لوله پی وی سی برق

لوله پی وی سی برق چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

لوله پی وی سی برق چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

لوله پی وی سی برق یکی از انواع تجهیزات پرکاربرد در صنعت ساختمانی است. این لوله ها به گونه ای طراحی شده اند که علاوه بر محافظت از سیم ها و کابل ها موجود در تاسیسات برقی ساختمان ها، موجب سریع تر شدن فرآیند سیم کشی و کابل کشی ساختمان ها شوند. به طور کلی لوله پی وی سی برق دارای استحکام بسیار مناسبی است و از سیم ها و کابل ها در برابر نیروهای خارجی محافظت می کند.

دلیل استفاده از لوله برق

به طور کلی عوامل متعددی بر پیدایش لوله های برق و استفاده از آن ها تاثیر گذار بوده است. یکی از این عوامل، ایمنی است. در گذشته که استفاده لوله های برق رایج نبود، عمدتا سیم ها و کابل ها به صورت روکار نصب می شدند. این نحوه اجرا باعث می شد که احتمال برخورد اجسام نوک تیز با سیم افزایش پیدا کند و به این ترتیب حوادث جانی ناشی از برق گرفتگی دائما رو به افزایش بود.

از طرفی اجرای سیم کشی ساختمان ها به صورت روکار، موجب پوسیدگی سیم می شد و طول عمر آن را کاهش می داد. به همین دلیل با پیشرفت علم و صنعت لوله های گوناگونی وارد بازار شده که علاوه بر افزایش ایمنی و کاهش حوادث جانی، طول عمر سیم ها و کابل ها را افزایش داده و اجرای سیم کشی را بهبود بخشیده است.

لوله پی وی سی برق

تفاوت لوله برق پی وی سی و فلزی

به طور کلی لوله پی وی سی برق و لوله فلزی دو نوع پرکاربرد از لوله های موجود در بازار است که هر یک ویژگی های به خصوصی دارد. به طور کلی لوله فلزی برق به نسبت لوله پی وی سی، از استحکام بیشتری برخوردار است و به همین دلیل عمدتا محیط های روباز و صنعتی از این لوله ها استفاده می شود. اما لوله پی وی سی به دلیل آنکه استحکام کمتری نسبت به لوله فلزی دارد، عمدتا در محیط های سرپوشیده استفاده می گردد.

لوله پی وی سی برق قابلیت انعطاف بیشتری داشته و اجرای آن به راحتی انجام می شود. این در حالی است که لوله فلزی برق برای خم شدن نیاز به دستگاه خم کن داشته و به برای ایجاد قوس دلخواه، انرژی زیادی را می طلبد. از طرفی لوله پی وی سی برق به راحتی به اتصالات خود متصل می شود اما لوله های فلزی برای متصل شدن به اتصالات خود، به رزوه کاری نیاز دارند.

ویژگی های لوله پی وی سی برق

مقاومت در برابر خوردگی

یکی از ویژگی های بارز لوله پی وی سی برق، مقاومت آن در برابر خوردگی است. عمدتا ماده سازنده لوله PVC، مواد پلیمری هستند. مواد پلیمری به صورت ذاتی در برابر رطوبت مقاوم بوده و دچار خوردگی نمی شوند.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی و اسیدی

از دیگر ویژگی های لوله پی وی سی برق، می توان به مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی و اسیدی اشاره کرد. به طور کلی این دسته از لوله های برق به گونه ای طراحی شده اند که در برابر مواد شیمیایی و اسیدی از خود مقاومت نشان داده و در حضور آن ها واکنش شیمیایی ندهند.

لوله پی وی سی برق

راحتی در اجرا و نصب لوله کشی تاسیسات

یکی از خصوصیات ویژه لوله برق پی وی سی، اجرای راحت آن است. این لوله ها به راحتی و با اعمال کمترین نیرو خم شده و قوس های مورد نظر را ایجاد می کند. از طرفی برای اتصال این دسته از لوله ها به اتصالات مربوطه خود، نیازی به اجرای فرآیندهای پیچیده ای از جمله رزوه کاری و پیچ کردن نیست. لوله پی وی سی برق تنها با استفاده از چسب های پی وی سی به اتصالات خود متصل شده و مسیر های مورد نظر را ایجاد می کنند. به طور کلی این چسب ها مقاومت بسیار زیادی داشته و لوله و اتصالات را به خوبی به یکدیگر متصل می کند.

مقاومت در برابر سایش و فرسایش

به طور کلی مواد پلیمری و پلاستیکی از جمله موادی هستند که در برابر سایش و فرسایش های ناشی از باد و نور خورشید مقاومت زیادی دارند. لوله پی وی سی برق نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به همین دلیل طول عمری به مراتب بیشتر از سایر لوله های موجود در بازار دارد.

سبک بودن

از دیگر ویژگی های لوله پی وی سی برق، می توان به سبک بودن آن اشاره کرد. به طور کلی چگالی این نوع از لوله های برق نسبت به سایر لوله های موجود در بازار بسیار کمتر بوده و به همین دلیل نصب آن ها راحت تر است.

مقاومت در برابر آتش سوزی

به جرات می توان گفت که یکی از بزرگترین ویژگی های لوله برق پی وی سی، مقاومت آن ها در برابر آتش سوزی است. ترکیبات به کار رفته در لوله پی وی سی برق به گونه ای است که در هنگام آتش سوزی و بالا رفتن حرارت، گاز HCL از لوله آزاد شود. این گاز چگالی بیشتری نسبت به هوا داشته و به همین دلیل در هنگام آتش سوزی، اکسیژن در نزدیکی لوله وجود نداشته و لوله به سرعت خاموش می شود. به این ترتیب به سیم ها و کایل های موجود در لوله آسیبی نخواهد رسید.

لوله پی وی سی برق

تفاوت لوله پی وی سی برق و لوله یو پی وی سی

به طور کلی لوله یو پی وی سی نیز از مواد پلیمری ساخته شده اند. اما به دلیل تغییر در درصد ترکیبات، عمدتا ویژگی های متفاوت تری نسبت به لوله پی وی سی برق دارند. عمدتا لوله UPVC دارای سطح صیقلی تری نسبت به لوله PVC است. به همین دلیل عمدتا از این لوله ها عمدتا برای انتقال آب های آشامیدنی استفاده می شود. چرا که سطح صافی داشته و احتمال تجمع باکتری در آن بسیار کم است. به این ترتیب آب از بهداشت و سلامت بیشتری برخوردار خواهد بود.

نحوه تولید لوله PVC برق

در ساختار لوله پی وی سی برق عمدتا از مواد پلیمری تحت عنوان پی وی سی ساخته می شوند. این مواد دارای خاصیت ویژه ای بوده اما برای دستیابی به هر یک از این خاصیت ها در لوله های پی وی سی عمدتا روش های گوناگونی به کار گرفته می شود. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روش الکتروژنی
  • روش تزریقی
  • روش پوشش دهی دورانی

به شما بازدید کننده گرامی پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان کاسپین پایپ در زمینه ی فروش لوله پی وی سی برق ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.

نظرات

نظرات بسته شده اند.