لوله فولادی برق مشکی , لوله فولادی سیاه برق , لوله فولادی مشکی

لوله فولادی برق مشکی

لوله فولادی برق مشکی

لوله فولادی برق مشکی از ورق فولادی سیاه تولید شده و پس از پوشش رنگ مشکی اپوکسی قابل استفاده در لوله های کشی های برق زیر گچ اندود و توکار می باشد. لوله فولادی مشکی بر اساس استاندارد ISO و BS تولید می گردد.

مزایای لوله فولادی برق مشکی

  • قیمت مناسب نسبت به لوله های گالوانیزه گرم
  • اتصالات راحت و مناسب در دسترس

لوله فولادی برق در طول های ۳ متری و در بسته بندی کاسپین پایپ در دسترس می باشد. لوله های فولادی برق مشکی در تعدادهای ۱۰ عددی ، ۱۲ عددی ، ۱۹ عددی بسته بندی می گردد.

کاربرد لوله فولادی برق مشکی

از لوله مشکی درز دار جهت انتقال مایعات و تولیدات پروفیل های قوطی ، ساختن مصنوعات و سازه فلزی استفاده می شود . برای زمینه های متنوع صنایع مانند گاز ، ساختن مخازن تحت فشار بالا در تاسیسات پالایشگاه ، نیروگاه ها و … از لوله های مشکی بی درز استفاده می شود .

لوله های مشکی درزدار فولادی (WELDED STEEL PIPE) یا به اصطلاح لوله سیاه در واقع به لوله هایی اتلاق می شود که در نیتجه فرم دهی و جوش دادن ورق های فولادی با ضخامت ها و جنس های مختلف تولید می شوند .

خوشبختانه تعداد کارخانه های داخلی فعال در زمینه تولید انواع لوله مشکی فولادی و آهنی درز دار قابل ملاحظه بوده و بخش عمده مورد نیاز کشور از این نوع لوله ها توسط کارخانه های داخلی تامین می گردد لوله های مشکی درز دار بسته مورد استفاده، قطر و ضخامت، روش تولید و نوع جوش به خصوص تنوع قابل ملاحظه ای دارند که معمول ترین و پر مصرف ترین آنها لوله درز مستقیم جوش الکتریکی ERW ، درز مستقیم جوش ماهیچه ای LSAW و لوله های مشکی با درز جوش اسپیرال SPIRALLY WELDED می باشند .

فرآیند تولید لوله فولادی برق مشکی به این ترتیب می باشد که پس از تولید لوله از ورق فولادی سیاه و پس از برشکاری در طول سه متری وارد اتاق رنگ کاری شده و به وسیله کمرسور رنگ با فشار بالا و حرارت رنگ مشکی روی آن پاشیده شده و پس از خشک شدن به واحد دنده کاری رفته و پس از آن بسته بندی و آماده ارسال می باشد.

لوله برق فولادی مشکی

جهت دسترسی به وزن لوله های تولیدی این شرکت و همچنین استاندارد پوشش رنگ می توانید به بخش جداول فنی و استانداردهای این سایت مراجعه کرده و از آنها استفاده نمایید.

تفاوت لوله فولادی برق مشکی و لوله گالوانیزه برق

همانطور که میدانید لوله گالوانیزه گرم برق مقاومت بسیار زیادی دارد. دلیل مقاومت بالا وجود یک پوشش فلزی بر روی سطح فولاد است. از طرف دیگر لوله فولادی برق مشکی نیز مقاومت قابل قبول دارد اما یکسری تفاوت‌های اساسی میان این دو لوله وجود دارد. تفاوت اول این است که فرایند مقاوم سازی در این دو لوله با یکدیگر فرق دارند. عنصر مقاوم ساز در لوله گالوانیزه گرم محلول مذاب زینک می باشد که این ماده تحت دمای بالا روی سطح لوله قرار میگیرد.

اما عنصر مقاوم سازی که روی لوله فولادی برق مشکی قرار دارد رنگ می باشد. این رنگها تحت دمای بالا و همچنین فشار بالا روی لوله اعمال می شوند. طبیعتاً مقاومت عناصر فلزی و همچنین پوشش های فلزی بسیار بیشتر از رنگ ها می باشد. در نتیجه استحکام و مقاومتی که لوله گالوانیزه گرم برق دارد بسیار بیشتر از لوله فولادی مشکی برق می باشد.

در وهله اول باید موقعیت بکارگیری لوله‌ها را تعیین کنیم تا در نهایت دریابیم که از کدام نوع لوله یعنی لوله گالوانیزه گرم برق یا لوله فولادی مشکی برق استفاده کنیم. اصولاً مناطقی که دارای یک محیط پر تنش از لحاظ شیمیایی هستند بهتر است از لوله گالوانیزه گرم برق استفاده کنیم. اما اگر محیط بکارگیری دارای یک شرایط مساعد تری است می توانیم لوله فولادی مشکی برق را جایگزین لوله های گالوانیزه برق کنیم.

چگونه اتصالات لوله فولادی برق مشکی را انتخاب کنیم؟

قبل از هر چیز باید این نکته را یادآور شویم اتصالات لوله فولادی برق و به طور کلی لوله های برق به دو دسته مهم تقسیم بندی می شود. اول اتصالات سازه ای و دوم اتصالات لوله برق می باشد. اتصالات سازه ای همانطور که از نام آنها مشخص است مسئولیت نصب لوله بر روی ساز را بر عهده دارند. اما اتصالات لوله برق مسئولیت ایجاد یک شبکه لوله ای منسجم را بر عهده دارند.

ما باید در انتخاب این دو گونه اتصال دهنده دقت کافی را داشته باشیم زیرا هر دو در جایگاه خود بسیار مهم هستند. اگر بخواهیم چند نمونه از اتصالات سازه ای لوله فولادی برق را نام ببریم می‌توانیم به انواع بست ها مانند بست پایه دار و بست های دوسرپیچ یا اسپیت ها اشاره کنیم. اتصالات سازه ذکر شده بیشتر مربوط به لوله های گالوانیزه می باشد اما لوله فولادی برق مشکی به دلیل آنکه معمولاً در زیر گچ های ساختمانی استفاده می شوند بیشتر از اتصالات درون لوله ای استفاده می کنند.

در این شرایط حمایت و پشتیبانی سازه ای و همچنین نگهداری لوله در یک موقعیت پایدار توسط مصالح ساختمانی ایجاد می شود. از جمله اتصالات لوله لوله فولادی برق مشکی رایج می توان به سه راهی ها و زانوها اشاره کرد. البته بوشن ها نیز نقش کلیدی در امتداد مسیر لوله‌ای دارد. با شناخت مسیر لوله ها و اینکه آن ها از چه نقاطی باید هدایت شوند کمک می کنند انتخاب صحیحی نسبت به اتصالات داشته باشيم.

تنوع سایز لوله فولادی

اینکه لوله فولادی دارای تنوع سایز بسیار بالایی می باشد در نوع خود یک مزیت بسیار مهم تلقی می شود. مهمترین متغیر در سایز لوله های برق قطر داخلی آن ها می باشد. در واقع این قطر داخلی است که تعیین می کند چه نوع کابل و با چه حجم و اندازه ای درون لوله قرار بگیرد. لوله فولادی برق مشکی از لحاظ قطر خارجی از ۱۸٫۶ میلی متر تا ۵۹٫۳ میلیمتر می باشد.

البته سایزهای بزرگتر از این مقدار نیز قابل عرضه در بازار هستند. برای اینکه بتوانید یک سایز مناسب و صحیح را در پروژه کابل کشی خود انتخاب کنید لازم است که ابتدا ابعاد و قطر کابل های خود را بسنجید. طبیعتاً لوله فولادی برق مشکی با قطر بسیار بالا پذیرای کابلهای بزرگ تر خواهد بود. همواره باید تناسب سایز را میان کابل و لوله فولادی برق رعایت کنیم. به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود کابل‌های بزرگتر را درون لوله های کوچک و کابل های کوچکتر را درون لوله های بزرگ و با قطر بالا قرار دهید. این کار نه تنها شبکه کابل کشی شما را از هماهنگی و سازگاری لازم خارج می‌کند بلکه آن مدیریت اصولی که باید در سیستم کابل کشی اجرا شود از بین خواهد رفت.

لوله-برق-فولادی-مشکی

نکات مرتبط با نصب و پیاده سازی لوله فولادی

از آنجایی که لوله فولادی برق مشکی در فضاهای داخلی ساختمان و به صورت زیر گچی استفاده می شود لازم است که یکسری نکات مهم را در زمان نصب و لوله گذاری رعایت کنیم. در حین نصب بهتر است مسیرهای کوتاه از منبع تغذیه اصلی تا نقطه هدف را انتخاب کنیم. این کار باعث می شود تا لوله های کمتری در مسیر لوله کشی برق خود استفاده کنیم.

استفاده از لوله های کمتر طبیعتاً چندین مزیت عمده دارد که مهمترین آن کاهش هزینه های مرتبط با خرید قطعات و همچنین تعمیر و نگهداری قطعات می باشد. علاوه بر این مدیریت کابل‌های برق شما ساده تر خواهد شد و در صورت بروز هر گونه عیب در مسیر کابل کشی می توانید سریعاً آنها را رفع کنید. در مورد انتخاب اتصالات و سایز مناسب و هماهنگ با لوله فولادی برق مشکی باید دقت کافی صورت گیرد.

تمامی اتصالات لوله فولادی دارای یک استاندارد بین المللی از لحاظ سایز و ساختار داخلی خود هستند. بنابراین در زمان خرید تنها کافی است سایز لوله خود را مطرح کنید تا بتوانید اتصالات متنوع و مناسب را خریداری کنید. همیشه جهت نصب قطعات سعی کنید از یک نیروی اجرایی با تجربه در زمینه ی لوله کشی برق استفاده کنید تا مشکلات و نقایص فنی که در آینده احتمال بروز آن وجود دارد کاملا از بین برود.

جمع بندی

لوله فولادی برق مشکی می تواند امنیت کابلهای برق را در مسیرهای تعیین شده در ساختمان های مختلف تامین کند. با حفاظت فیزیکی از کابلهای برق می توانیم بهره وری خوبی از آنها داشته باشیم. بنابراین اگر قصد کابل کشی در قسمت داخلی سازه خود و همچنین ایجاد مجموعه ای از سیستم های امنیتی را دارید حتماً استفاده از لوله فولادی برق مشکی را در دستور کار خود قرار دهید. این قبیل لوله ها در شرکت پترو کاسپین از بالاترین درجه سختی و کیفیت برخوردار هستند که دوام و پایداری آن ها را در طولانی مدت تضمین می کند.
جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵