قوطی گالوانیزه

قوطی فلزی گالوانیزه

قوطی فلزی گالوانیزه

قوطی گالوانیزه  فلزی کاسپین با استفاده از ورق گالوانیزه گرم  و استاندارد تولید و در ابعاد و سایزهای متنوع قابل ارائه می باشد. از قوطی فلزی گالوانیزه در لوله کشی روکار و توکار  برق استفاده و به عنوان محل سربندی کابل ها و دسترسی به آنها در نظر گرفته میشود.

سایز لوله ورودی در قوطی گالوانیزه  فلزی بر اساس استاندارد DIN تولید لوله برق از سایز PG11 الی PG48 ساخته می شود. سایز لوله ورودی در قوطی فلزی گالوانیزه  بر اساس استاندارد BS تولید لوله برق از سایز M20 الی M50 ساخته می شود.

قوطی فلزی گالوانیزه و کاربرد آن در تاسیسات برقی

قوطی فلزی گالوانیزه یکی از پرکاربردترین تجهیزات موجود در تاسیسات برقی ساختمان ها و صنایع است. زمانی که سیم ها و کابل ها در جعبه تقسیم های آلومینیومی و یا گالوانیزه منشعب می شوند، در پایان خط به کلید ها و پریز ها خواهند رسید.

پیش از نصب کلید و پریز در ساختمان ها این نیاز وجود دارد که محلی برای قرار گیری آن ها تعیین گردد. قوطی ها محلی برای قرار گیری کلید ها و پریز های هستند. پس از آن که سیم ها و کابل ها از طریق سینی کابل و یا ترانکینگ به قوطی ها رسیدند، از طریق محفظه های تعیین شده در قوطی، وارد می شوند و به کلید و پریز های تعیین شده متصل می گردند.

انواع قوطی کلید و پریز

قوطی پلاستیکی

قوطی های پلاستیکی یکی از انواع پر کاربرد قوطی های کلید و پریز هستند. این قوطی ها در برابر رطوبت مقاوم هستند و به دلیل سبکی و ارزانی بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. اما از آنجا که این قوطی ها از جنس پلاستیک هستند، در برابر ضربه از خود مقاومت نشان نداده و در اثر ایجاد فشار دچار آسیب دیدگی خواهند شد.

قوطی های پلاستیکی خود به دو دسته قدیم و جدید تقسیم بندی می شوند. در قوطی های پلاستیک نوع قدیم امکان استفاده گروهی از قوطی ها وجود نداشت و از این نوع از قوطی ها تنها برای کلید و پریزهای تکی مورد استفاده قرار می گرفته است.

در صورتی که در اکثر موارد این نیاز وجود دارد که از قوطی های کلید و پریز در کنار یکدیگر استفاده شود. به این ترتیب قوطی های پلاستیکی نسل جدید تولید شد که با طراحی به خصوص خود، امکان قرارگیری قوطی ها را در فاصله ای مشخص فراهم کرده اند.

قوطی فلزی گالوانیزه

این نوع از قوطی کلید و پریز به گونه ای طراحی شده است که در برابر رطوبت ناشی از هوا از خود مقاومت بسیار زیادی نشان دهد. از جمله عواملی که سبب می شود این نوع از قوطی ها در برابر رطوبت مقاوم شوند، استفاده از ورق گالوانیزه در ساختار آن ها است‌.

این ورق ها دارای پوششی از فلز روی بوده و در برابر رطوبت و سایش مقاوم هستند. قوطی فلزی گالوانیزه بر خلاف قوطی های پلاستیکی در برابر ضربات و بارهای خارجی از خود مقاومت بالایی نشان داده و مانع از آسیب دیدن کلید و پریز ها می شوند‌. این نوع از قوطی ها به دلیل ساختار به خصوصی که دارند از لحاظ ایمنی پایدار تر بوده و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

قوطی فلزی گالوانیزه

ابعاد و اندازه قوطی گالوانیزه

  • قوطی فلزی سایز ۲۰ * ۲۰
  • قوطی فلزی سایز ۱۵ * ۱۵
  • قوطی فلزی سایز ۱۰ * ۱۰

مکانیزم عملکردی قوطی فلزی گالوانیزه

قوطی فلزی گالوانیزه با هدف ایجاد انشعابات مختلف برقی از طریق برقراری اتصالاتی ایمن در یک محفظه ی فلزی طراحی و ساخته شده است. اگر بخواهیم مکانیزم عملکردی این جعبه های فلزی را تشریح کنیم باید بگوییم این قطعات در کنار انواع لوله فولادی برق قابلیت استفاده دارند. یعنی بدون استفاده از لوله ها شما نمی توانید اتصالات ایمن و بدون خطر در داخل جعبه ها برقرار کنید. ممکن است جعبه شما از طریق دریافت یک لوله ورودی، چندین خروجی از طریق اتصالات مختلف داشته باشد.

تعداد خروجی های هر جعبه می تواند با دیگری متفاوت باشد زیرا هر چقدر خروجی لوله برق از قوطی فلزی گالوانیزه بیشتر باشد به همان نسبت در داخل جعبه لازم است که از تعداد ترمینال های بیشتری استفاده شود. ترمینال ها همان کانکتورهایی هستند که در داخل جعبه برای انشعاب گیری مورد استفاده قرار می گیرند.

اینکه شما از چه تعداد ترمینال استفاده کنید باز هم بستگی به نوع پروژه شما دارد. اما در مجموعه کار با این ترمینال ها در داخل جعبه فوق‌العاده حساس و دارای ریسک بالا می باشد. زیرا اگر در این خصوص تجربه خوبی نداشته باشید نمی توانید به طور صحیح اتصالات برقی را انجام دهید.

قوطی فلزی گالوانیزه تا چه حد سبب افزایش امنیت اتصالات می شود؟

به طور کلی اتصالات برقی جزو آسیب پذیرترین نواحی در پروژه های کابل کشی و نصب قوطی فلزی گالوانیزه هستند. به همین دلیل ما نباید آن ها را بدون حفاظت فیزیکی رها کنیم. یکی از تجهیزاتی که سبب ایجاد حفاظت فیزیکی و همه جانبه بر روی اتصالات می شود دقیقاً همین قوطی فلزی گالوانیزه است. همان طور که گفته شد این قوطی ها دارای ساختار فلزی گالوانیزه هستند پس نباید نگران آسیب یا صدمه در ناحیه اتصالات باشید.

ساختار ترمینال های موجود در داخل جعبه کاملا عایق بندی شده است. ممکن است برخی از مدل های آن از جنس سرامیکی باشند و یا برخی دیگر ساخته شده از متریال پلاستیک فشرده باشند. در هر دو مدل به دلیل آنکه جریان الکتریکی را از خود عبور نمی دهند پس می توانند در داخل قوطی فلزی گالوانیزه بهترین عملکرد را داشته باشند و از این طریق سبب افزایش امنیت اتصالات شوند. البته ممکن است این سوال را مطرح کنید که ترمینال ها دقیقا چه نقشی در داخل جعبه ها دارند. برای پاسخ به این سوال به بخش بعد توجه کنید.

قوطی فلزی گالوانیزه

نقش ترمینال ها در قوطی فلزی گالوانیزه

در انواع جعبه تقسیم گالوانیزه شما نمی توانید بدون استفاده از ترمینال دو سیم را به يکديگر اتصال دهید. در گذشته معمولا به دلیل نبود تجهیزات فنی اغلب تکنسین های نصب سیم ها را با استفاده از نوار چسب به یکدیگر اتصال می دادند اما این کار خطرات زیادی را به همراه داشت. در قسمت های قبل یکسری اطلاعات مفید در مورد ترمینال یا کانکتور موجود در قوطی فلزی گالوانیزه ارائه شد. اما اجازه دهید در مورد اهمیت استفاده از کانکتورها در قوطی گالوانیزه صحبت کنیم.

اصولا نصب دو سیم به یکدیگر بدون استفاده از کانکتور می تواند سبب افزایش دمای سیم و بدنبال آن شاهد عدم کارکرد درست سیم برق باشیم. اما با بکارگيري صحیح از ترمینال ها می توانید جریان برق را بدون افت ولتاژ و با کیفیت بالا با استفاده از کابل های دیگر انشعاب گیری کنید. عملکرد مهم این ترمینال ها جداسازی اتصالات در داخل قوطی فلزی گالوانیزه می باشد.

اگر دو جفت سیم در یک کابل با یکدیگر تماس داشته باشند قطعا باعث آتش سوزی خواهند شد. علت این موضوع نیز عبور شدت جریان بسیار بالا در سیم ها می باشد. شما با بکارگيري هوشمندانه از ترمینال ضمن تفکیک کردن هر اتصال، از برقراری سیم های کناری به یکدیگر جلوگیری می کنید.

چه نکاتی را باید در نصب جعبه تقسیم ها رعایت کنیم؟

جعبه تقسیم ترمینال دار بنا به مطالب مذکور ممکن است هم به صورت روکار و هم به صورت توکار نصب شود. اما رعایت نکات فنی در فرآیند نصب فوق‌العاده اهمیت دارد. حتما از اتصال محکم سیم ها درون ترمینال ها اطمینان حاصل کنید. برای این کار می توانید محکم بودن پیچ موجود در حفر ترمینال را چک کنید. بعد از پایان اتصالات در داخل ترمینال ها، درپوش قوطی فلزی گالوانیزه را روی قطعه قرار دهید و اطراف آن را با پیچ محکم کنید.

این درپوش ها تنها عاملی هستند که می تواند از تماس فیزیکی عناصر بیرونی با محل اتصالات جلوگیری کند. البته شما می توانید مجددا جهت انجام برخی تغییرات یا انجام اصلاحات و تعمیر، این درپوش ها را بردارید و پس از رفع نقص آن ها را دوباره در جای خود پیچ کنید.

نحوه تهیه جعبه تقسیم ها

این جعبه تقسیم ها از لحاظ سایز بندی تنوع بالایی دارند. بنابراین در زمان خرید شما باید بر اساس حجم انشعاباتی که میخواهید برقرار کنید به انتخاب قوطی فلزی گالوانیزه بپردازید. از همه مهمتر آنکه لوله های برق دارای سایزبندی های متفاوتی هستند. اصولاً این لوله ها در داخل حفره موجود در بدنه جعبه تقسیم قرار می‌گیرند.

اگر سایز یا قطر حفره موجود در بدنه جعبه تقسیم سازگار و هماهنگ با قطر لوله ها باشد طبیعتاً فرایند نصب جعبه ها بهتر و راحت تر انجام خواهد شد. به همین دلیل در زمان خرید، سایز لوله هایی که کابل ها در آن هدایت می شوند را به فروشنده اعلام کنید تا بر اساس سایز لوله ها ابعاد مناسب جعبه تقسیم را به شما معرفی کنند.

قوطی فلزی گالوانیزه

آیا می توان قوطی فلزی گالوانیزه را در محیط باز نصب کرد؟

برخی از نمونه های قوطی فلزی گالوانیزه در لبه های درپوش خود دارای یک لایه مهروموم کننده هستند که باعث عدم نفوذ سیارات مانند برف و باران به داخل جعبه میشود. این نمونه از جعبه ها را شما می توانید در محیط های باز بدون مشکل استفاده کنید. اما برخی از نمونه های آن بدون غشای آب بند میباشند. در چنین شرایطی شما حتماً باید این جعبه ها را در محیط های سرپوشیده داخل ساختمان نصب کنید زیرا در محیط هایی که بسته هستند عملاً هیچگونه سیالی وجود ندارد.

تنها عاملی که میتواند اتصالات را در محیط های بسته داخل ساختمان تهدید کند بروز ضربه به جعبه و صدمه رساندن به بدنه آن است که در نهایت باعث شکستگی ترمینال های داخل جعبه می شود. در نتیجه شما باید در زمان خرید، نسبت به محیط نصب آن ها توجه داشته باشید.
جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵