لدر کابل

 انواع لدر کابل کدامند و پیش از نصب آن باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 انواع لدر کابل کدامند و پیش از نصب آن باید به چه نکاتی توجه کرد؟

لدر کابل از جمله تجهیزات به کار رفته در تاسیسات برقی است که امروزه برای پوشش و انتقال راحت تر کابل های برق استفاده می شوند. طراحی این دسته از تجهیزات برقی به گونه ای است که به نسبت لوله های برقی عملکرد بهتری داشته و از کابل ها در برابر رطوبت بهتر محافظت نمایند. به طور کلی لدر کابل از جمله تجهیزات ساختمانی است که به عنوان تکیه گاهی برای کابل ها به کار رفته و از آن ها در برابر عوامل و شرایط بیرونی محافظت می کند.

مزایای استفاده از لدر کابل نسبت به لوله برق

به طور کلی استفاده از لوله برق باعث می شود که کابل ها و سیم های برق در فضای محدود تری قرار گیرند. به این ترتیب تبادل گرمای تولید شده توسط کابل های برق با هوای محیط به خوبی صورت نگرفته و احتمال آسیب دیدن کابل های برق وجود خواهد داشت. علاوه بر آن در صورتی که کابل های برقی دچار آسیب دیدگی شده باشند، برای تعویض آن ها روند پیچیده ای باید توسط نصاب طی گردد.

در مقابل نردبان کابل به گونه ای طراحی شده است که کابل ها به طور کامل در دسترس بوده و به راحتی قابل تعویض باشند. به علاوه از آنجایی که کابل ها به طور مستقیم با حجم بیشتری از هوای محیط در ارتباط هستند، انتقال حرارت از کابل به هوا به خوبی انجام شده و احتمال آسیب دیدن کابل ها کاهش پیدا می کند.

انواع لدر کابل

به طور کلی نردبان یا سینی کابل مورد استفاده در تجهیزات برقی، برحسب جنس و متریال به کار رفته درون آن ها دارای انواع گوناگونی هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لدر کابل

سینی کابل یا لدر فایبرگلاس

به طور کلی فایبرگلاس نسبت به سایر فلزات موجود انعطاف پذیری کمتری دارد و با کوچکترین نیرو دچار شکست می شود. عمدتا نردبان های کابل فایبر گلاس به نسبت سایر نردبان های کابل استحکام کمتری دارد. به طور کلی ساختار نردبان های کابل فایبر گلاس به گونه ای است که در دمای های پایین از خود مقاومت بسیار مطلوبی نشان می دهند‌.

سینی کابل و لدر آلومینیومی

فلز آلومینیوم به نصب فایبرگلاس از انعطاف بیشتری برخوردار بوده و در برابر بارهای نوسانی مانند نیروی باد، عملکرد بهتری را از خود نشان می دهد. ماهیت این فلز به گونه ای است که در برابر رطوبت از خود مقاومت زیادی نشان داده و به همین دلیل لدرهای آلومینیومی بیشتر در محیط های روباز مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی لدرهای آلومینیومی به نسبت لدرهای فولادی و گالوانیزه استحکام کمتری دارند.

سینی کابل و لدر کابل گالوانیزه

نوع دیگری از نردبان های کابلی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند، لدر کابل گالوانیزه است. به طور کلی این دسته از نردبان های کابل از ورق های فولادی ساخته شده اند و به همین دلیل از استحکام بسیار زیادی برخوردار هستند‌. اما همانطور که می دانید ورق های فولادی در برابر رطوبت مقاومت چندانی ندارند و به همین دلیل طی فرآیند های گالوانیزاسیون، روی سطح آن ها پوششی از فلز روی قرار می گیرد.

با این تفاسیر این نوع از لدرهای کابل بیشتر در محیط های غیر مسقف استفاده می شوند. به طور کلی با توجه به ویژگی های لدرهای گالوانیزه، این نوع از نردبان های کابل بیشتر از سایر نردبان های کابل موجود در بازار، مورد استفاده قرار می گیرند.

لدر کابل

کاربرد نردبان کابل

به طور کلی با توجه به ویژگی هایی که لدر کابل گالوانیزه دارد، از آن عمدتا در صنایع بزرگ و کوچک، سوله ها، محیط های غیر مسقف و بسیاری از ساختمان ها استفاده می شود. این دسته از تجهیزات برقی به دلیل آنکه استحکام بسیار بالایی دارند، قادر هستند کابل هایی با مقطع زیاد را نگه داشته و همچنین در محیط های روباز کمتر دچار آسیب دیدگی می شود. به علاوه با توجه به نوع طراحی که دارند، قادر هستند مسیر های گوناگونی را ساپورت کنند.

اتصالات لدر کابل

به طور کلی برای آنکه بتوان طبق نقشه تاسیسات برقی ساختمان و یا سوله صنعتی عمل کرد، باید کابل ها و سیم های برق در مسیر های گوناگونی اجرا شوند. بنابراین این نیاز وجود دارد که نردبان های کابل مورد استفاده، در اجرا انعطاف زیادی داشته و مسیر های گوناگونی را پوشش دهند. به همین دلیل عمدتا در اجرا لدر کابل از اتصالات گوناگونی استفاده می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ردیوسر
  • زانویی های ۴۵ و ۹۰ درجه
  • رابط یو شکل
  • سه راهی و چهارراهی
  • درپوش

در هنگام نصب لدر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

تعداد و مقطع کابل های مورد نظر

به طور کلی لدر کابل متناسب با مقطع و تعداد کابل هایی که باید ساپورت کند، طراحی می شود‌. هر چه تعداد کابل مورد استفاده بیشتر و مقطع آن ها بزرگتر باشد، نردبان کابل باید از استحکام بیشتری برخوردار بوده و ظرفیت بیشتری داشته باشد. بنابراین پیش از خرید آن و شروع کار، باید نردبان کابلی با ابعاد و اندازه های مناسبی تهیه کرد.

لدر کابل

نردبان کابل در چه محیطی نصب می گردد؟

از دیگر عواملی که پیش از انتخاب لدر کابل باید به آن توجه کرد، محیطی است که نردبان کابل در آن نصب می گردد. به طور کلی هر چه میزان رطوبت موجود در محیط بیشتر باشد، نردبان کابل باید مقاومت بیشتری در برابر رطوبت از خود نشان دهد‌‌. در چنین موقعیت هایی عمدتا نردبان کابل گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه به فاصله نگهدارنده های لدر کابل

به طور کلی فاصله میان دو ساپورت لدر کابل را می توان در حدود ۱.۵ متر در نظر گرفت. اما در صورتی که تعداد و وزن کابل زیاد باشد باید حداقل فاصله یعنی ۴۰ سانتیمتر را برای ساپورت ها در نظر گرفت.

توجه به محل نصب ساپورت های سقفی

به طور کلی ساپورت های لدر کابل به دو دسته ساپورت های سقفی و ساپورت های دیواری تقسیم بندی می شود. از آنجایی که این ساپورت ها وظیفه نگهداری نردبان های کابل را برعهده دارند، باید اتصال محکمی با دیوار و سقف داشته باشند. به طور کلی ساپورت های سقفی را نمی توان به سقف های گچی و ضعیف متصل کرد. عمدتا برای آنکه این پایه ها وظیفه خود را به خوبی انجام دهند، باید به سقف بتنی متصل شوند.

به شما بازدید کننده گرامی پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان کاسپین پایپ در زمینه ی فروش لدر کابل  ،پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.