سوپر پایپ

لوله های پنج لایه سوپر پایپ

لوله های پنج لایه سوپر پایپ

در تاسیسات لوله کشی ساختمان خوردگی و رسوب در لوله های فلزی خسارات و مشکلاتی را بوجود می آورد . برای حل این مشکل تاکنون تلاشهای زیادی صورت گرفته است استفاده از آلیاژهای مختلف با پوشش گوناگون از راه حل هایی است که تا کنون برای افزایش مقاومت فلز در برابر خوردگی به کار رفته است بی آنکه هیچ یک پاسخی قطعی به مشکل بدهند.

یکی دیگر از راه هایی که برای پرهیز از مشکلات لوله های فلزی پیشنهاد شده است استفاده از لوله های پلیمری است اما به کارگیری این لوله ها در عمل نشان داده که اگر چه جایگزینی فلز با پلاستیک مسئله خوردگی و پوسیدگی لوله را حل می کند اما مشکلات دیگری را باعث می شود که پیش از آن وجود نداشت

از جمله نفوذ اکسیژن ، محدودیت در تحمل فشار یا دمای بالا ، ضریب انبساط زیاد و …. در این شرایط گروهی از دانشمندان به تلفیق فلز و پلیمر توجه کردند.

به عنوان مثال سوپر پایپ نقطه اوج همین تکنولوژی است . تلفیقی هوشمندانه که حاصل آن لوله ای است پنج لایه شامل یک لوله آلومینیومی ، دو لایه پلیمر و دو لایه چسب مخصوص – که مقاومت در برابر خوردگی ، زنگ زدگی ، رسوب و پوسیدگی را از لوله های پلیمری و توان تحمل حرارت مداوم ، فشار بالا و نفوذ ناپذیری را از لوله های فلزی به ارث برده است .

لوله های سوپر پایپ

لوله های سوپر پایپ

ساختار لوله های سوپر پایپ

یک لوله آلومینیمی با جوش طولی اولتراسونیک ، بدنه اصلی سوپر پایپ را تشکیل می دهد. این لایه فلزی مقاومت در برابر فشار ، حرارت و نفوذ اکسیژن را تامین می کند

در لایه های داخلی و بیرونی سوپر پایپ به جای پلی اتیلن مشبک (PEX) از پلیمر جدید PEOC استفاده می شود که عمر این پلیمر در شرایط سخت کاری و در فشار و دمای بالا حتی با ضریب اطمینان ۲/۵ بیش از ۴۰۰ سال است .

لایه های فلزی و پلیمر طی فرایندی توسط دو لایه چسب مخصوص با هم تلفیق می شوند .

سوپر پایپ آخرین دستاورد تکنولوژی است که برای تمام تاسیسات ساختمان قابل استفاده است و حتی در بدترین شرایط صد سال عمر می کند.

لوله های پنج لایه سوپر پایپ

لوله سوپر پایپ

مزایای لوله های پنج لایه :

 1. زنگ نمی زند ، رسوب نمی گیرد و هرگز نمی پوسد .
 2. به راحتی خم می شود و شکل می پذیرد.
 3. نصب آن سریع ، آسان و بدون ضایعات می باشد.
 4. بسیار سبک و حمل و نقل آن آسان است
 5. عدم امکان نفوذ اکسیژن به لوله و جلویگری از لجن زدگی و تغییر رنگ آب .
 6. ضریب انبساط طولی بسیار ناچیز.
 7. افت فشار بسیار ناچیز بدلیل هموار بودن سطح داخل لوله
 8. مقاوم در برابر ضربه و مواد شیمیایی
 9. مقاوم در برابر فشار به علت جوش طولی الومینیوم
 10. در لوله کشی توکار مطمئن و در نصب روکار زیبا است .
 11. توان تحمل حرارت مداوم