شیلنگ خرطومی

شیلنگ خرطومی و هر آنچه که باید راجع به آن بدانید!

شیلنگ خرطومی از جمله محصولات پرکاربرد موجود در صنایع گوناگون به ویژه تاسیسات برقی ساختمان ها و صنایع است و به علت ویژگی هایی که دارد روز به روز به دامنه کاربرد آن افزوده می شود. عمدتا این دسته از محصولات به واسطه ویژگی های ساختاری که دارند، از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار هستند. استفاده از این تجهیزات سبب می شود تا به طور قابل توجهی در اجرای تاسیسات برقی شاهد کاهش هزینه ها باشیم. در ادامه به بیان ویژگی ها و کاربرد های شیلنگ خرطومی خواهیم پرداخت.

شیلنگ خرطومی برق چیست؟

پیش از آنکه به بیان ویژگی های شیلنگ خرطومی بپردازیم، بهتر است در وهله اول با این محصول بیشتر آشنا شویم. نام لوله خرطومی برق از روی شکل ظاهری آن گرفته شده است. به طور کلی این نوع از تجهیزات به کار گرفته شده در صنایع گوناگون از دو سطح تشکیل شده اند. سطح داخلی که کاملا صاف و صیقلی است و سطح خارجی که از عاج های متعددی تشکیل شده است.

صاف و صیقلی بودن سطح داخلی سبب می شود تا سیم های عبوری بدون هیچ اصطکاکی با بدنه به راحتی از مکانی به مکانی دیگر منتقل شود. عمدتا هرچه سطح داخلی لوله ها زبرتر باشد، اصطکاک بین لوله و سیم ها عبور داده شده از آن بیشتر شده و در نتیجه عبور سیم ها و کابل ها کاهش پیدا می کند.

عاج دار بودن شیلنگ خرطومی برق سبب می شود تا این وسیله در برابر بارهای خارجی که عمدتا از خود مقاومت نشان دهند. به این ترتیب می توان گفت که طول عمر این دسته از تجهیزات در مقایسه با سایر لوله های موجود در بازار بسیار بیشتر است.

شیلنگ خرطومی

ویژگی های شیلنگ خرطومی

به طور کلی شیلنگ عاج دار به واسطه ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد، امروزه به عنوان یکی از پرفروش ترین محصولات برقی به شمار می رود. از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

انعطاف پذیری بسیار بالا

یکی از مهمترین ویژگی های شیلنگ خرطومی، انعطاف پذیری است. این شیلنگ ها به واسطه ساختاری که دارند، به خوبی می توانند در جهات مختلف خم شوند. به این ترتیب با استفاده از این تجهیزات در تاسیسات برقی می توان به اجرای تاسیسات برقی سرعت بخشید. چرا که استفاده از لوله خرطومی برق دیگر نیازی به استفاده از اتصالات وجود نداشته و به این ترتیب سرعت انتقال آب افزایش پیدا می کند.

استحکام بسیار بالا

از دیگر ویژگی های بسیار مهم شیلنگ خرطومی می توان به استحکام بسیار مناسب آن اشاره کرد. عمدتا سطح خارجی این شیلنگ ها به صورت عاج دار طراحی و تولید شده است. وجود عاج در سطح خارجی این محصول سبب می شود تا به طور قابل توجهی میزان مقاومت شیلنگ در برابر بارهای خارجی به خصوص بارهای عرضی افزایش پیدا می کند.

مقاومت در آتش سوزی

از دیگر ویژگی های بسیار مهم شیلنگ خرطومی برق می توان به مقاومت آن در برابر آتش سوزی اشاره کرد. این احتمال وجود دارد که در محل های عبور سیم ها و کابل های برقی، آتش سوزی اتفاق بیفتد. به این ترتیب احتمال آسیب دیدگی لوله های برقی وجود خواهد داشت. اما به دلیل آنکه در ساختار شیلنگ های خرطومی از ماده ای تحت عنوان PVC استفاده شده است، این شیلنگ ها می توانند در برابر آتش سوزی از خود مقاومت نشان دهند.

به طور کلی ماده PVC یک پلیمر حساس به گرما است. زمانی که درجه حرارت اطراف ماده PVC افزایش پیدا می کند، ماده ای گازی شکل از آن متصاعد می شود که چگالی آن از هوا سنگین تر است. به این ترتیب با سوختن شیلنگ های برق ماده ای گازی شکل اطراف آن را به طور کامل می پوشاند تا به این ترتیب از رسیدن اکسیژن به لوله و انتشار و گسترش آتش سوزی به سایر قسمت های لوله جلوگیری شود.

شیلنگ خرطومی

مزایای استفاده از شیلنگ خرطومی برق در تاسیسات برقی

  • محافظت از سیم های و کابل ها در برابر بارهای خارجی
  • محافظت از سیم های و کابل ها در برابر اشعه های مضر خورشیدی
  • سهولت در اجرا
  • سرعت بخشیدن به اجرای تاسیسات برقی
  • کاهش هزینه های ناشی از خرید اتصالات

انواع شیلنگ خرطومی

به طور کلی ویژگی های منحصر به فرد این شیلنگ ها سبب شده تا از این تجهیزات در صنایع گوناگون به وفور استفاده شود‌. بنابراین به دلیل کاربرد متفاوت این شیلنگ ها عمدتا انواع گوناگونی از آن ها روانه بازار شده است. از جمله انواع شیلنگ خرطومی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شیلنگ فلکسیبل

به طور کلی در ساختار این مدل از شیلنگ های طراحی شده، از یک فنر با سطح نسبتا زیاد استفاده شده است. استفاده از این فنر در ساختار این شیلنگ ها سبب شده تا مقاومت آن ها در برابر بارهای خارجی افزایش پیدا کند. به همین دلیل عمدتا از لوله فلکسیبل در تاسیسات برقی صنایع و به صورت روکار استفاده می شود.

شیلنگ پلاستیکی

یکی از پرکاربردترین شیلنگ هایی که در تاسیسات برقی صنایع و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، شیلنگ خرطومی پلاستیکی و یا به عبارتی دیگر لوله برق خرطومی است. به طور کلی این لوله ها برخلاف لوله های فلکسیبل خرطومی در ساختار خود هیچگونه فنری ندارند. از همین رو این لوله ها استحکام چندانی نداشته و نمی توانند به صورت روکار مورد استفاده قرار گیرند و عمدتا در ساختمان ها و به صورت توکار مورد استفاده قرار می گیرند.

شیلنگ خرطومی

راهنمای خرید خرطومی

به طور کلی پیش از خرید هر گونه وسیله ای باید اطلاعات کافی از قطعه مورد نظر وجود داشته باشد. شیلنگ خرطومی نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید پیش از خرید آن فرد مورد نظر باید اطلاعات کاملی داشته باشد. از جمله این اطلاعات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

محل استفاده از شیلنگ

در صورتی که کابل ها و سیم های برقی در مسیرهای پرتردد و به صورت روکار استفاده شود، در معرض آسیب قرار دارند. در چنین شرایطی عمدتا از لوله برق فلکسیبل استفاده می شود.

سایز و اندازه شیلنگ

از دیگر مواردی که پیش از خرید شیلنگ خرطومی باید در نظر گرفته شود، می توان به سایز شیلنگ اشاره کرد. به طور کلی این شلنگ ها عمدتا در سایز های گوناگونی تولید شده اند. عمدتا برای انتخاب سایز این لوله ها باید به تعداد و سطح مقطع سیم های عبوری توجه شود. به طور معمول برای عبور سه سیم با سطح مقطع ۱.۵ میلیمتر عمدتا در لوله خرطومی با سایز ۲۰ میلیمتر استفاده می شود.

جهت مشاوره و خرید شیلنگ خرطومی می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید شیلنگ خرطومی : ۰۲۱۴۱۸۰۵۵۵۵