راد گالوانیزه

راد گالوانیزه

هر آنچه که لازم است در مورد راد گالوانیزه بدانید

راد گالوانیزه یکی از ابزارهای پر کاربرد در صنایع مختلف می باشد که امروز در سازه های استاتیک نقش پر رنگی را ایفا می کند بنابراین به راهنمای کامل ما درباره ی این وسیله ی شگفت انگیز خوش آمدید. در این مقاله اطلاعاتی به شرح زیر خواهیم داشت که به تفصیل در مورد هریک توضیح داده خواهد شد:

  • راد گالوانیزه چیست؟
  • چه کاربردهایی دارد؟
  • چگونه می توان آن را در اندازه های دلخواه برش داد؟
  • استفاده از اره آهن بری جهت کات کردن؟
  • نحوه ی خم کردن و دادن زاویه به راد؟
  • از کجا می توانیم یک راد گالوانیزه استاندارد و مناسب خریداری کنیم؟

راد گالوانیزه چیست؟

این وسیله که اغلب از آن با عنوان میله ی رزوه دار نیز یاد می شود ، دارای طول متغییر که در یک ساختار مارپیچی امتداد یافته است. از نظر ظاهری شباهت هایی با پیچ دارد اما رزوه ها در اطراف و امتداد میله به طور کامل گسترش یافته اند تا بتواند یک خاصیت چرخشی را در میله ایجاد کنند که این حالت باعث می شود تا سازه مقاومت شدیدی نسبت به فشار پیدا کند.

جهت چرخش موجود در راد گالوانیزه به این بستگی دارد که آیا میله دارای رزوه ی راست گرد است یا چپ گرد و یا هردو. راد گالوانیزه که برای مقاومت در برابر فشار و کشش بسیار بالا طراحی شده اند ، به طور معمول منجر به ایجاد یک ثبات و ایستایی بالا در سازه های گالوانیزه و همین طور دارای یک نقش حمایتی و پشتیبانی برای سیستم های مختلف هستند.

معضل بزرگی که برای همه ی فلزها وجود دارد این است که در صورت قرار گیری در محیط های مرطوب دچار خوردگی و زنگ زدگی می شوند و بروز این اتفاق نیز برای این میله های رزوه دار قابل چشم پوشی نیست به همین دلیل جهت جلوگیری از این فرآیند، در تولید و ساخت آن ها از فولاد ضد زنگ و همین طور از پوشش گالوانیزه استفاده می کنند.

بسته به نوع پروژه که قرار است از این میله ها استفاده شود به طبع آن دارای اشکال مختلف هستند به طوری که ممکن است رزوه ها فقط در قسمتی از میله طرح ریزی شوند و یا اینکه کل راد گالوانیزه را نیز در بر بگیرد اما خاصیت ثابتی که وجود دارد این است که رزوه ها در دو طرف میله وجود دارند .

راد گالوانیزه

راد گالوانیزه چه کاربردهایی دارد؟

یک اتصال دهنده است و به کمک رزوه هایی که در آن وجود دارد باعث می شوند تا یک اتصال محکم و پایدار ایجاد شود علاوه بر آن خاصیت این رزوه ها به گونه است که اجازه می دهد تا سایر اتصالات مانند مهره ها به راحتی در آن پیچ خورده و سازه را بدون هیچگونه لغزشی در جای خود نگه دارند.

راد گالوانیزه کاربردهای بسیاری دارد اما به طور کلی وظیفه ی اصلی آن ها به عنوان یک پین، ایجاد یک پیوند قوی میان دو جسم است که از نتایج  آن می توان تثبیت کلی سازه را نام برد. می توان آن ها را در مواد مختلفی مانند بتن، چوب، و یا فلز وارد کرد تا به طور موقت یا دائم یک پایه ی ثابت در حین ساخت ایجاد کرد.

در موتور های گاز سوز اغلب از این میله های رزوه دار برای محکم نگه داشتن سرسیلندر بر روی موتور استفاده می کنند به طوری که طراحی دو رزوه در دو طرف باعث می شود تا در مقابل کشش و لرزش مقاومت کنند. در ساخت و ساز نیز کاربرد بسیار بالایی دارند به عنوان مثال هنگام ساخت ساختمان ها و پل ها ، پروژه های عمرانی اغلب از راد گالوانیزه استفاده می کنند.

نحوه ی برش راد گالوانیزه چگونه است؟

گاهی اوقات لازم است که راد گالوانیزه متناسب با نوع پروژه شما اندازه گیری و برش داده شود و امکان دارد که این ذهنیت برای شما پیش بیاید که انجام آن کاملا ساده است اما به هیچ عنوان اینگونه نیست چرا که در هنگام برش ممکن است رزوه ها تحت تاثیر قرار بگیرند و فلذا این کار نیازمند دقت بالا و ابزار های خاص می باشد. شاید ساده ترین و کارآمدترین روش، استفاده از Rod cutter است که با تلاش و اتلاف وقت کم تر می توانید برشی تمیز و بدون مشکل را  انجام دهید.

راد گالوانیزه

استفاده از اره آهن بری جهت برش میله های رزوه دار

اگر می خواهید از اره آهن بری برای کات کردن راد گالوانیزه استفاده کنید باید این نکته را به یاد داشته باشید که ثابت و محکم نگه داشتن میله ها بسیار مهم است چرا که نباید در حین برش، میله ها تغییر زاویه بدهند و یا به نوعی تکان بخورند زیرا این کار باعث می شود تا رزوه ها دچار تغییر شکل شده و عمل برش به درستی و دقیق صورت نگیرد بنابراین استفاده از ابزارهایی جهت ثابت نگه داشتن راد گالوانیزه از نکات ریزی است که باید به آن توجه کنید.

چگونگی خم کردن میله های رزوه دار

علاوه بر برش راد گالوانیزه ، گاهی اوقات لازم است آن ها را متناسب با شرایط کار خود تغییر زاویه دهیم و یا به اصطلاح خم کنیم. این کار نیازمند ابزارهایی مانند پایه نگه دارنده، مشعل پروپان یا اکسی استیلن است و یادآور می شویم  که باید بسیار با احتیاط عمل شود. شعله ی مشعل را مطابق با قواعد خاص روی قسمتی که می خواهید خم شود بگیرید و آن را تا زمانی ادامه دهید که زاویه خمش مورد نظر شما بدست آید.

فلز می تواند در اثر گرمای زیاد آسیب ببیند اما برای فولاد ضد زنگ ، به عنوان یک قانون کلی، پس از آنکه رنگ آن متمایل به قرمز شد آماده ی خم شدن است .می توانید میله ها را چندین بار گرم کنید تا شکل مورد نظر شما بدست آید.

راد گالوانیزه

چگونه می توانیم یک راد گالوانیزه ایده آل و استاندارد خریداری کنیم؟

شما می توانید راد گالوانیزه را با بالاترین استانداردها و کیفیت از شرکت کاسپین پایپ خریداری کنید. همچنین لوازم جانبی آن ها نیز جهت اجرای پروژه های صنعتی عظیم، در این شرکت موجود هستند.

شرکت کاسپین پایپ با چندین سال تجربه و طیف گسترده ای از سیستم های پشتیبانی ، تجهیزات مدیریت کابل، یک تامین کننده ی معتمد است. ما محصولات خود را در سریع ترین زمان ممکن در هر جای کشور ارائه می دهیم و به توانایی های خود در برآورده کردن نیازهای مشتری اطمینان داریم. اگر به تهیه و استفاده از راد گالوانیزه ما یا دیگر محصولات این شرکت علاقمند هستید می توانید به سایت ما سر بزنید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.