتوانید بست چنگکی لوله را در موقعیت مناسب در سی چنل قرار دهید و از لحاظ سایز نیز آنها را با لوله ها مطابقت دهید می توانید این اطمینان را داشته باشید که لوله های برق با استحکام بالا در موقعیت های مختلف سازه قرار خواهند گرفت.

ویژگی های بست چنگکی

 • ساختار بست چنگکی لوله به گونه ای طراحی شده است که می‌تواند نیرو و فشار ناشی از وزن لوله ها را تحمل کند.
 • به دلیل داشتن پوشش های گالوانیزه گرم در محیط های مرطوب قابلیت استفاده دارند. در نتیجه در طولانی مدت دچار تغییر رنگ، زنگ زدگی یا دچار اکسیداسیون نمیشوند.
 • این بست ها به تنهایی کارایی لازم را ندارند و به همین دلیل شما باید از یکسری قطعات مکمل با نام سی چنل و یا طرح های خاصی از یونسترات استفاده کنید تا بتوانید بست ها را بر روی این قطعات سوار کنید.
 • با توجه به سایزهای به نسبت کوچکی که دارند شما می توانید در یک محور سی چنل چندین بست چنگالی را یکی پس از دیگری استفاده کنید. این ویژگی منحصر به فرد باعث می شود تا شما قابلیت حمایت از چندین لوله را در یک قطعه سی چنل داشته باشید.
 • به دلیل داشتن یک پیچ تنظیم کننده در قسمت بالای خود این قابلیت را دارند که لوله ها را در جای خود محکم نگه دارند. در نتیجه لوله ها دچار لغزندگی یا حرکت به طرفین نمی شوند.
 • نوع عایق دار بست چنگکی لوله نیز موجود است که جهت اتصال مستقیم کابل ها مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که کابل ها دارای غشای پلیمری هستند، بست های عایق دار در صورت فشار روی کابل ها هیچگونه آسیبی را به آنها وارد نمی کنند.
 • ابعاد و سایز بندی های مختلفی دارند که این ویژگی باعث می شود قابلیت پشتیبانی و حمایت از کابل ها و لوله های برق را در اندازه های متنوع داشته باشند.

بست-چنگکی-کاسپین-پایپ

مشخصات ساختاری بست چنگکی

این بست ها از لحاظ طرح ساختاری به صورت U شکل هستند. در قسمت انتهایی بست یکسری دندانه وجود دارد که این دندانه ها در شیار سی چنل قفل میشوند. طرح های مختلفی از بست چنگکی لوله وجود دارد که بعضی از آنها دارای پیچهای عمودی و برخی دیگر دارای پیچ های افقی هستند. نمونه هایی که دارای پیچ های عمودی می باشند غالباً یک صفحه کوچک فلزی نیز دارند که از طریق باز و بست پیچ می‌توانند روی لوله ها سوار و یا از آنها جدا شوند.

در برخی دیگر از نمونه های بست چنگالی این صفحات فلزی ممکن است دارای عایق نیز باشند که معمولاً با عنوان بست چنگکی عایق دار آنها را می شناسند. زمانی که پیچ موجود بر روی بست را باز می کنیم عملاً لوله ها از بست جدا شده و به راحتی می توانند از داخل بست چنگالی لوله خارج شوند.

سایز بست چنگالی لوله

اصولاً ابعاد بست چنگالی لوله بر اساس قطر کارگیر آنها اندازه گیری می شود. این قطر کارگیر معمولاً از ۸ میلیمتر تا ۴۸ میلیمتر می باشد که سایز دقیق آن ها به صورت دقیق به شرح ذیل می باشد

 • ۸ تا ۱۲ میلیمتر
 • ۱۲ تا ۱۶ میلیمتر
 • ۱۶ تا ۲۰ میلیمتر
 • ۱۸ تا ۲۵ میلیمتر
 • ۲۴ تا ۲۸ میلیمتر
 • ۲۸ تا ۳۲ میلیمتر
 • ۳۶ تا ۴۰ میلیمتر
 • ۴۴ تا ۴۸ میلیمتر

علت آنکه این ابعاد به صورت دامنه می باشد به این دلیل است که این بست ها دارای یک پیچ تنظیم کننده هستند که می‌تواند تا چند میلیمتر افزایش سایز پیدا کند. به عنوان مثال قطر کارگیر ۸ تا ۱۲ میلیمتر یک فاصله ۴ میلیمتری را میان خود دارد که این فاصله با استفاده از پیچ تنظیم کننده بست چنگالی جبران می شود.

در طراحی مهندسی بست چنگکی لوله نمی‌توان به ازای افزایش هر میلیمتر سایز لوله یک بست با ابعاد ثابت را ساخت. به همین دلیل با طراحی هوشمندانه بست چنگالی شرایطی را فراهم می‌کنند تا یک بست واحد، توانایی حمایت از قطر کار گیرهای ۸، ۹، ۱۰، ۱۱ و ۱۲ میلیمتر را داشته باشد.

بست چنگکی لوله

چه نکاتی را باید در زمان نصب بست چنگکی مد نظر قرار دهیم؟

 • با توجه به تنوع سایزی که لوله های برق دارند بهتر است در زمان تهیه این بست ها به ابعاد فیزیکی آنها توجه ویژه ای داشته باشیم.
 • بست هایی که دارای عایق نیستند معمولاً بر روی کابل ها نصب نمی شود زیرا فشاری که این بست ها به صورت مستقیم به کابل وارد می‌کند می‌تواند باعث آسیب به غشای پلیمری کابل شود. بنابراین اگر می خواهید که این بست ها را بر روی لوله های فلزی نصب کنید نوع بدون عایق مناسب ترین انتخاب خواهد بود.
 • از آنجایی که اتصال لوله ها و کابل های برق ابتدا بر روی سی چنل و سپس بر روی سازه انجام می گیرد بهتر است که از محکم بودن سی چنل ها به سازه مطمئن شوید.
 • همواره از قرار دادن تعداد زیادی بست چنگکی لوله بر روی سی چنل ها بپرهیزید زیرا قطعات سی چنل نباید تحت نیروی وزن بالا به خصوص در ناحیه سقف قرار گیرند.
 • با توجه به آن که امکان ریزش تجهیزات متصل به سقف وجود دارد لذا این ناحیه نیازمند دقت بیشتری در نصب سی چنل ها دارد.

مشاوره قیمت و خرید انواع بست چنگکی از شرکت پتروکاسپین

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵