سه راهی درب دار

سه راهی لوله برق چیست؟

امروزه یکی از تجهیزاتی که در ساختمان سازی استفاده می شود و از المان های مهمی محسوب می شوند سه راهی لوله برق، اتصالات و انواع لوله برق است. بکار بردن اتصالات برق در هر پروژه ای واجب است. لوله برق در یک ساختمان مسیرهایی را برای عبور سیم و کابل ایجاد می کنند و از کابل های برق محافظت می کنند.

اتصالات و سه راهی لوله برق در ساختمان های صنعتی، اداری، تجاری و هر جایی که سیم برق و هادی الکتریکی استفاده شده است به کار می روند. در ادامه مقاله کاربرد سه راه لوله برق و انواع اتصالات را توضیح می دهیم.

سه راهی لوله برق

سه راهی لوله از اجزای مهم برق رسانی، سیستم های آبرسان، سازه های فلزی و آتش نشانی است. برای وصل کردن لوله برق نیاز به اتصالاتی چون سه راهی لوله برق است. لوله های برق برای نظم دادن به سیم و کابل های ساختمان استفاده می کنند و از تماس ناخواسته افراد با برق محافظت می کند. سه راهی های لوله برق از دو نوع فلزی و پلاستیکی است. از نوع فلزی از جنس گالوانیزه و فولاد است و از نوع  پلاستیکی از جنس پی وی سی  تولید می شوند. سه راهی لوله برق به منظور گرفتن انشعاب از یک مسیر استفاده می شود و شباهت زیادی به جعبه تقسیم دارند.

کاربردهای سه راهی لوله برق

شناخت کافی از انواع سه راهی لوله برق به شما کمک می کند بهترین انتخاب را نسبت به نیاز خود داشته باشید. سه راهی لوله برق نوعی انشعاب دهنده لوله های برق در سه مسیر مجزا است. برای دسترسی به قسمت داخلی بالای سه راهی برق درب یا کاور گذاشته شده است. کابل ها توسط فنر کابل کشی یا مستقیم هدایت می شوند. سه راهی لوله برق در پروژه های برق صنعتی، برق ساختمانی، برق تأسیساتی استفاده می شود و هم چنین ارتباط دهنده و انشعاب دهنده لوله های برق، گرم و سرد و فابریک است.

سه راهی درب دار

فایده جدا بودن درب سه راهی لوله از بدنه اصلی

در قسمت بالای سه راهی لوله برق دربی از فلز فولاد به صورت صفحه ای سه جهته  قرار می گیرند. در هر سمت سه سوراخ وجود دارد که توسط پیچ به بدنه اصلی متصل می شود. هر زمان که لازم باشد درب را از بدنه جدا می کنند و به داخل دسترسی پیدا می کنند و با اضافه کردن و یا تعویض کابل ها به راحتی قابل تعمیر است.

روش نصب سه راهی لوله های برق

برای نصب سه راهی لوله برق ابتدا طول هر شاخه مناسب با متراژ محیط ساختمان اندازه گیری می کنند و از سه طرف به کانون اصلی این نوع انشعاب دهنده نزدیک می کنند. برای فیکس کردن لوله به سه راهی، قسمت بیرونی، لوله حدیده شده و آماده ورود به سه راهی است. در قسمت محیط درونی، در دو سر سه راهی  بطور مستقیم به چرخاندن همزمان به لوله متصل می شود. نقطه سوم در وسط قرار دارد که با چرخاندن رزوه های لوله به سه راهی محکم می شوند.

انواع سه راهی لوله برق

انواع سه راهی لوله برق عبارتند از:

سه راهی گالوانیزه به چهار دسته سه راهی آب، سه راهی کشاورزی، سه راهی ساختمانی، سه راهی برق تقسیم می شوند. به این دلیل به سه راهی ها، گالوانیزه می گویند که جلوگیری از زنگ زدگی در سطوح بیرون و داخل سه راهی از گالوانیزه گرم پوشیده شده است.

  • سه راهی قائم

سه راهی قائم یا سه راهی معادل وصله ای است که به منظور گرفتن انشعاب و اتصالات انشعابات فرعی استفاده می شود.

  • سه راهی ۴۵ درجه

کاربرد سه راهی ۴۵ درجه در لوله کشی تاسیسات فاضلاب، برای انشعابات فرعی ۴۵ درجه است.

سه راهی زانوی درب دار

یکی دیگر از اتصالات لوله برقی، سه راهی لوله برق درب دار است.  این نوع سه راهی برای تغییر مسیر و انشعاب گرفتن از لوله های برق است. جنس اتصالات سه راهی زانوی درب دار از آلومینیوم ریخته گری است. سه راهی زانوی درب دار دو نوع پوش فیت و رزوه ای دارند.

یکی از خوبی های نوع رزوه ای این است که بهتر به لوله بسته می شوند و بهتر آب بندی می شوند. اما مشکل تر و زمان بر تر از پوش فیت است چون باید لوله بریده شده باید مجدد رزوه شود. در نوع سه راهی از نوع پوش فیت فقط لوله داخل زانو یا سه راه رفته و به وسیله یک پیچ فیکس می شود.

سه راهی درب دار

جعبه تقسیم سه راهی و چهار گوش

یکی از اتصالات لوله های برق، سه راهی لوله برق است که شباهت بسیاری به جعبه تقسیم دارند. از این سه راهی برای گرفتن انشعاب از یک مسیر استفاده می شود. بر روی سه راهی های لوله برق یک در پوش قرار می گیرد که اتصالات سیم ها، از داخل آن همچون جعبه های تقسیم صورت می گیرد.

جعبه های تقسیم سه راهی لوله برق در مسیرهایی استفاده می شود که لوله های مختلفی دارند. سوراخ هایی در جعبه های تقسیم وجود دارد که این جعبه ها رزوه ندارند به همین دلیل برای اتصال لوله ها درون این جعبه ها از پوشن های برنجی استفاده می کنند. جعبه های تقسیم برای گرفتن انشعاب های متعدد از سیم اصلی است و جهت تغذیه محل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت سه راهی لوله برق درب دار و زانو

از تفاوت های سه راهی لوله برق درب دار و زانو عبارتند از:

ضد آب بودن آن، کیفیت تولید، ضخامت و مدل ریختگی آن است.

از ویژگی های درب رو این اتصالات برای شناسایی و بازرسی کابل است و هم چنین برای تعمیر و تعویض سیم این اتصالات قابلیت باز و بسته شدن را دارند.

سخن آخر

اتصالات برق انواع زیادی دارد که سه راهی لوله برق یکی از اتصالات لوله های برقی است که شباهت زیادی با جعبه تقسیم دارد. از سه راهی لوله برق برای گرفتن انشعاب از یک مسیر استفاده می کنند. روی این لوله ها درپوشی قرار دارد که اتصال سیم ها از داخل آن همچون جعبه های تقسیم صورت می گیرد.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵