نکات مهمی که باید در مورد لوله اسپیرال فولادی بدانیم

نکات مهمی که باید در مورد لوله اسپیرال فولادی بدانیم

لوله اسپیرال فولادی که با نام لاتین spiral welded pipe شناخته می‌شود جزو پرکاربردترین لوله‌هایی هستند که در بسیاری از صنایع عظیم کشور مانند پتروشیمی و همچنین صنعت دریایی و دیگر حوزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنجایی که صنعتگران به دنبال آشنایی با ویژگی‌های ساختاری و دریافت اطلاعات کاربردی هستند در این مقاله می‌خواهیم جزئیات دقیقی را ذکر کنیم تا اگر قصد خرید آنها را دارید با آگاهی کامل اقدام کنید.

لوله اسپیرال چیست؟

لوله اسپیرال فولادی در بخش‌های مختلف شهری و غیرشهری و همچنین کارخانجات صنعتی استفاده می‌شوند. یکی از مزیت‌های اصلی این لوله‌ها مقاومت بالا در برابر فشار داخلی می‌باشد. به همین دلیل به عنوان لوله‌های پایه ثابت سیستم‌های آب و گازرسان در شبکه پایپینگ هستند. فارغ از مقاومت و استحکام بدنه بالایی که دارند در بسیاری از پروژه‌هایی که محدودیت استفاده از سیستم‌های لوله کشی وجود دارد این لوله‌ها کاملاً سازگار خواهند بود.

نوع طراحی لوله اسپیرال فولادی از ورقه‌های فولادی مسطح به صورت مارپیچ است. دقیقاً شکل یک لوله استوانه‌ای را به خود می‌گیرند و درزجوش می‌شوند. تفاوت آنها در مقایسه با لوله فولادی درزدار این است که نوع جوش آن‌ها به صورت مارپیچ اما نمونه‌های دیگر دارای درز جوش مستقیم هستند.

مزیت‌های لوله اسپیرال فولادی

مزیت‌های لوله اسپیرال فولادی

  • یک لوله اسپیرال فولادی همانطور که گفته شد یک درزجوش مارپیچ دارد. همین ویژگی شرایطی را فراهم می‌کند تا تنش‌های محیطی اثر تخریبی روی آنها نگذارد. این همان دلیل است که تاکید می‌کنیم قادر به تحمل فشار داخلی بسیار بالایی هستند.
  • این نوع لوله‌ها سازگاری و هماهنگی بالایی در سیستم‌های پایپینگ در پروژه‌های مختلف دارند. در نتیجه طراحی و ساخت آنها در قطرهای بسیار بزرگتر و همچنین طول های بالا امنیت لوله کشی را کاهش نمی‌دهد. بنابراین افزایش قطر و سایز آنها سبب کاهش استحکام و مقاومت این لوله‌ها نمی‌شود.
  • امکان کاهش ضخامت دیواره لوله اسپیرال فولادی وجود دارد و در این شرایط فشارهای بالاتری را نیز در بخش داخلی خود تحمل می‌کنند. در نتیجه برخلاف دیگر لوله‌ها که کاهش ضخامت مقاومت آنها را کمتر می‌کند. اما در ارتباط با لوله‌های اسپیرال اینگونه نیست و این موضوع به دلیل ساختار مارپیچ و درز جوش آنها است.
  • این لوله‌ها فرایند تولید بسیار مقرون به صرفه‌داری دارند و از همه مهم‌تر در پروژه‌های صنعتی مختلف می‌توانند بودجه مجموعه را حفظ کنند. از دلایل آن نیز تعمیر و نگهداری پایین و وزن کنترل شده آنها در مقایسه با لوله فولادی بدون درز است.

مهمترین مراحل طراحی و ساخت لوله اسپیرال فولادی

مهمترین مراحل طراحی و ساخت لوله اسپیرال فولادی

مرحله اول طراحی و ساخت لوله اسپیرال فولادی به این شکل است که شمش‌های فولادی تبدیل به ورقه‌های با ضخامت اندک خواهند شد. این ورقه‌ها از طریق گداختن شمش فولاد و عبور آنها از غلطک‌ها ایجاد می‌شوند. با مسطح و صاف کردن ورقه‌ها غلطک‌های زاویه‌دار مخصوص ورقه‌ها را به استوانه‌هایی تبدیل می‌کنند.

از طریق گرد شدن و حالت مارپیچ ورقه‌ها و با استفاده از روش‌های جوشکاری مخصوص درز خارجی و همچنین داخلی آنها مهروموم می‌شود تا تشکیل یک لوله کامل را دهند. ابعاد طولی آنها را می‌توان از طریق برش تعیین کرد.

کاربری‌های گسترده لوله اسپیرال فولادی

  • شمع‌بندی پایه‌ها در سازهای مختلف

لوله اسپیرال فولادی قابلیت آن را دارد که برای ایجاد پایه‌های شمع سازه‌های مختلف استفاده شود. این پایه‌ها عمدتاً متحمل نیروی وزن زیادی هستند. در نتیجه باید از مقاوم‌ترین لوله‌ها برای طراحی آنها استفاده شود که در این بین لوله اسپیرال انتخاب استانداردی محسوب می‌شود.

  • به عنوان شبکه‌های آبرسان

لوله اسپیرال فولادی با توجه به مقاومتی که دارد می‌تواند خط لوله‌های بسیار طولانی را جهت انتقال سیالات آب شکل دهد. اگر احتیاج به قطرهای بزرگ لوله و متراژ بلند دارید این لوله‌ها انتخاب ایده آلی هستند. در کنار این‌ها می‌توانند در سیستم‌ها و شبکه‌های تصفیه فاضلاب نیز به کار گرفته شوند.

  • لوله کشی نفت و گاز

این لوله‌ها قابلیت آن را دارند که در شبکه‌های انتقال نفت و گاز استفاده شوند. از طرفی بسیاری از تجهیزاتی که متصل به دیگ‌های بخار هستند لوله‌های اسپیرال نیز جزئی از آنها می‌باشد. اگر با رنگ‌های مخصوص پوشش دهی شوند کاربری بسیار ایده‌آلی دارند.

  • انتقال و هدایت سیالات تحت فشار

بسیاری از سیالات در محیط‌های صنعتی به دلیل فرایندهای خاصی که روی آنها انجام می‌شود دارای فشارهای به نسبت بالایی هستند. حال اگر حجم آنها افزایش پیدا کند بهترین لوله‌هایی که می‌توانند برای جابجایی آنها استفاده شوند دقیقاً لوله های اسپیرال هستند که حتی قادر به پیاده سازی در بافت داخلی سازه را نیز به حالت مدفون دارند.

  • آبیاری کشاورزی

با افزایش مساحت زمین‌های کشاورزی احتیاج به لوله‌های با قطر بیشتری جهت آبیاری وجود دارد. لوله‌هایی که هم وزن کنترل شده و سبکی داشته باشند و هم به راحتی در شبکه نصب شوند از نوع اسپیرال هستند. نه تنها در حالت روکار بلکه به شکل توکار نیز قرار می‌گیرند.

 

ابعاد و سایزبندی‌های لوله‌های فولادی

ابعاد و سایزبندی‌های لوله‌های فولادی

لوله اسپیرال فولادی می‌تواند در ابعاد گوناگونی طراحی و ساخته شود. در واقع نوع فرایند ساخت آن‌ها این امکان را فراهم می‌کند که هر قطری از آنها تولید شود. از طریق عبور دادن ورقه‌ها از دهانه دستگاه نورد و ایجاد حالت مارپیچی می‌توان از دو الکترود برای درزجوش کردن آنها استفاده کرد.

در این حالت است که امکان تغییر سایز آن وجود دارد. قطر داخلی لوله‌ها نیز از ۱۴ اینچ تا نهایت ۱۲۰ اینچ در نوسان است. معمولاً هر چقدر بر مقدار قطر این لوله‌ها اضافه می‌شود به همان نسبت لازم است که مقدار ضخامت لوله نیز افزایش یابد.

به همین دلیل یک هماهنگی ابعادی بین قطر و ضخامت لوله‌ها وجود دارد تا با ایمنی بالا بتوانند در پروژه‌های مختلف استفاده شوند. به عنوان مثال اگر از ورقه‌های ۵ میلیمتر تا ۱۰ میلی‌متر استفاده شود می‌توان قطر خارجی این لوله‌ها را از ۱۶ اینچ تا ۳۲ اینچ تغییر داد. در این بین طول آنها نیز معمولاً بین ۶ الی ۱۸ متر متغیر خواهد بود.

خرید متنوع‌ترین لوله‌های فولادی از شرکت پتروکاسپین

مشتریان گرامی می‌توانند مدل‌های گوناگونی از انواع لوله‌های فولادی از قبیل لوله مانیسمان بدون درز، لوله درزجوش، لوله اسپیرال فولادی، لوله برق، لوله فولادی گالوانیزه را در سایزبندی‌های مختلف از شرکت پتروکاسپین خریداری کنند. این لوله‌ها کیفیت ساخت بالا و کاملاً استاندارد می‌باشند. این مجموعه آمادگی آن را دارد که پروژه های لوله کشی گسترده را در محیط‌های صنعتی پشتیبانی کند. شما می‌توانید جهت خرید لوله‌ها با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵