خرطومی برق

 انواع خرطومی برق و ویژگی های آن ها

انواع خرطومی برق و ویژگی های آن ها

خرطومی برق از جمله تجهیزات رایج در تاسیسات برقی ساختمان ها است و کاربرد بسیار زیادی دارد. این دسته از لوله های برق به دلیل ظاهر خرطومی شکل آنها، لوله خرطومی نامگذاری شده اند. به طور کلی زمانی که مسیر لوله کشی از پیچ و خم های فراوانی تشکیل شده و امکان استفاده از لوله های برق معمولی مانند لوله فلزی و لوله پی وی سی وجود ندارد، لوله خرطومی برق بسیار کار راه انداز است. این دسته از لوله های صنعت برق به دلیل قابلیت های ویژه ای که دارند، قابلیت انعطاف بسیار زیادی داشته و به همین دلیل کاربرد فراوانی دارند.

ویژگی های لوله خرطومی برق

لوله خرطومی برق دارای سطح خارجی خرطوم مانندی است‌. اما سطح داخلی این لوله ها بسیار صاف و صیقلی بوده به گونه ای طراحی شده است که به راحتی و با کمترین اصطکاک سیم ها و کابل ها از درون لوله آن عبور کنند. از دیگر ویژگی های لوله خرطومی برق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انعطاف پذیری

یکی از ویژگی های مهم لوله های خرطومی برق، انعطاف پذیری آن ها است. این ویژگی از نوع طراحی به خصوص متریال به کار رفته در این دسته از لوله ها نشات گرفته است. به طور کلی انعطاف پذیری بسیار بالای لوله خرطومی باعث شده که این لوله ها در مسیرهای پر پیچ و خم، عملکرد بهتری از خود نشان دهند.

خرطومی برق

وزن بسیار پایین

به طور کلی متریال به کار رفته در لوله های خرطومی، نوع به خصوصی از پلیمر ها است که چگالی بسیار پایینی دارد. این قابلیت باعث می شود که تا حد زیادی سرعت اجرای تاسیسات برقی ساختمان افزایش پیدا کرده و همچنین بار اضافی به ساختمان وارد نگردد.

سایز بندی گوناگون

یکی دیگر از ویژگی های لوله خرطومی برق، سایز بندی متفاوت این لوله است. به طور کلی این نوع از لوله های برق در سایز های گوناگونی تولید شده تا به این ترتیب سیم هایی با سایز های گوناگون را تحت محافظت قرار دهند.

عایق مناسب

به طور کلی در ساختار لوله خرطومی برق عمدتا از نوعی پلاستیک تقویت شده استفاده می شود این ماده عایق بسیار مناسبی برای سیم های برق است.

قیمت بسیار پایین

به طور کلی طراحی به خصوص این لوله و همچنین متریال به کار رفته در آن باعث شده است که لوله خرطومی برق به نسبت سایر لوله های موجود در بازار مانند لوله های فلزی، از قیمت کمتری برخوردار باشد. این ویژگی در کنار سایر ویژگی های ذکر شده برای لوله خرطومی باعث شده که میزان استفاده کارفرمایان از این لوله بیشتر از سایر لوله های موجود در بازار باشد.

خرطومی برق

انواع لوله خرطومی برق

به طور کلی متریال به کار رفته در لوله های خرطومی باعث شده که این دسته از تجهیزات به کار رفته در ساختمان ها و صنایع، کاربرد های گوناگونی پیدا کنند. از انواع لوله های خرطومی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لوله خرطومی پلاستیکی

این نوع از لوله خرطومی برق به گونه ای طراحی شده است که وزن بسیار کمتری نسبت به سایر لوله های خرطومی داشته باشد. اما از آنجا که مواد سازنده این دسته از لوله خرطومی برق، در برابر حرارت مقاومت چندانی نشان نداده و به راحتی مشتعل می شود، کاربرد آنها در تاسیسات برقی ساختمان ها محدود شده است. اما به دلیل قیمت بسیار کمتری که این دسته از لوله های برق به نسبت سایر لوله ها دارند، هنوز به طور‌ کامل از تاسیسات برقی ساختمان ها حذف نشده اند.

لوله خرطومی برق پی وی سی

از دیگر موادی که برای تولید لوله خرطومی برق استفاده می شود، می توان به ترکیبات پی وی سی اشاره کرد. به طور کلی این ترکیبات، قابلیت های بسیار ویژه ای را در اختیار لوله ها قرار داده اند. این دسته از تجهیزات در برابر حرارت و آتش سوزی مقاومت بسیار زیادی از خود نشان می دهند. به طور کلی ترکیبات پی وی سی در هنگام مواجهه با گرما ترکیباتی به نام HCL را از خود متصاعد می کنند.

این ترکیبات به علت وزن زیادی که دارند اطراف لوله های خرطومی پی وی سی برق را پوشانده و مانع از رسیدن اکسیژن به آن ها می شوند‌. به این ترتیب حتی در صورت مشتعل شدن لوله های خرطومی، به علت قطع تماس اکسیژن با لوله، آتش به سرعت خاموش می شود.

لوله خرطومی برق فلزی

اگر چه لوله های خرطومی پلاستیکی و پی وی سی، برای سیم کشی و کابل کشی تاسیسات برقی ساختمان ها مناسب هستند، اما این لوله ها استحکام بسیار کمی داشته و به همین دلیل عمدتا در محیط های سرپوشیده از این لوله ها استفاده می شود. لوله های خرطومی فلزی یا لوله های فلکسیبل از ورق های فلزی فنر مانندی تشکیل شده است که روکشی از پلاستیک روی سطح آن قرار گرفته است.

به همین دلیل استحکام این دسته از لوله ها از سایر لوله های خرطومی بیشتر بوده و به همین دلیل اکثرا در محیط های روباز مورد استفاده قرار می گیرند. روی سطح ورق های فلزی مورد استفاده در لوله خرطومی برق فلزی از طریق روش های گالوانیزاسیون، پوششی از فلز روی قرار گرفته تا به این ترتیب مقاومت آن ها در برابر رطوبت افزایش پیدا کند‌. به دلیل خاصیت فنر گونه ای که لوله های فلکسیبل دارند، این لوله ها علاوه بر استحکام بالا، انعطاف پذیری بالایی نیز دارند.

خرطومی برق

کاربرد لوله خرطومی

به طور کلی هر یک از انواع لوله های خرطومی موجود در بازار، قابلیت های متفاوتی داشته و به همین دلیل کاربرد های گوناگونی نیز دارند. به طور مثال لوله خرطومی فلزی یا لوله فلکسیبل، با توجه به استحکامی که دارد عمدتا در تاسیسات برقی صنایع و سوله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله خرطومی پی وی سی نیز به دلیل قابلیت نسوز بودن، عمدتا در محیط هایی که احتمال وقوع آتش سوزی بالا است، مورد استفاده قرار می گیرد. اما لوله برق خرطومی به دلیل سبک و ارزان بودن کاربرد بیشتری نسبت به دو لوله دیگر داشته و به عمدتا در ساختمان سازی های از آن استفاده می گردد. به طور کلی از لوله های خرطومی پلاستیکی برای سیم کشی استفاده می شود.

به شما بازدید کننده گرامی پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان کاسپین پایپ در زمینه ی فروش خرطومی برق ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.