انواع قوطی کلید و مشخصات فنی

انواع قوطی کلید و مشخصات فنی

قوطی کلیدها جزو پرکاربردترین محفظه های فلزی هستند که غالبا به منظور راه اندازی کلید و پریز هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند. این باکس های فلزی در اشکال مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند. رایج ترین آن‌ها نمونه های مربعی و مستطیلی است. به دلیل ساختار منحصر به فردی که این قوطی‌ها دارند می‌توانند اتصالات داخلی را از تنش های بیرونی حفظ کنند. بنابراین ترمینال های داخل باکس پس از تکمیل اتصال با ایمنی بالا باقی خواهند ماند.

محل نصب این قطعات به صورت توکار است. به همین دلیل شما باید متناسب با ابعاد قوطی کلید یک محفظه مناسبی را در بخش داخلی سازه ایجاد کنید تا از این طریق قوطی‌ها به شکل توکار نصب شوند. در ادامه مقاله جزئیات بیشتری را در مورد طبقه بندی و موارد فنی ذکر می‌کنیم.

قوطی کلیدها به چند دسته طبقه بندی می‌شوند؟

این قوطی‌ها به سه دسته اصلی تقسیم بندی می‌شوند که شامل قوطی کلید تک خانه، دو خانه و سه خانه است. البته با عناوین قوطی کلید دو قلو و سه قلو نیز شناخته می‌شوند. هر کدام از این‌ها در پروژه های خاصی استفاده می‌شوند. نمونه هایی که ابعاد بزرگتری دارند می‌توانند کلیدها و پریزهای هوشمند پیچیده تری را نیز در خود جای دهند. اینکه شما از کدام یک از این قطعات استفاده کنید باز هم مرتبط با شبکه کابل کشی در سازه می‌باشد. از لحاظ سایز بندی قوطی های تک خانه دارای ابعاد ۷۰*۷۰ میلی متر هستند. دوخانه ۱۳۲*۷۲ میلی متر و سه خانه ۲۴۸*۷۲ میلی متر هستند.

در بدنه این قطعات سوراخ‌ها و پانچ هایی وجود دارد که محل ورود لوله های برق است. این سوراخ‌ها به صورت پانچ پران ساخته شدند تا شما به راحتی بتوانید لایه قرار گرفته در محل ورودی خروجی را جدا کنید. از این طریق لوله فولادی برق به راحتی وارد باکس می‌شود و شما می‌توانید اتصالات ایمن و پایداری را ایجاد کنید.

البته بهتر است از گلند فلزی تک پیچ یا گلند دو پیچ نیز به منظور ثابت نگه داشتن لوله‌ها در داخل محفظه استفاده کنید. تعداد پانچ هایی که در دور این قوطی‌ها وجود دارد بر اساس سایز تغییر می‌کند. طبیعتاً قطعاتی که سایز بیشتری دارند از لوله های برق بیشتر پشتیبانی می‌کنند.

قوطی کلیدها به چند دسته طبقه بندی می‌شوند؟

قوطی کلید عمق دار

قوطی کلید عمق دار از جمله ساختارهای خاص این محصول قلمداد می‌شوند. همانطور که از نام آن مشخص است عمق و ارتفاع بیشتری نسبت به نمونه‌های معمولی دارند. در نتیجه شما می‌توانید از ترمینال های متنوع تری در داخل باکس استفاده کنید. در چنین شرایطی دیگر محدودیت سایز را نخواهید داشت.

از طرفی ایمنی داخلی اتصالات نیز افزایش پیدا می‌کند. مدل های معمولی این قطعات دارای ارتفاع ۳٫۵ سانتی متر و ۵ سانتی متر هستند. اما مدل های عمق دار می‌توانند تا ۷ سانتی متر نیز ارتفاع داشته باشند. تفاوت اصلی آن‌ها در همین متغیر ابعادی می‌باشد. حال آنکه ممکن است طول و عرض همگی با یکدیگر یکسان باشد.

قوطی کلید گالوانیزه

این نوع قوطی کلید همانطور که از نام آن مشخص است در یک فرآیند جداگانه تحت عنوان گالوانیزاسیون مقاوم‌سازی شده اند. این قوطی‌ها به جهت نوع ساختار خود مستعد زنگ زدگی و خوردگی هستند. اما زمانی که فلزات با ترکیبات زینک مذاب پوشش داده می‌شوند عملاً یک مقاومت بالایی را در برابر فرایندهای شیمیایی نظیر زنگ زدگی به دست می‌آورند. از آنجایی که این قطعات در داخل سازه به شکل توکار استفاده می‌شوند. در مواردی رطوبت و نم ساختمان می‌تواند باعث آسیب به آن‌ها شود.

به همین دلیل اگر شما نمونه های گالوانیزه شده را خرید کنید هم طول عمر بالایی دارند و همین که دیگر نیاز به تعویض و اصلاح ساختار ندارند. البته برخی از شرکت‌ها نمونه های استنلس استیل را نیز می‌سازند که این فلز به شکل ذاتی ضد زنگ است و هیچ گونه پوششی محافظی ندارد .

نوع آلیاژ در ساخت قوطی کلید و پریز فلزی

نوع آلیاژ در ساخت قوطی کلید و پریز فلزی

با توجه به ضخامت اندکی که قوطی فلزی گالوانیزه دارند ممکن است خریداران تصور کنند که جنس این آلیاژ از نوع آلومینیوم می‌باشد/ اما باید بگویم که به هیچ عنوان اینگونه نیست. آلومینیوم جزو فلزات به نسبت نرمی محسوب می‌شود که برای طراحی و ساخت جعبه تقسیم برق و دیگر باکس‌ها استفاده می‌شود. در مورد قوطی کلید‌ها معمولاً آلیاژ استیل انتخاب می‌شود. از طرفی ورق های استیل قابلیت گالوانیزه شدن را دارند. به همین دلیل در اینگونه فرایندها دچار آسیب نمی شوند.

برخی از مدل های قوطی‌ها در بدنه خود هیچ گونه پانچ یا سوراخی ندارند. اما با وجود ضخامت کنترل شده شما به راحتی می‌توانید با ابزارهای مخصوص هر تعداد سوراخ یا پانچی را در بدنه قوطی ایجاد کنید. اینها تجهیزات سفارشی هستند که متناسب با نظر و نوع پروژه مشتری طراحی می‌شوند.

میزان ضخامت ورق استیل در ساخت قوطی های گالوانیزه

همانطور که گفته شد ضخامت ورق استیل و گالوانیزه کاملا کنترل شده است. البته این بدان معنا نیست که این قطعات از استحکام و مقاومت کمتری برخوردار هستند. دقیقاً برعکس با همین ضخامت کم نیز می‌توانند در برابر ضربه، اعمال نیرو و فشار و دیگر تنش های محیطی مقاومت کنند.

در نتیجه ترمینال های داخلی و محل اتصالات در بالاترین سطح امنیت باقی می‌مانند. ضخامت هایی که برای این قوطی‌ها در نظر می‌گیرند در اندازه‌های ۰٫۷ میلی متر، ۰٫۹ میلی متر و نهایت ۱ میلی متر است. معمولاً افزایش ابعاد عرضی و طولی قوطی باعث می‌شود تا به ضخامت بدنه افزوده شود. لذا یک سازگاری و هماهنگی ابعادی در بدنه قوطی کلید ایجاد می‌شود.

میزان ضخامت ورق استیل در ساخت قوطی های گالوانیزه

قیمت قوطی های گالوانیزه

از آنجایی که قوطی کلید گالوانیزه در نمونه های تک خانه تا سه قلو طبقه بندی می‌شوند. در نتیجه هر کدام قیمت مختص به خود را دارند. در برخی از شرکت‌ها ممکن است اشکال هندسی مختلفی از این محصولات ساخته شود که با توجه به نوع ورق و بدنه قیمت نهایی نیز متفاوت خواهد بود. در مجموع به دلیل تولید داخل بودن این قوطی‌ها همگی در یک رنج قیمتی مناسبی قرار دارند. پس پیمانکاران و مجریان پروژه های سنگین ساختمانی و تجاری و صنعتی نباید نگران هزینه‌ها باشند.

خرید قوطی گالوانیزه از شرکت پتروکاسپین

شرکت پتروکاسپین به عنوان تولید کننده انواع قوطی کلید و دیگر تجهیزات پشتیبانی همواره در نظر دارد تا بهترین خدمات فروش را به مشتریان ارائه دهد. شما می‌توانید پیش از خرید یک مشاوره تخصصی از کارشناسان ما دریافت کنید تا دقیقا محصولی به شما معرفی شود که مورد نیاز پروژه شما می‌باشد. آنچه که برای ما اهمیت دارد در وهله اول کسب رضایت مشتریان و ایجاد یک تجربه خرید موفق است.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵