سازه های گالوانیزه

سازه های گالوانیزه

 منظور از سازه های گالوانیزه چیست و این سازه ها چه کاربردی دارند؟

سازه های گالوانیزه از جمله سازه هایی هستند که امروزه توانسته اند بسیاری از نیازهای صنایع به خصوص صنایع کشاورزی را برطرف سازند. به طور کلی در این سازه ها از لوله ها و ورق های گالوانیزه استفاده می شود. به همین دلیل می توان از این سازه ها در محیط های مرطوب و به طور کلی محیط هایی که از شرایط جوی نامطلوب تبعیت می کنند، استفاده کرد. سازه های گالوانیزه در برابر رطوبت و سایش بسیار مقاوم بوده و از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند.

انواع روش های گالوانیزاسیون لوله و ورق های مورد استفاده در سازه های گالوانیزه

اگرچه ورق های فولادی از استحکام بالایی برخوردار هستند و در برابر نیروهای خارجی از خود مقاومت بسیار زیادی نشان می دهند. اما فلز فولاد توانایی مقاومت در برابر رطوبت و نم را نداشته و به همین دلیل به سرعت دچار زنگ زدگی می شود. از این رو برای افزایش مقاومت این فلز در برابر رطوبت، از طریق فرایند گالوانیزاسیون بر روی سطح آن پوششی از فلز روی قرار می دهند. به طور کلی انجام این فرآیند به دو طریق امکان پذیر است که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

سازه های گالوانیزه

فرآیند آبکاری گرم

در فرایند آبکاری گرم ورق فولادی مورد نظر در حمامی از فلز روی که در دمای ۴۵۰ درجه سانتی گراد قرار دارد، فرو برده می شود. به این ترتیب اتم های ورق فولادی در اثر افزایش دما از یکدیگر گسسته شده و با اتم های فلز روی پیوند برقرار می کنند. از آنجایی که دمای فرایند بسیار بالاست، تا عمق زیادی از ورق فولادی پیوند اتم های آهن شکسته می شوند.

به طور معمول در طی یک فرایند گالوانیزاسیون اتم های روی تا عمق ۱۲۰ میکرون از سطح، در ورق فولادی نفوذ می کنند. به این ترتیب با قرار گرفتن پوششی از فلز روی در عمق مناسب، طول عمر لوله ها و لوله های تهیه شده از این ورق ها افزایش پیدا می کند.

سپس این ورق ها تحت عمل نورد قرار گرفته و از طریق غلطک ها رول شده و با فرایند جوشکاری به لوله تبدیل می شوند. عمدتا لوله های که از طریق این فرآیند آبکاری می شوند و در سازه های گالوانیزه قرار می گیرند، می توانند تا ۳۰ سال عمر مفید داشته و بنای مورد نظر را سر پا نگه دارند.

روش آبکاری سرد

یکی دیگر از روش هایی که در طی آن پوششی از فلز روی، بر سطح ورق فولادی قرار می گیرد، فرآیند آبکاری سرد است. برای انجام این فرایند، محلولی با ماهیت اسیدی از نمک فلز روی تهیه می شود. این محلوله با استفاده از دستگاه های به خصوص روی سطح لوله های یا ورق های مورد نظر پاشیده می شود. به این ترتیب مانند فرایند آبکاری گرم پیوند اتم های آهن از یکدیگر گسسته شده و اتم های روی جایگزین اتم های آهنی می شوند.

از آنجایی که دما در طول این فرایند از ۱۰۰ درجه تجاوز نمی کند، اتم های فلز روی نمی توانند تا عمق زیادی از سطح لوله یا ورق فولادی نفوذ کنند. به طور کلی لوله هایی که از طریق این فرایند آبکاری تهیه می شوند، تنها تا عمق ۲۵ میکرون از سطح لوله دارای پوششی از فلز روی هستند.

به این ترتیب با توجه به میزان نفوذ فلز روی در سطح لوله میتوان گفت طول عمر لوله هایی که از طریق این روش تولید می شوند، از لوله های که در طی فرایند گالوانیزاسیون گرم آبکاری شده اند، کمتر خواهد بود. عمدتا لوله هایی که از طریق فرایند آبکاری سرد تهیه می شوند در شرایط آب و هوایی مطلوب تنها قادر هستند تا ۸ سال عمر کنند.

سازه های گالوانیزه

متداولترین سازه های گالوانیزه

  • سازه های گالوانیزه سبک

یکی از پرکاربرد ترین سازه های موجود در بازار، سازه های گالوانیزه سبک هستند. در این نوع از سازه های گالوانیزه عمدتا از لوله های فولادی جداره نازک که در طی فرایند گالوانیزاسیون سرد تهیه می شوند استفاده می گردد.

به طور کلی از این دسته از سازه های گالوانیزه میتوان در ویلاها، ساختمان های مسکونی و اداری، هتل ها، مدارس، ساختمان های پیش ساخته و بسیاری از موارد دیگر استفاده کرد. به طور کلی استفاده از سازه های گالوانیزه سرد باعث میشود که تا ۶۰ درصد در وزن محصولات به کار رفته صرفه جویی شود. از طرفی این سازه ها در برابر رطوبت و نم مقاوم بوده و دیرتر دچار زنگ زدگی می شوند.

از طرفی با استفاده از این سازه ها، می توان بناهایی با طول مشخص و دقیق طراحی کرد که نتیجه ان ساخت سازه هایی منظم و زیبا می شود. از دیگر مزایای سازه های گالوانیزه سرد وزن بسیار پایین آن نسبت به سایر سازه های مشابه آن در گذشته است‌. به طور کلی این نوع از سازه های گالوانیزه ۳۰ درصد از وزن سازه های مشابه خود در گذشته سبک تر هستند.

  • سازه های گالوانیزه گلخانه ای

از دیگر سازه های مرسومی که امروزه کاربرد بسیار زیادی که دارند، سازه های گلخانه ای هستند. این سازه ها که در انواع و مدل های گوناگون ساخته میشوند، از لوله های فولادی گالوانیزه گرم، در ساختار خود استفاده می کنند.

چرا که گلخانه ها به طور مستقیم در معرض رطوبت و باد های شدید قرار دارند. این لوله ها از دوام و پایداری بیشتری نسبت به لوله های تولید شده به روش گالوانیزه سرد برخوردار هستند و به همین دلیل به راحتی می توانند طول عمر سازه های گالوانیزه گلخانه ای را افزایش دهند.

سازه های گالوانیزهاتصالات سازه های گالوانیزه

همانطور که میدانید لوله های گالوانیزه ای که به دو روش سرد و یا گرم تولید می شوند، دارای ابعاد و اندازه های یکسانی هستند. به همین دلیل برای اتصال آنها به یکدیگر و تشکیل سازه های مشخص مطابق با نقشه های از پیش تعیین شده، باید از اتصالاتی استفاده کنند. از جمله این اتصالات می توان به موارد زیر اشاره کرد

  • بوشن ها

بوشن ها وظیفه دارند دو لوله با سطح مقطع یکسان را به یکدیگر متصل نمایند‌.

  • سه راهی ها

سه راهی ها وظیفه دارند سه لوله با سطح مقطع یکسان را به یکدیگر متصل کنند.

  • زانویی های ۴۵ و ۹۰ درجه

این دسته از اتصالات سازه های گالوانیزه ای وظیفه دارند دو لوله که در وضعیت عمود بر هم و یا در زاویه ۴۵ درجه نسبت به هم قرار دارند را به یکدیگر متصل کنند.