جعبه-تقسیم-ضدانفجار

جعبه تقسیم ضد انفجار

جعبه تقسیم ضد انفجار کاسپین با استفاده از مواد مرغوب و استفاده از کوره ریخته گری و استاندارد تولید و در ابعاد و سایزهای متنوع قابل ارائه می باشد.

از جعبه تقسیم (ضد انفجار) در لوله کشی روکار برق استفاده و به عنوان محل سربندی کابل ها و دسترسی به آنها در نظر گرفته میشود.

از ویژگی های بارز جعبه تقسیم ضد انفجار عدم نفود آب و گرد و خاک و دارابودن آب بندی بالا مورد استفاده در محیط های انفجاری و خطرناک قابل استفاده می باشد.

سایز لوله ورودی در جعبه تقسیم بر اساس استاندارد DIN تولید لوله برق از سایز PG11 الی PG48 ساخته می شود.

سایز لوله ورودی در جعبه تقسیم بر اساس استاندارد BS تولید لوله برق از سایز M20 الی M50 ساخته می شود.

خصوصیات جعبه تقسیم ضد انفجار

جعبه تقسیم ضد انفجار ، یکی از انواع تجهیزات صنعت برقی است. این نوع از جعبه تقسیم ها بیشتر در مکان هایی به کار می روند که به دلیل وجود گازهای اشتعال پذیر و یا مواد سمی، احتمال بروز آتش سوزی در آنها زیاد است.

به همین دلیل این جعبه تقسیم ها به گونه ای طراحی شده اند که کاملا آب بند باشند و از نفوذ این گاز ها به محل انشعاب سیم ها و کابل ها جلوگیری کنند. به دلیل خصوصیات ویژه ای که ساخت جعبه تقسیم به صورت گرد دارد،

در اکثر موارد جعبه تقسیم های ضد انفجار به صورت گرد طراحی و ساخته می شوند. اما به یاد داشته باشید که الزاما یک جعبه تقسیم گرد، باکس تقسیم ضد انفجار نیست.

محل قرار گیری جعبه تقسیم ضد انفجار

این نوع از جعبه تقسیم ها هم به صورت روکار نصب می شوند و هم به صورت توکار قابلیت نصب شدن را دارند. به طور کلی در مکانهایی باید از جعبه تقسیم استفاده نمود که نیاز به انشعاب گیری از سیم و کابل باشد.

سیم ها و کابل ها در محیط های باز و یا محیط هایی که خطر آتش سوزی در آن ها زیاد است، توسط لوله های فولادی تحت پوشش قرار می گیرند. این لوله ها که غالبا از سقف نصب می شوند توسط سی چنل ها نگهداری شده و در نهایت به جعبه تقسیم ها وارد می شوند.

جعبه تقسیم ضد انفجار

طراحی جعبه تقسیم ضدانفجار به چه صورتی است؟

همانطور که گفته شد، برای آنکه گاز های اشتعال پذیر به درون جعبه تقسیم وارد نشوند، باید طراحی بدنه به گونه ای باشد که آب بند باشد. به همین منظور این نوع از جعبه تقسیم ها دارای استاندارد IP66 و IP67 هستند. به طور کلی درب باکس تقسیم ضد انفجار به گونه ای طراحی شده است که از طریق پیچ شدن درب به بدنه باکس شرایط لازم برای آب بندی را ایجاد می کند. اما بسته شدن درب از طریق پیچ ها تنها آب بندی لازم را ایجاد نمی کند.

در جعبه تقسیم های، عمدتا از واشری تحت عنوان واشر نئوپرن استفاده می شود. این واشر یک واشر نرم با خاصیت ارتجاعی بالا است که در محل درز موجود بین درب و بدنه باکس قرار داده می شود‌. با اعمال فشار از طریق بسته شدن پیچ ها، واشر باعث بسته شدن درز ها شده و به این ترتیب محفظه جعبه تقسیم آب بند می شود.

از لحاظ طراحی بدنه می توان گفت عمدتا جعبه تقسیم های ضدانفجار به صورت گرد ساخته می شوند و غالبا فولاد و یا آلومینیوم به عنوان متریال بدنه آن ها تعیین می گردند.

ابعاد و اندازه جعبه تقسیم

 • جعبه تقسیم سایز ۲۰۰ * ۲۰۰
 • جعبه تقسیم سایز ۱۵۰ * ۱۵۰
 • جعبه تقسیم سایز ۱۰۰ * ۱۰۰

کاربردهای گسترده جعبه تقسیم ضد انفجار

اهداف استفاده از جعبه تقسیم ضد انفجار ایجاد یک فضای با امنیت بالا می باشد. همانطور که می دانید صنایع بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام در یک محیط پر خطر در حال فعالیت هستند. به همین دلیل ما باید با به کارگیری این جعبه تقسیم ها شرایطی را فراهم کنیم تا اتصالات برقی هیچگونه تماسی با محیط بیرون نداشته باشد. لذا صنایع و کارخانجاتی که معمولاً از جعبه تقسیم برق استفاده می کنند به شرح ذیل می باشد.

 • کارخانجات تولید مواد کاغذی و قابل اشتعال و همچنین انبارهایی که محل ذخیره این مواد هستند.
 • آزمایشگاه ها و لابراتوارهایی که در یک حجم بسیار بالایی با مواد الکلی سر و کار دارند.
 • شرکت های تولیدکننده مواد دارویی مختلف
 • پالایشگاه های نفتی و همچنین شرکت های فرآوری گاز طبیعی
 • کارخانجات پتروشیمی و تولید کنندگان مواد شیمیایی
 • بسیاری از ایستگاه های سوخت رسان بنزین و گاز

در این مناطق ضریب خطر فوق العاده بالا می باشد. به عنوان مثال در محیط هایی که غلظت گاز موجود در فضا افزایش می یابد بروز کوچکترین جرقه در محل اتصالات برقی می تواند باعث ایجاد انفجارهای مهیب شود. لذا ما می توانیم با به کارگیری صحیح جعبه تقسیم ضد انفجار از این حوادث جلوگیری کنیم.

جعبه تقسیم ضد انفجار

استفاده از فلز ضد زنگ در ساخت و طراحی جعبه تقسیم ضد انفجار

ممکن است مجبور باشید به دلیل محدودیت محیط صنعتی خود تجهیزات را در محیط باز و یا در تماس مستقیم با آب و هوای محیط نصب کنید. در چنین شرایطی نوع متریال ساخت این جعبه ها باید به گونه ای انتخاب شود که بتواند این شرایط نامساعد محیطی را به بهترین شکل ممکن تحمل کند و یا به نوعی تاثیر پذیر نباشد. از جمله متریال هایی که نسبت به عوامل محیطی و همچنین بروز زنگ زدگی و خوردگی خنثی هستند فلز آلومینیوم می باشد.

این نوع متریال غالباً ضد زنگ است و می تواند در تماس با رطوبت محیط بدون خوردگی دوام بیاورد. همچنین در ساخت جعبه تقسیم ضد انفجار از فلزات سخت با استیل گالوانیزه نیز استفاده می‌شود. معمولاً استیل و متریال فولاد به صورت خام مستعد زنگ زدگی می باشد. اما زمانی که پس از شکل گیری و طراحی آنها یک پوشش مضاعف تحت عنوان پوشش زینک یا گالوانیزه گرم بر روی آن اعمال می کنیم عملاً به یک قطعه ضد زنگ تبدیل می شود.

شدت سختی جعبه تقسیم ضد انفجار استیل بسیار بالاتر از نوع آلومینیومی آن می باشد به همین دلیل اگر محیط مورد نظر شما یک محیط صنعتی پرتنش می باشد بهتر است از جعبه تقسیم گالوانیزه ضد انفجار استفاده کنید.

 

مدیریت صحیح اتصالات با جعبه تقسیم ضد انفجار

همانطور که می دانید جعبه تقسیم ها وسایلی هستند که معمولاً از یک مسیر کابل های برق را دریافت و با انشعاب گیری های متعدد در مسیرهای مختلف به هدایت جریان برق می پردازند. با توجه به ساختار منحصر به فردی که این جعبه ها دارند شما می توانید در هر زمان که بخواهید با برداشتن درپوش آن ها به مدیریت با بازرسی اتصالات بپردازید. این ویژگی ارزشمند زمانی کارایی خواهد داشت که سیستم کلی کابل کشی شما در محل اتصالات دچار مشکل شده باشد.

لذا در چنین شرایطی عیب یابی شبکه نیز به راحتی قابل انجام خواهد بود و شما با صرف کمترین هزینه و زمان می توانید نقص به وجود آمده در محل اتصالات برقی را برطرف کنید. اما بروز عیب در سیستم برق رسانی با استفاده از این جعبه ها به ندرت اتفاق می افتد.

البته شما باید نحوه استفاده از این جعبه ها یا انواع باکس آلومینیوم برق را کاملاً بدانید و همچنین در داخل این جعبه ها با رعایت اصول ایمنی و امنیتی به برقراری اتصالاتی استاندارد بپردازید. نا گفته نماند کلیه تکنسین های با تجربه در نصب این جعبه ها به خوبی با قواعد و ضوابط استفاده از جعبه تقسیم ضد انفجار آشنایی کامل دارند.

جعبه تقسیم ضد انفجار

انواع جعبه تقسیم ضد انفجار

 • جعبه تقسیم وارم (warom)

این نوع جعبه تقسیم ضد انفجار برای مناطق با ضریب خطر بالا فوق‌العاده سودمند می باشد. دارای مدل های مختلف ۶ گانه از A تا F است. جنس و متریال ساخت مدل های A تا E از آلومینیوم و بدون مواد مسی می باشد. اما مدل F آن از چدن با چگالی بالا ساخته شده است. کلیه تائیدیه های ایمنی محصول را طبق پروتکل های تعریف شده دارا می باشد.

 • جعبه تقسیم ضد انفجار GRP

این جعبه تقسیم ها غالباً از پلیمرهای پلاستیکی ساخته شده اند. اما مقاومت بدنه قابل قبولی دارند و می توانند تا حد مطلوبی در برابر تنش های فیزیکی ساختار خود را بدون ایجاد شکستگی حفظ کنند. وزن بسیار پایینی دارند و به خوبی می توانند از اتصالات برقی شما محافظت کنند.

 • جعبه تقسیم cortem

جعبه تقسیم ضد انفجار cortem یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین باکس برق می باشد. از لحاظ ساختاری دارای دو حالت sag و همچنین sa می باشد. در واقع تفاوت این دو مدل در ابعاد ضخامتی آنهاست که مدل sag دارای ضخامت بیشتری می باشد. سایز بندی های مختلفی دارند و شما می توانید متناسب با نیاز سیستم کابل کشی خود آنها را انتخاب کنید.

 • باکس تقسیم CEAG

این نمونه از باکس برق از متریال آلومینیوم ساخته شده است و از لحاظ شکل هندسی کاملا گرد است. دارای قطر تقریبی ۱۰ سانتی متر است و می تواند حجم قابل توجهی از اتصالات را پشتیبانی کند.

نکات مرتبط با انتخاب باکس برق

همانطور که گفته شد جعبه تقسیم ضد انفجار می تواند از جنس پلیمرهای پلاستیکی و یا از جنس استیل یا آلومینیوم باشد. اینکه شما کدام نمونه ها را انتخاب کنید بستگی به محیط مورد نظر شما و همچنین شدت تنش موجود در اطراف باکس برق دارد. به همین دلیل همواره سعی کنید نسبت به انتخاب جنس باکس برق دقت کافی داشته باشید.

موضوع بعدی در ارتباط با سایز این قطعات می باشد. با توجه به کاربرد بالایی که این تجهیزات در صنایع دارند، به همین دلیل در سایزهای مختلف طراحی و تولید می شوند. لذا در زمان خرید موضوع سایز را جزو اولویت های خود قرار دهید. البته بسیاری از فروشگاه های صنعتی در تلاش هستند یکسری مشاوره ها و رهنمودهای اساسی را متناسب با نیاز شما ارائه دهند تا بتوانید یک خرید موفق و رضایت بخشی داشته باشید.

فروش جعبه تقسیم ضد انفجار

به شما بازدید کننده گرامی پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان کاسپین پایپ در زمینه ی فروش جعبه تقسیم ضد انفجار، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵