لوله فلزی قابل انعطاف

معیارهای انتخاب لوله فلزی قابل انعطاف

لوله فلزی قابل انعطاف یک لوله قابل تنظیم است که از چندین لایه تشکیل شده است. اجزای اصلی شامل ماده ترموپلاستیک ضد نشت و سیمهای فولادی مقاوم در برابر خوردگی هستند. انعطاف پذیری لوله فلزی باعث می شود که لوله بتواند روی یک حلقه برای حمل و نصب کارآمد و سریع ، قرقره شود.

لوله فلزی یک عنصر قابل انعطاف است. دو نوع اصلی لوله فلزی وجود دارد که طراحی و کاربرد آنها متفاوت است: لوله های فلزی نواری و لوله های فلزی موج دار.

لوله های فلزی نواری از مقاومت مکانیکی بالایی برخوردار هستند (به عنوان مثال مقاومت در برابر کشش و مقاومت در برابر پارگی). لوله های فلزی موج دار می توانند فشار زیادی را تحمل کنند و در برابر بروز نشتی مقاومت نشان دهند. لوله های فلزی موج دار همچنین در شدیدترین شرایط ، مانند آب و هوا و دمای شدید یا هنگام انتقال گاز مایع خنک شده ، در برابر خوردگی و عوامل فشار از خود مقاومت نشان می دهند. به ویژه برای انتقال مواد سرد و گرم مناسب هستند.

از لوله فلزی قابل انعطاف در كجا استفاده می شود؟

لوله فلزی قابل انعطاف ، یک لوله فولادی گالوانیزه سنگین است که با اتصالات رزوه ای نصب می شود. به طور معمول در فضای باز برای محافظت در برابر آسیب استفاده می شود و همچنین می تواند پشتیبانی ساختاری برای کابل های برق ، پانل ها و سایر تجهیزات برقی را فراهم کند.

لوله فلزی قابل انعطاف

کاربرد لوله های فلزی قابل انعطاف :

  • در سیستم های گرمایش ، تهویه مطبوع
  • در صنایع شیمیایی و پتروشیمی
  • در کشتی سازی و صنعت صنایع دستی
  • در صنعت نفت و گاز طبیعی
  • در راکتورهای هسته ای
  • در صنعت هوافضا
  • در فرآوری مواد غذایی و شیمیایی و …

انواع مختلفی از لوله های قابل انعطاف در بازار موجود هستند که شامل انواع فلزی ، لاستیکی ، پلاستیکی ، کامپوزیتی و … وجود دارند. به طور معمول از لوله فلزی قابل انعطاف زمانی استفاده می شود که هیچ لوله فلزی دیگری نتوان استفاده کرد و به عبارتی دیگر لوله فلزی انعطاف پذیر به عنوان آخرین چاره استفاده می شود. تصمیم گیری برای خرید انواع لوله فلزی قابل انعطاف بستگی به کاربردی دارد که از آن لوله فلزی استفاده می شود. به طور کلی ، هشت عامل وجود دارد که باید قبل از خرید لوله فلزی قابل انعطاف به آن توجه کنید :

درجه حرارت زیاد

اگر دمای محیطی که از طریق لوله فلزی عبور می کند بسیار سرد یا گرم است ، فلز ممکن است تنها ماده ای باشد که می تواند در برابر شدت دما مقاومت کند.

سازگاری شیمیایی

لوله فلزی انعطاف پذیر می تواند نسبت به سایر لوله های فلزی سازگاری بیشتر با مواد شیمیایی داشته باشد. اگر لوله فلزی در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرید (چه از داخل و چه از خارج) ، باید از لوله فلزی انعطاف پذیر استفاده کرد. لوله فلزی مقاومت خوبی در برابر بسیاری از مواد شیمیایی نشان می دهد و ممکن است از آلیاژهای ویژه ای برای مقاومت در برابر خوردگی بیشتر استفاده شود. لطفا توجه داشته باشید که باید اطمینان حاصل شود که کلیه اجزای بکار رفته در لوله فلزی در برابر مواد شیمیایی مقاوم باشند.

لوله فلزی قابل انعطاف

نگرانی های نفوذ

لوله غیر فلزی در معرض نفوذ گازها از طریق دیواره لوله می باشد. از طرف دیگر ، لوله فلزی اجازه نفوذ را نمی دهد. اگر لوله حاوی گازهایی در داخل آن باشد ، ممکن است به لوله فلزی نیاز باشد.

مقاومت در برابر خرابی

هنگام خراب شدن یک لوله فلزی انعطاف پذیر ، معمولاً سوراخ های کوچک یا ترک ایجاد می شود. انواع دیگر لوله ها  ترک های بزرگتری ایجاد می شود و یا کاملاً از هم جدا می شوند. در لوله های غیر فلزی ، اتصالات خاردار به طور معمول بر روی انتهای شیلنگ با استفاده از گیره ها نگه داشته می شوند. از آنجا که اتصالات به لوله فلزی جوش داده می شوند ، مشکلات در اتصالات آن تقریباً وجود ندارد.

سایش و خم شدن بیش از حد

برای جلوگیری از سایش و خم شدن بیش از حد ، می توان از یک لوله فلزی قابل انعطاف به عنوان پوشش محافظ روی سیم ها یا حتی دیگر شیلنگ ها استفاده کرد. لوله فلزی قابل انعطاف می تواند در برابر سایش بسیار مقاوم باشد و آن را در برابر مواد ساینده و یا از آسیب خارجی ، محافظت کند. همچنین می توان شیلنگ نواری را در قسمت خارجی شیلنگ موج دار اعمال کرد تا از آسیب بیش از حد آن جلوگیری کند.

ایمنی در برابر آتش

انواع دیگر لوله ها در معرض آتش سوزی ذوب می شوند در حالی که لوله فلزی قابل انعطاف مقاومت خود را تا ۱۲۰۰ درجه فارنهایت حفظ می کند ، لوله های موج دار انعطاف پذیر معمولاً تمام فلزی هستند (مگر اینکه حاوی یک اتصال غیر فلز باشند) ، که آنها را به طور طبیعی در برابر آتش مقوم می کند. نفوذ کم و مقاومت در برابر آتش لوله های فلزی هر کاربردی که ممکن است شیلنگ در معرض شعله باشد ، به گزینه ایمن تبدیل کرده است.

لوله فلزی قابل انعطاف

دستیابی به فضای کامل

در خلا و فضای کامل ، لوله فلزی انعطاف پذیر شکل خود را حفظ می کند در حالی که انواع دیگر لوله ها ممکن است خراب شود. راه راه های موجود در یک شلنگ فلزی به آن استحکام حلقه ای بسیار خوبی می بخشد ، که توانایی کنترل خلا کامل را به آن می دهد. شیلنگ های غیر فلزی باید از سیم های مارپیچ استفاده کنند تا درجه خلا خود را بهبود بخشند.

انعطاف پذیری در اتصالات

هر اتصالات قابلیت جوشکاری را می توان در لوله فلزی انعطاف پذیر انجام داد در حالی که انواع دیگر لوله ها این چنین نیستند. این می تواند یک مزیت نسبت به انواع دیگر لوله ها باشد که برای اتصال چندین شیلنگ به یکدیگر نیاز به اتصالات چند رشته ای دارد. هر اتصال رشته ای یک نقطه نشت است ، بنابراین هر اتصالات جوش داده شده یک نقطه نشت را از بین می برد و می تواند نصب را تسهیل کند.

جهت مشاوره و خرید لوله فلزی قابل انعطاف می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید لوله فلزی قابل انعطاف : ۰۲۱۴۱۸۰۵