نقش حیاتی بست کرپی در احداث شبکه های پایپینگ

نقش حیاتی بست کرپی در احداث شبکه های پایپینگ

بست کرپی و یا یوبولت (UBolt) بنا به طراحی کاملاً مهندسی شده خود می توانند اتصالاتی ایمن، پایدار و مستحکمی را در یک بازه ی زمانی طولانی برای انواع لوله فولادی مهیا کنند. همان طور که می دانید احداث شبکه های گسترده ی لوله کشی منوط به بکارگیری انواع اتصالات سازه ای می باشد.

بست کرپی به واسطه ی عملکرد بی نظیر خود نقش یک تکیه گاه را برای لوله ها ایفا می کنند. این بست ها کاربری بسیار آسانی دارند و می توانند در یک حجم گسترده و در مدت کوتاه بر روی سازه و همچنين لوله ها نصب شوند. در این مقاله به طور گسترده با ویژگی های خاص این قطعات آشنا می شویم تا در پایان بتوانید با اطلاعات کامل این بست های بسیار کاربردی را خریداری کنید.

ویژگی ها و مشخصات ساختاری بست کرپی

بست کرپی به عنوان یک مهار کننده ی فلزی ساختار بسیار منحصر به فردی دارد و می توانند در سخت ترین شرایط انواع لوله استیل را در حالت ثابت نگه دارد. مشخصات فیزیکی آن ها به این صورت است که از یک مفتول فولادی به شکل U طراحی شده اند که در هر دو انتها در ابعاد معینی دارای رزوه های ممتد هستند.

در قسمت انتهای بست کرپی معمولاً از دو مهره و همچنین دو واشر تخت بلند که هر دو شاخه ی بست را به یکدیگر متصل می کند، استفاده می شود. قسمت بالایی این قطعه ی اتصال دهنده غالباً به صورت انحنادار و نیمه دایره ای می باشد تا بتوانند در بهترین حالت روی لوله ها سوار شوند.

تحمل وزن فوق العاده بالایی دارند و در صورت محکم بودن پایه ی اتصال سازه یعنی جایی که بست کرپی به سازه متصل می شود می توانند فشار بالایی را تحمل کنند. پس از اتصال دیگر لوله های فولادی به هیچ عنوان دچار لغزش و حرکت های احتمالی نمی شوند و همواره به شکل پایدار در وضعیت اولیه باقی می مانند.

از لحاظ ابعادی نیز اغلب بر اساس سایز لوله ها ساخته می شوند و می توانند لوله های دارای سایز ½ ، ¾ ، ۱ ، ¼ ۱ ، ½ ۱ ، ۲ ، ½ ۲ ، ۳ ، ۴، ۵، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۴، ۲۶، ۲۸، ۳۰، ۳۲ اینچ را نیز پشتیبانی کنند. همان طور که مشاهده می کنید بست کرپی قابلیت مهار مجموعه ای بسیار وسیع از انواع لوله ها در سایزهای مختلف را دارند.

نقش حیاتی بست کرپی در احداث شبکه های پایپینگ

مواد و متریال ساخت بست کرپی

بست کرپی از جمله اتصالات لوله ای هستند که به طور ممتد تحت نیروهای کششی و همچنين برشی خصوصاً در محل نصب مهره ها هستند و برای اینکه بتوانند در این شرایط ساختار اولیه ی خود را حفظ کنند باید از سخت ترین عناصر فلزی موجود ساخته و پرداخته شوند.

استیل و یا فولاد کربن و همچنين در مواردی استنلس استیل از رایج ترین آلیاژهایی هستند که برای ساخت یوبولت استفاده می شود. این عناصر فلزی در محیط هایی که دارای شرایط سخت و تنش زا هستند بخوبی می توانند بارهای وارده ناشی از وزن لوله ها را خنثی کنند.

از ویژگی های فوق‌العاده عالی فولاد این است که در طولانی مدت دچار انحراف و یا خم شدگی در نقاطی از بست کرپی که متحمل بیشترین فشار هستند نمی شوند بالاخص در قسمت رزوه ها که ظریف ترین بخش یوبولت ها می باشند.

اما موضوع مقاومت ترکیبات استیل تنها به نوع متریال آن ها ختم نمی شود بلکه یک فرآیند پوشش دهی جداگانه ای نیز استحکام بست کرپی را چندین برابر می کند که به آن فرایند گالوانیزاسیون می گویند. بست کرپی پس از ساخت به طور مستقیم وارد یک حمام  زینک مذاب می شود که دارای دمای ۴۵۰ تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد می باشند.

در این دما محلول زینک قدرت پوشش دهی بالایی دارند و بالافاصله پس از تماس با فلز به سرعت کلیه روزنه های ریز سطحی فولاد را ترمیم و آن ها را در برابر رطوبت و دیگر عوامل محیطی محافظت می کنند.

نقش حیاتی بست کرپی در احداث شبکه های پایپینگ

کاربردهای گسترده ی بست کرپی

عمده کاربردهای بست کرپی در سیستم های لوله کشی به منظور پشتیبانی و حمایت از تجهیزات پایپینگ می باشد. بهترین عملکرد این اتصالات در خط مسیرهای هوایی و یا معلق می باشد. به این صورت که لوله های استیل به جهت برخی محدودیت های کاری و محیطی اغلب در ارتفاعات نصب می شوند. بست کرپی به دلیل ساختار U شکل خود و همچنين داشتن واشر و مهره ی شش گوش به طور مستقیم به تیرک های فلزی و سپس لوله متصل می شوند.

این قطعات می توانند لوله های حامل سیال و یا انواع لوله فولادی برق را به شکل آویز در نواحی سقفی نگه دارند تا این قطعات بتوانند در یک شرایط ایمن مسیر هدایت حامل های انرژی مختلف نظیر سیالات گازی و یا انرژی الکتریکی را فراهم کنند. در بسیاری از ماشین آلات سنگین و همچنين اتومبیل های شخصی از یوبولت به عنوان قطعات نگهدارنده ی فنرهای تخت ماشین نیز استفاده می شود.

فنرهای تخت صفحات فولادی هستند که به صورت چند لایه روی یکدیگر سوار شده اند و وظيفه مهار وزن کلی خودرو را بر عهده دارند. این صفحات تخت در چند ناحیه از طریق بست کرپی فولادی روی هم قرار می‌گیرند تا بتوانند در یک ساختار منسجم حالت ارتجاعی خود را حفظ کنند.

اینها تنها گزیده ای از کاربردهای بست کرپی می باشد که نشان از حیاتی بودن این تجهیزات اتصال دهنده می باشد. شما می توانید در اکثر پروژه های ساخت و ساز و سیستم های مکانیکی محرک نیز از این اتصالات استفاده کنید.

نقش حیاتی بست کرپی در احداث شبکه های پایپینگ

نحوه ی خرید انواع یوبولت

برای آنکه بتوانید خرید موفقی نسبت به انواع بست کرپی داشته باشید بهتر است چندین عامل مهم را مد نظر قرار دهید تا بهترین و مناسب ترین قطعات که سازگاری و هماهنگی لازم را با دیگر تجهیزات پروژه ی ما دارند، گزینش کنید. لذا این پارامترها شامل موارد ذیل می شود :

  • جنس یوبولت، اینکه ساخته شده از متریال آهن و یا آلیاژهای استیل باشند
  • نحوه ی طراحی رزوه ها که معمولاً در چندیل مدل با طول های متغییر می باشند
  • ارتفاع بست در چه محدوده ای باشد، کوتاه، متوسط و یا بلند.
  • حد فاصل بین دو پا یا شاخه ی بست کرپی که طبیعتاً هرچقدر این فاصله بیشتر باشد لوله های بزرگاری را در خود جای می دهند.
  • شعاع انحراف و یا خم در قسمت بالایی یوبولت
  • قطر یوبولت

جهت مشاوره و خرید بست کرپی می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید: ۰۲۱۴۱۸۰۵