لوله برق کشی

لوله برق کشی

لوله برق کشی

اجرای سیستم لوله برق کشی در کلیه ی دیوارها و کف ها، همچنین سقفهای تیرچه بلوک و کاذب، بصورت توکار و با استفاده از لوله های PVC نوع شاخه ای سخت سنگین با ضخامت جداره ی دست کم ( ۲) میلیمتر، مطابق با مشخصات جدول مصالح میباشد.

در سقفهای سوله و اجراهای خرپای بدون سقف کاذب و همچنین مکانهایی که نمای داخل دیوار آنها آجری باشد، لوله کشی برق بصورت روکار و با استفاده از لوله های فولادی از نوع گالوانیزه عمقی داغ، مطابق با مشخصات جدول مصالح است. لوله ها حتماً باید براس بوش بخورند.

سایز لوله های مورد استفاده جهت سیستم روشنایی، پنکه، پریز، تلفن، صوتی، زنگ اخبار، دزدگیر و اعلام حریق،یک دوم اینچ (لوله pg 13.5) می باشد. Pg و جهت پریزهای کولرگازی، آیفون و شبکه رایانه سه چهارم اینچ (لوله pg16) می باشد.
اجرای هر یک از سیستمهای فوق باید توسط لوله های جداگانه انجام گیرد.

جهت تجهیزاتی که در سقف ها نصب می شوند، پیش از بتن ریزی لوله های انتظار (غلاف ) و سایر ملزومات، با تأیید ناظر تأسیسات و درج امضای وی در فرم بتن ریزی، اجرا شوند. در سقفهای کاذب، لوله ها و تجهیزات برقی نباید روی سقف کاذب قرار گیرند و برای آنها باید در سقف اصلی ساپورت تعبیه شود

عبور لوله های برق سقف ها، بعد از بتن ریزی و قبل از شیب بندی ، با صورتجلسه و تأیید ناظر تأسیسات اجرا می شود .
جهت محافظت از لوله ها، سرتاسر کف یک لایه ملات ماسه و سیمان به ضخامت ۱/۵ سانتی متر کشیده شود . در هرصورت لوله ها باید به گونه ای نصب شوند که حداقل فاصله از روی لوله تا کف تمام شده، سه سانتی متر باشد.
در لوله برق کشی توکار، تمامی جعبه های تقسیم، کلیدها و پریزها باید به گونه ای نصب شوند که لبه ی خارجی آن با سطح تمام شده ی دیوار کاملاً مسطح و تراز باشند.

لوله برق کشی - کاسپین پایپ

لوله-برق-کشی-کاسپین-پایپ

سایز کلیه ی جعبه تقسیم های اصلی (۱۵*۱۵) و فرعی (۱۰*۱۰) می باشد استفاده از جعبه تقسیم گرد به کلی ممنوع است
ارتفاع جعبه تقسیم تا زیر سقف تمام شده ۳۰ سانتیمتر می باشد.

استفاده از جعبه ی پریز کولرگازی بعنوان جعبه تقسیم ممنوع بوده و اجرای هر خط کولرگازی بصورت کاملاً مستقل از تابلوی برق تا پریز مربوطه صورت می گیرد.
کلیه ی لوله ها و لوازم مربوط به آن و سایر تأسیسات برقی که در زیر کار نصب می شوند، باید پس از بازرسی، تأیید و صورتجلسه ی ناظر تأسیسات پوشیده شوند.

سیم کشی لوله برق

سیم کشی در لوله ها قبل از اجرای سفید کاری اکیداً ممنوع است.

بر اساس مقررات ملی ساختمان، سیم های برق برای فازهای سه گانه به رنگهای سیاه، قرمز و زرد، برای فازهای برگشتی ترجیحاً به رنگ فاز مربوطه با خط سفید و در صورت عدم امکان خاکستری، برای نول به رنگ آبی و برای ارت به رنگ سبز و زرد را هراه یا سبز میباشد.
سیمهای نول و ارت هر مدار باید مجزا از هم و مستقل از سایر مدارها کشیده شوند و استفاده از نول و یا ارت مشترک برای مدارهای مختلف مجاز نخواهد بود.
اتصال سیمهای برق به یکدیگر، منحصراً توسط ترمینال انجام پذیرد . استفاده از چسب تحت هر شرایطی ممنوع می باشد .

اجرای سیم ارت از محل ترمینال ارت تابلوی توزیع تا کلیه ی پریزها، چراغ ها، پنکه ها، فن های تهویه، زنگ اخبار و هرگونه تجهیزات برقی، همچنین اتصال سیم ارت کابل تلفن به ترمینال ارت تابلوی برق الزامی است.

به شما بازدید کننده گرامی پیشنهاد می شود با تماس با کارشناسان این شرکت در زمینه ی لوله برق کشی ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.

مطالب جدید

گریتینگ استنلس استیل

گریتینگ استنلس استیل گریتینگ استنلس استیل یک نمونه از انواع گریتینگ ها است که برای ساخت آن از آلیاژ استنلس استیل استفاده شده است، در متالوژی این آلیاژ به عنوان…

جعبه تقسیم گالوانیزه

جعبه تقسیم گالوانیزه جعبه تقسیم گالوانیزه کاسپین با استفاده از ورق گالوانیزه گرم  و استاندارد تولید و در ابعاد و سایزهای متنوع قابل ارائه می باشد. از جعبه تقسیم برق…

جعبه تقسیم گرد

جعبه تقسیم گرد کاسپین با استفاده از ورق گالوانیزه گرم  و استاندارد تولید و در ابعاد و سایزهای متنوع قابل ارائه می باشد. از جعبه تقسیم در لوله کشی روکار…