سه راهی درب دار

سه راهی گالوانیزه چه ویژگی هایی دارد و چگونه تولید می شود؟

سه راهی گالوانیزه از جمله اتصالات پر کاربرد در صنعت است. این نوع از اتصالات وظیفه دارند سه انشعاب از مسیرهای لوله کشی شده را به یکدیگر متصل کند. به طور کلی از سه راهی گالوانیزه در صنایع گوناگونی از قبیل صنایع نفت و گاز پتروشیمی، صنایع ساختمان سازی و بسیاری از صنایع دیگر به منظور ایجاد انشعابات فرعی، در طول خط لوله اصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های سه راهی گالوانیزه

به طور کلی این نوع از اتصالات با توجه به استانداردهای روز دنیا طراحی و تولید شده و ابعاد و اندازه های گوناگونی را شامل می شوند. اندازه هر یک از این اتصالات متناسب با لوله های موجود انتخاب شده تا در هنگام نصب، به طور کامل شرایط آب بندی رعایت شود. متریال به کار رفته در سه راهی گالوانیزه به گونه ای انتخاب شده  تا این دسته از تجهیزات ضمن داشتن استحکام بسیار بالا در برابر فشارهای داخلی، در برابر نیروها و عوامل خارجی نیز از خود مقاومت نشان دهند.

از طرفی وجود پوششی از فلز روی بر سطح این نوع از اتصالات فلزی سبب می شود تا ان ها در برابر رطوبت موجود در محیط از خود مقاومت نشان دهند. لازم به ذکر است که این پوشش علاوه بر سطح خارجی، روی سطح داخلی را نیز وجود دارد. به همین دلیل سه راهی گالوانیزه در برابر عبور سیالاتی با ماهیت اسیدی نیز از خود مقاومت بسیار زیادی نشان داده می دهد.

نحوه آبکاری سه راهی گالوانیزه

به طور کلی به منظور آبکاری سه راهی درب دار ، در ابتدا سه راهی مورد از طریق روش های موجود مانند جوشکاری و یا فورجینگ تولید شده و سطح آن پاک و تمیز می شود. به طور کلی وجود هر گونه آلودگی بر سطح اتصالات مورد نظر سبب می شود تا فلز روی به خوبی در عمق فولاد نفوذ نکنند و به این ترتیب سه راهی ها از طول عمر مناسبی برخوردار نخواهند بود.

به طور کلی به منظور آبکاری سه راهی گالوانیزه، حوضچه ای از فلز روی مذاب در دمای ۴۵۰ درجه سانتی گراد فراهم شده و اتصالات فولادی پس از تمیزکاری در طی زمان محدودی، در این حوضچه غوطه ور می شوند. دمای بالای این حوضچه سبب می شود تا پیوند میان اتم های موجود در سطح فولاد، به راحتی شکسته شده و اتم های فلز روی جایگزین آن ها می شوند.

سه راهی درب دار

به طور کلی در طول این فرآیند به علت دمای بالا، فلز روی تا عمق مناسبی از سطح نفوذ می کند. عمدتا در این روش، فلز روی می تواند تا عمق ۷۵ میکرون از سطح سه راهی نفوذ کرده و طول عمر آن را افزایش می دهد.

تاثیر استفاده از سه راهی گالوانیزه در جریان سیال عبوری

به طور کلی بر فشار سیال عبوری از لوله ها عوامل گوناگونی تاثیر گذار هستند. از جمله مهمترین این عوامل می توان به اصطکاک موجود در سطح داخلی لوله ها و نیز اتصالات موجود در مسیرهای لوله کشی اشاره کرد‌. عمدتا هر چه طول مسیر لوله کشی شده بیشتر باشد، اصطکاک موجود در مسیر بیشتر و در نتیجه فشار سیال کاهش پیدا خواهد کرد.

از طرفی وجود اتصالاتی مانند سه راهی گالوانیزه نیز می تواند باعث کاهش فشار سیال عبوری از لوله شود‌ به همین دلیل عمدتا توصیه می شود، به منظور کاهش افت فشار و نیز کاهش نیاز به پمپ های قوی از به کار بردن اتصالات غیر ضروری در سیستم لوله کشی خودداری شود.

انواع سه راهی گالوانیزه کدامند؟

به طور کلی سه راهی گالوانیزه بر حسب نوع کاربرد و عملکردی که از خود نشان می دهد به انواع گوناگونی تقسیم بندی می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سه راهی عمودی

از جمله پرکاربردترین سه راهی های گالوانیزه، می توان به سه راهی عمودی اشاره کرد. این نوع از اتصالات گالوانیزه با دارا بودن شمایل T شکل عمدتا به منظور گرفتن انشعاب فرهی، از خط لوله اصلی به کار گرفته می شوند. همانطور که از نام این اتصالات مشخص است، زاویه بین راستای خط لوله اصلی و راستای بین انشعابات فرعی، ۹۰ درجه است.

سه راهی تبدیل

این مدل از سه راهی گالوانیزه، عمدتا هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که ضمن گرفتن انشعاب از مسیر لوله اصلی، بخواهیم سایز و ابعاد لوله های انشعاب گرفته شده را نیز تغییر دهیم. عمدتا این دسته از تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند تا ضمن داشتن تمام مشخصه های سه راهی ها، دارای قطر ورودی و قطر خروجی متفاوتی باشند. تا به این ترتیب امکان اتصال لوله هایی با دو سایز مختلف را دارا باشند.

سه راهی درب دار

سه راهی ۴۵ درجه

از دیگر سه راهی های موجود در بازار می توان به سه راهی های ۴۵ درجه اشاره کرد. این دسته از اتصالات گالوانیزه به گونه ای طراحی شده اند که از مسیر اصلی انشعاباتی با زاویه ۴۵ درجه نسبت به داستای مسیر اصلی، جدا کنند. شکل کلی این دسته از اتصالات بر اساس ویژگی که دارند، عمدتا به صورت حرف Y بوده و کاربرد فراوانی در صنعت دارند.

فرآیند تولید سه راهی گالوانیزه به چه صورتی است؟

به طور کلی به منظور تولید اتصالات گالوانیزه به خصوص سه راهی گالوانیزه، دو روش کلی وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت:

روش فورج

از جمله پر طرفدارترین روش های تولید سه راهی گالوانیزه می توان به روش فورجینگ اشاره کرد. در این روش قطعه فولادی اولیه که عمدتا تحت عنوان لقمه شناخته می شود، بین دو نیم قالب، تحت باری با شدت زیاد قرار می گیرد. قطعه پس با تحمل بار زیاد، به آرامی شکل قالب مورد نظر را به خود می گیرد‌ در طول این فرایند فلزات اضافی به آرامی از سطح قطعه جدا شده و در بخش های مشخصی ریخته می شوند.

روش ریخته گری

در روش ریخته گری، قالب سه راهی گالوانیزه از قبل آماده شده و فولاد مذاب از طریق مجراهای ورودی، وارد ان می شود. این قالب به طور کامل آب بند بوده و به این ترتیب فولاد مذاب شکل قالب را به خود می گیرد. پس از طی فرآیند سرد شدن، قطعه کار از قالب کار جدا شده و برای فرآیند گالوانیزاسیون آماده می شود.

پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان در زمینه ی خرید سه راهی گالوانیزه ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید. تلفن فروش : ۰۲۱۴۱۸۰۵