لوله-گالوانیزه-گرم

لوله فلزی برق

لوله فلزی برق

لوله فلزی برق از ورق فلزی تولید شده و پس از پوشش گالوانیزه قابل استفاده در لوله کشی های برق می باشد.

لوله فلزی برق بر اساس استاندارد ISO و BS تولید می گردد.

مزایای لوله فلزی برق

 • مقاوم در برابر زنگ زدگی و رطوبت
 • قیمت مناسب نسبت به سایر لوله های برق
 • قابلیت خم کاری با دستگاه لوله خم کن دستی

لوله فلزی برق در طول های ۳ متری و در بسته بندی کاسپین پایپ تولید می گردد .

لوله های فلزی برق در تعدادهای ۷ عددی ، ۱۶ عددی ، ۲۲ عددی بسته بندی می گردد.

 دلیل استفاده از لوله فلزی برق

لوله فلزی برق وظیفه دارد از سیم ها و کابل ها در برابر عوامل محیطی و حتی اختلالات ناشی از میدان الکتریکی محافظت کند. از طرفی استفاده از این تجهیزات باعث می شود که تا حد زیادی روند سیم کشی و کابل کشی تاسیسات برقی ساختمان ها و به ویژه صنایع آسانتر و بهتر انجام شود. در صورتی که از لوله برق استفاده نشود، باید سیم ها را به صورت روکار نصب کرد که این کار علاوه بر آن که ظاهر مناسبی را به محیط نمی دهد، بلکه خطرآفرین نیز هست.

چون در صورتی که بخشی از روکش سیم تحت هر عاملی از بین رود می تواند برق گرفتگی افراد را در پی داشته باشد. بنابراین لوله های برق به گونه ای طراحی شدند تا علاوه بر آنکه رند سیم کشی را آسانتر کنند، تا حد زیادی از افراد را از خطرات و خسارات جانی و مالی حفظ کنند. همچنین امکان تعویض سیم ها و کابل ها را فراهم نمایند.

لوله فلزی برق

انواع لوله فلزی برق

به طور کلی لوله هایی که برای سیم کشی یا کابل کشی در صنایع، ساختمان ها و حتی محیط های شهری مورد استفاده قرار می گیرند، به دو دسته کلی لوله های گالوانیزه و لوله های سیاه تقسیم بندی می شوند.

 • لوله گالوانیزه

لوله های گالوانیزه به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که در برابر رطوبت و شرایط نامساعد جوی از خود مقاومت بالایی نشان دهند. در فرایند تولید این نوع از لوله فلزی برق، پوششی از فلز روی بر سطح لوله قرار می گیرد. همانطور که میدانید فلز روی از جمله فلزاتی است که در برابر رطوبت و حتی سایش از خود مقاومت نشان می دهد.

به طور کلی فرایند گالوانیزاسیون لوله های فولادی به دو روش گالوانیزاسیون گرم و سرد انجام می شود. در فرایند مقاوم سازی لوله به روش گالوانیزاسیون گرم، عمق نفوذ فلز روی بیشتر از روش گالوانیزاسیون سرد است و به این ترتیب می توان گفت دوام و پایداری لوله هایی که به روش گالوانیزاسیون گرم تولید می شوند، بیشتر از لوله هایی هست که از طریق عمل گالوانیزاسیون سرد مقاوم سازی می شوند. لوله های گالوانیزه با توجه به ماهیتی که دارند، بیشتر در محیط های روباز و شرایط نامساعد جوی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • لوله سیاه

یکی دیگر از تجهیزاتی که در تاسیسات برقی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد، لوله سیاه است‌. این لوله مقاومت بسیار کمی در برابر رطوبت دارد. چرا که روی سطح این لوله هیچگونه فرآیند گالوانیزاسیونی انجام نگرفته و تنها برای مقاوم سازی این لوله در برابر رطوبت یک لایه رنگ سیاه بر سطح لوله در نظر گرفته شده است. به همین دلیل از این نوع لوله فلزی برق بیشتر در محیط های سرپوشیده و خشک مورد استفاده می شود.

 • لوله فلزی خرطومی

نوع دیگری از لوله  فلزی که امروزه به وفور در تاسیسات برقی مورد استفاده قرار گرفته است، لوله  فلزی خرطومی یا لوله های فلکسیبل است. این نوع از لوله ها مانند لوله های گالوانیزه از استحکام بالایی برخوردار بوده و در برابر رطوبت نیز مقاوم است‌. اما برخلاف لوله های برق گالوانیزه معمولی از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار است. از این لوله ها بیشتر در تاسیسات برقی روکار استفاده می شود.

فرآیند تولید لوله بصورت قرارگیری در وان مذاب روی می باشد و پس از خارج سازی از وان گالوانیزه لوله در محل مناسب خشک شده و از مواد اضافه تمیز می گردد و سپس به خط برش رفته و در طول های ۳ متری برش خورده و سپس جهت دنده شدن به خط دنده کاری رفته و بر اساس استاندارد مربوط دنده شده و سپس پس از روان سازی دنده و چک کردن آن به خط بسته بندی رفته و پس از درپوش گذاری در بسته های قابل حمل توسط نفر بسته بندی شده و پس از تسمه کشی و نصب لیبل در کیسه های مناسب پلاستیکی جهت عدم ورود آب و گرد و خاک قرار گرفته و به محل انبار حمل می گردد.

لوله فلزی برق از جمله تجهیزات پرکاربرد موجود در صنعت است که وظیفه دارد از سیم ها و کابل های موجود در تاسیسات برقی محافظت نماید. این دسته از لوله های به کار گرفته شده در صنعت، به نسبت سایر لوله های موجود در بازار از مقاومت و استحکام بیشتری برخوردار است.

لوله فلزی برق

۳ نوع پر کاربرد لوله فلزی برق در صنایع گوناگون

لوله فلزی برق از جمله تجهیزات پرکاربرد در تاسیسات برقی ساختمان ها و صنایع است که از ویژگی های به خصوصی برخوردار است. این دسته از تجهیزات وظیفه دارند از سیم ها و کابل ها در برابر عواملی خارجی محافظت نماید. به طور کلی این تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند که علاوه بر استحکام بسیار بالا در برابر خوردگی نیز از خود مقاومت نشان دهند. لوله فلزی برق در ابعاد و سایز های گوناگونی طراحی و تولید شده و در صنایع گوناگون قابل استفاده است.

دلیل استفاده از لوله فلزی برق

به طور کلی طراحی و تولید لوله های برق سبب شد تا به طور قابل توجهی سرعت نصب و اجرای تاسیسات برقی افزایش پیدا کند. در گذشته که از لوله های برقی استفاده نمی شد، سیم ها و کابل ها به صورت روکار نصب می شدند. این عمل ضمن افزایش زمان اجرای تاسیسات برقی، خطراتی را نیز به دنبال داشت. با پیدایش لوله های برقی سیم ها و کابل ها با استفاده از فنر های پلاستیکی و یا فلزی از درون آن عبور داده می شود.

به این ترتیب سرعت اجرای این تاسیسات به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند. از طرفی استحکام و مقاومت لوله ها سبب می شود تا این تجهیزات به عنوان یک لایه محافظ اطراف سیم ها و کابل ها را بپوشاند. به این ترتیب احتمال پوسیدگی سیم ها در اثر برخورد اشعه های مضر خورشیدی و همچنین برخورد اجسام تیز و برنده با آن ها کاهش پیدا می کند. به همین دلیل امروزه استفاده از لوله آهنی برق در تاسیسات لوله کشی ساختمان ها و به خصوص صنایع رایج شده است.

انواع لوله فلزی برق

به طور کلی لوله های فلزی مورد استفاده در تاسیسات برقی ساختمان ها و یا صنایع بر حسب قابلیت ها و ویژگی هایی که دارند به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لوله-های-فلزی-برق-کاسپین-پایپ

لوله فولادی برق گالوانیزه

لوله فلزی برق گالوانیزه از جمله محبوب ترین لوله های موجود در جهان است. عموما این دسته از تجهیزات برقی ساختمان ها در ساختار خود یک پوشش از فلز روی دارد. این فلز به طور ذاتی در برابر رطوبت و سایش از خود مقاومت نشان داده و به این ترتیب استفاده از آن در ساختار لوله های فلزی موجب افزایش طول عمر آن ها می شود. به طور کلی لوله های گالوانیزه شده به سبب ویژگی ها و قابلیت هایی که دارند در محیط های صنعتی روباز و تحت شرایط جوی نامناسب جدی مورد استفاده قرار می گیرند. عمدتا طول عمر لوله آهنی برق گالوانیزه شده به فرایند گالوانیزاسیون آن مرتبط می شود.

لوله فولادی برق مشکی

از دیگر لوله های برقی پرکاربرد در صنایع گوناگون می توان به لوله فولادی برق رنگی اشاره کرد. این دسته از تجهیزات برقی ساختمان ها در مقایسه با لوله های گالوانیزه از مقاومت کمتری در برابر رطوبت و خوردگی برخوردار هستند. عموما مقاومت این لوله ها در برابر خوردگی از طریق رنگ مشکی انجام می پذیرد. به دلیل مقاومت بسیار کم این دسته از تجهیزات در برابر خوردگی عموما توصیه می شود از ان ها در محیط های سرپوشیده استفاده گردد.

لوله فولادی برق فلکسیبل

از جمله لوله های برق پرکاربرد موجود در صنایع می توان به لوله های فولادی فلکسیبل اشاره کرد. این دسته از لوله های موجود در بازار از انعطاف بسیار زیادی برخوردار بوده و نصب آن ها بسیار راحت است. لوله فلزی برق فلکسیبل عمدتا از حلقه های فلزی گالوانیزه شده تشکیل شده است. روی سطح این دسته از لوله های فلزی عمدتا روکشی از پی وی سی در نظر گرفته می شود. این روکش مقاومت لوله های را در برابر رطوبت و خوردگی چندین برابر می کند.

اتصالات لوله فلزی برق

به طور کلی اتصالات، نقش بسیار مهمی در اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها دارند. استفاده از این متعلقات سبب می شود تا امکان اجرای مسیر های پر پیچ و خم در تاسیسات برقی ساختمان ها و صنایع وجود داشته باشد. از جمله اتصالات لوله فلزی برق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زانویی های ۴۵ و ۹۰ درجه
 • تبدیل ها
 • بوشن ها
 • ساپورت های سقفی و دیواری
 • زانویی های درب دار
 • سه راهی های ساده
 • درپوش پلاستیکی

سایز لوله فلزی :  ۴۸ , ۴۲ , ۳۶ , ۲۹ , ۲۱ , ۱۶ , ۱۳٫۵

جهت دسترسی به وزن لوله های تولیدی این شرکت و همچنین استاندارد گالوانیزاسیون می توانید به بخش جداول فنی و استانداردها مراجعه کرده و از آنها استفاده نمایید.

جهت اطلاع از آخرین قیمت ها و شرایط فروش لوله فلزی برق با کارشناسان شرکت کاسپین پایپ تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۴۱۸۰۵ – ۰۲۱