بست چنگکی کابل

بست چنگکی کابل

بست چنگکی کابل

Unistrut cable clamps

بست چنگکی کابل از تجهیزات مورد نیاز در سیستم های آبرسانی ، برق رسانی و همچنین سازه های فلزی و سیستم آتش نشانی می باشد و از ورق گالوانیزه گرم تولید می گردد.

از انواع بست چنگکی کابل میتوان به ، بست چنگکی کوتاه ، بلند ، بست چنگکی لوله ، بست چنگکی عایق دار  و …. اشاره نمود.

به صورت دو تیکه و از ورق گالوانیزه گرم تولید می گردد که با توجه به نوع سایز کابل انتخاب و بر روی سی چنل یا سی ریل قرار می گیرد و با عبور دادن کابل برق از داخل آن و قرار دادن یک تکه عایق بر روی کابل با پیچ و مهره محکم می گردد .

از مزایای بست چنگکی کابل می توان به نصب آن در شرایط مختلف مانند نصب در سقف و بصورت آویزان ، نصب بر روی دیوار و بصورت عمودی و نصب بصورت افقی و بر روی زمین یا بر روی ساپورت های دیواری اشاره نمود و از سایز ۱۲ میلیمتر تا سایز ۲۵۰ میلیمتر در دسترس می باشد.

در ضخامت های ۱ میل و ۱٫۵ میل . ۲ میل تولید می گردد و بسته بندی آن بر اساس تعداد و بصورت کیسه ای فروخته می شود.

انواع بست چنگکی کابل

  • بست چنگکی کابل برق
  • بست چنگکی کابل شبکه
  • بست چنگکی کابل دیتا
  • بست چنگکی کابل عایق دار

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بست چنگکی ، از ورق گالوانیزه گرم استفاده می شود .

مشخصات محصول تولیدى بست چنگکی کابل ، استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى بست ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.

انواع بست چنگکی کابل

اهمیت عایق دار بودن بست چنگکی کابل

اصولا کابل های برق دارای یک ساختار آسیب پذیر می باشند و با کم ترین اعمال نیرو بر غشای خارجی آن ها می توانند صدمه ببینند. قطعاً آسیب دیدن لایه پلیمری کابل های برق باعث می شود تا رشته سیم های الکتریکی از کابل خارج شوند. لذا در چنین شرایطی ایجاد اتصال کوتاه و یا بروز برق گرفتگی بسیار محتمل خواهد بود. به همین دلیل مهندسین حوزه کابل کشی سازه های صنعتی ترجیح دادند تا از بست چنگکی کابل عایق دار استفاده کنند.

این بست ها با توجه به آنکه دارای جنس فلزی هستند اگر بدون عایق بر روی کابلهای برق نصب شوند ممکن است در اثر اعمال نیرو و فشار، به کابل های برق آسیب برسانند. لذا قرار دادن یک عایق در قسمت داخلی بست باعث می شود اعمال نیرو در حین محکم کردن کابل در سقف یا دیوار سازه عملاً تاثیری بر روی غشای خارجی کابل نداشته باشد.

هرچقدر ابعاد کابل افزایش می یابد به همان نسبت به وزن کابل نیز افزوده می شود. از طرفی با توجه به آنکه این کابل ها در مسیرهای سقفی و دیواری هدایت می شوند. به جهت داشتن وزن بالا حتما باید از بست چنگالی کابل عایق دار استفاده کنیم تا کابل ها با امنیت بالا در مسیرهای مختلف سازه نصب شوند.

استفاده از سی ریل برق همراه با بست کابل

بست چنگکی کابل زمانی قابلیت استفاده دارد که همراه با یک سی ریل برق به کار گرفته شوند. در واقع سی ریل ها قطعاتی هستند که بست چنگالی روی آنها سوار می شود. لبه های منحنی سی ریل یا سی چنل های برق باعث می‌شود تا بست های چنگالی به راحتی در لبه این قطعات قفل شوند. بنابراین پس از نصب و محکم کردن بست چنگالی عملاً جدا شدن آنها بدون باز کردن پیچ تنظیم کننده بست غیر ممکن خواهد بود.

زمانی که قصد استفاده از بست های چنگالی را داریم باید ابتدا سی چنل ها را بر روی سازه نصب کنیم. شما می توانید این قطعات را در ناحیه دیوار یا سقف سازه با استفاده از اتصال دهنده های فولادی نصب کنید. بعد از آن می توانید در محور سی چنل ها چندین بست چنگکی را قرار دهید. در نتیجه در یک محور سی چنل چندین کابل مختلف قابلیت اتصال دارند.

با توجه به آنکه قطر کارگیر بست های چنگالی متغیر می باشد. بنابراین استفاده از کابلهای با قطر متفاوت نیز به راحتی انجام خواهد گرفت. در واقع این بست ها تمامی کابل های موجود در قطرهای مختلف را پشتیبانی و حمایت می کنند.

استفاده از سی ریل برق همراه با بست کابل

بست چنگالی چگونه سبب تثبیت و پایداری کابل برق می شود؟

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که بست چنگکی کابل با چه نوع عملکردی از کابل‌های برق پشتیبانی و حمایت می‌کند. در مورد ساختار این قطعات باید بگوییم که یک طرح U شکل را دارند. داشتن این ساختار منحنی باعث می شود به خوبی بر روی کابلهای برق بنشیند. در برخی از نمونه های این بست ها، در قسمت مرکز یک پیچ متحرک وجود دارد که در انتهای خود به یک عایق متصل شده است.

زمانی که پیچ را باز و بست می کنیم عایق فلزی مورد نظر نیز از کابل جدا و یا به آن نیرو وارد می کند. اگر شما پیچ تنظیم کننده را محکم کنید با نیروی فشاری که از طرف عایق بست به سمت کابل وارد می شود سبب تثبیت یا پایداری آن خواهید شد. نکته مهمی که وجود دارد این است که در هنگام محکم کردن پیچ متحرک در بست چنگالی مراقب باشید که بیش از حد پیچ را محکم نکنید.

چرا که اعمال نیرو و فشار فزاینده بر روی کابل ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در طرف مقابل شما می توانید در صورت لزوم و یا تغییر در شبکه کابل کشی، مجدداً پیچ تنظیم کننده بست چنگالی را باز کنید تا کاملاً از روی کابل آزاد شود. در این حالت می توانید بست چنگکی کابل را یکی پس از دیگری از داخل سی چنل ها خارج کنید تا شرایط لازم برای اعمال تغییرات در شبکه فراهم شود.

نکات مرتبط با خرید بست کابل برق

  • در زمان خرید بست چنگکی کابل برق همواره توجه داشته باشید که این بست ها دارای پوشش گالوانیزه گرم باشند. این پوشش ها تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از زنگ زدگی قطعه در طولانی مدت خواهد داشت.
  • حجم پروژه کابل کشی خود را به طور دقیق ارزیابی کنید تا بتوانید متناسب با مسیرهای سازه ای موجود تعداد بست های مورد نیاز را خریداری کنید.
  • مقوله سایز بست های چنگالی را در اولویت قرار دارد تا دقیقاً همان سایزی از بست ها را تهیه کنید که در تطابق با ابعاد فیزیکی کابلهای برق می باشد.
  • حتماً از شرکتهای معتبر خرید خود را انجام دهید. این گونه مجموعه‌ها به جهت حفظ برند خود همواره سعی می‌کنند استانداردترین قطعات اتصال دهنده را برای مشتریان گرامی تدارک ببیند.

 مراحل نصب و اتصال بست چنگکی

 مراحل نصب و اتصال بست چنگکی

نصب و اتصال بست چنگکی کابل چندان پیچیده نیست. در ابتدای کار شما باید از محکم بودن سی چنل ها در قسمت دیوار یا سقف سازه مطمئن شوید تا پس از آن بتوانید بست ها را به صورت منظم در داخل ریل ها قرار دهید. زمانی که این بست ها داخل ریل ها یا سی چنل هستند حتما پیچ های تنظیم کننده بست را کاملاً آزاد یا شل کنید تا کابل های برق بتوانند به راحتی درون بست قرار گیرد.

پس از قرار دادن کابل در داخل بست چنگالی میتوانید پیچ تنظیم کننده را محکم کنید. باز هم تاکید می شود که پیچ متحرک بست را بیش از حد محکم نکنید. هنگامی که این بست ها داخل ریل قرار می‌گیرند قدری لغزنده هستند اما وقتی پیچ تنظیم کننده را کاملاً بر روی کابل محکم کنید دیگر قابلیت حرکت یا جابجایی را ندارند.

همچنین مراحل نصب و اتصال آن را بر عهده تکنسین های اجرایی با تجربه محول کنید تا راه اندازی شبکه کابل کشی برق شما بر اساس استانداردهای تعریف شده بر روی سازه پیاده سازی شود.

خرید تجهیزات پشتیبانی کابل از شرکت پتروکاسپین

اگر قصد احداث یک شبکه کابل کشی ایده آل و با ضریب امنیت بالا را دارید حتماً لازم است که به مقوله اتصالات آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. زیرا این اتصالات هستند که سبب افزایش امنیت سیستم کابل کشی شما می شوند. خوشبختانه در شرکت پتروکاسپین تنوع بسیار بالایی از انواع تجهیزات پشتیبانی کابل اعم از قطعات اصلی و همچنین اتصالات وجود دارد که شما می توانید متناسب با نیاز خود با بهترین قیمت آنها را سفارش دهید.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵