لوله گالوانیزه برق چیست؟

لوله گالوانیزه برق چیست؟

لوله گالوانیزه برق چیست؟

از اوایل سال ۱۹۰۰ میلادی، استفاده از لوله گالوانیزه برق، به عنوان یک سیستم پشتیبانی تجهیزات برقی ،در سراسر جهان آغاز شد. ضخامت و مقاومت دیواره ی این لوله های فلزی به گونه ای است که می توانند به بهترین نحو حداکثر محافظت مکانیکی را برای انواع کابل و سیم برق مهیا کنند.

به طور کلی طراحی و پیاده سازی مسیر درست در کابل کشی از حساسیت بالایی برخوردار است چرا که این کابل ها در صورت آسیب و یا تخریب می توانند بسیار خطر آفرین باشند در نتیجه وجود یک پوشش فلزی ایده آل بسیار ضروری خواهد بود. امروزه سه نوع از لوله گالوانیزه فلزی به طور گسترده در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد که عبارت اند از : RMC, IMC, EMT  که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

نوع RMC، یک لوله گالوانیزه مقاوم با جداره ای ضخیم

لوله RMC ،یک لوله گالوانیزه فولادی سنگین است که دارای رزوه هایی یکپارچه در دوطرف خود هستند که از طریق همین رزوه ها می توانند اتصالات محکم و پایداری را با قطعات مشابه خود برقرار کنند. به طور معمول در فضای باز برای برقراری یک حفاظت فیزیکی در برابر هرگونه آسیب استفاده می شوند و همچنین یک پشتیبانی ساختاری را برای کابل های برق ،پنل ها و تجهیزات برقی فراهم می کند.

این لوله ها اغلب برای حمل و نقل سهل و آسان در ابعاد ۳ و ۶ متری تولید می شوند به نحوی که می توان آن ها را در تعداد و حجم بالا در محل پروژه های مختلف انتقال داد. این نوع از لوله گالوانیزه سنگین ترین وزن و ضخیم ترین جداره را در بین انواع دیگر لوله های برق دارد. این قطعات به جهت آنکه بتوانند در مقابل عوامل محیطی مقاوم باشند، آن ها را توسط فرآیند غوطه وری گرم گالوانیزه می کنند و به نوعی از داخل و خارج توسط محلول روی پوشش داده می شوند و در مجموع این اقدامات یک لوله گالوانیزه گرم تولید خواهد شد.

این محصول مقاومت خارق العاده ای در برابر زنگ زدگی، خوردگی، و احتراق دارد و اینها تنها دلیلی است که می توان آن ها را در محیط های باز به کار برد. البته در صورتی که پوشش روی به کار گرفته نشود ممکن است استفاده از آن ها با محدودیت دمایی همراه باشد به بیان دیگر باید آن ها را در محیط های با دمای خاص به کار برد. 

لوله گالوانیزه برق چیست؟

لوله گالوانیزه از نوع  IMC، قابل برش به ابعاد دلخواه

این نوع از لوله گالوانیزه ، یک لوله برق فولادی سخت است که برای قرار گرفتن در معرض فضای اطراف و همچنین برقراری اتصالاتی سخت طراحی شده است. این لوله نیز از برخی جهات مشابه نوع RMC است اما از لحاظ وزن بسیار کمتر هستند به طوری که دارای وزن یک سوم نسبت به نوع RMC می باشند. در قسمت خارجی آن یک پوشش گالوانیزه گرم و در قسمت داخلی نیز با استفاده از موادی خاص مقاوم سازی شده اند تا طول عمر لوله گالوانیزه ها افزایش یابد.

از لحاظ ابعاد داخلی دارای قطر ۱٫۲۷ سانتی متر تا ۱۰٫۱۶ سانتی متر هستند و معمولا در طول ۶ متر با بهره گیری از تمام استانداردهای بین المللی تولید می شوند. معمولا برای نصب از نوع رزوه دار استفاده می شود اما می توان این نوع از لوله گالوانیزه را در ابعاد دلخواه با تجهیزات مخصوص برش داد. بعد از برش ممکن است لبه های تیزی در قطعه ایجاد شود که در صورت عدم رفع آن احتمال دارد به کابل و سیم ها آسیب برسانند بنابراین پس از برش دادن لازم است با استفاده از قطعاتی ثانویه به یک لوله ی رزوه دار تبدیل شوند تا بتوانند به لوله های مشابه ی خود متصل شوند.

لوله گالوانیزه برق چیست؟

لوله گالوانیزه EMT، قطعه ای سبک و در عین حال بسیار مستحکم

نمونه ی دیگری از لوله گالوانیزه برق نوع EMT است که معمولا از فولاد گالوانیزه ساخته می شوند اما می توانند به عنوان یک لوله برق آلومینیومی نیز وظیفه ی خود را به خوبی ایفا کنند. نام دیگر آن ها لوله ی “جداره نازک” می باشد و دلیل این نام گذاری داشتن ضخامتی باریک تر و وزنی بسیار سبک در مقایسه با نوع RMC است.

این قطعه با توجه به نوع متریالی که در ساخت آن استفاده می شود بسیار انعطاف پذیر هستند و می توانند با ابزارهایی مخصوص خم شوند. این مدل از لوله گالوانیزه از طریق قطعات دیگری به نام کوپلینگ به لوله های دیگر متصل می شوند و قابلیت آنکه به صورت مستقیم وصل شوند را ندارند چرا که آن ها مانند نوع های دیگر لوله برق دارای رزوه نیستند.

در ابعاد مختلف قابل طراحی و تولید هستند و معمولا برای اجرای کابل کشی داخلی در ساختمان ها و مکان های تجاری سبک استفاده می شوند بنابراین اگر قصد دارید آن ها در مکان های باز نصب کنید لازم است با یک سری اتصالات ضد آب مونتاژ شوند.

لوله گالوانیزه برق چیست؟

کاربرد های بسیار وسیع لوله برق گالوانیزه

می توان گفت دلایل متعددی برای استفاده از لوله گالوانیزه برق وجود دارد و این ویژگی های منحصر به فرد است که آن ها را به بهترین تجهیزات و قطعات پشتیبانی کابل برق تبدیل کرده است. امروزه از لوله گالوانیزه برق تقریبا در هر مکان یا برخی سازه های گالوانیزه که دارای کابل های الکتریکی باشند استفاده می شود که عبارتند از : ساختمان های مسکونی، تجاری، تفریحی، مراکز بهداشتی، بیمارستان ها، مکان های آموزشی و حتی پروژه های زیر زمینی، کارخانجات صنعتی، و طیف گسترده ای از مراکز تولیدی را نیز شامل می شوند.

در برخی موارد، انواع مختلفی از لوله گالوانیزه برق برای یکسری از کاربردهای خاص بهترین عملکرد را دارند که به قرار زیر است:

  • نوع لوله RMC دارای ضخیم ترین جداره هستند که همین ویژگی آن ها را به سنگین ترین لوله گالوانیزه برق تبدیل کرده است. می توان آن ها را در خارج و داخل منزل، زیر زمین و در هر دو حالت پنهان و در معرض دید استفاده کرد.
  • مدل IMC دیواره نازک تری دارد و به طبع دارای وزن کمتری نیز خواهد بود و می توان آن را در کاربردهای مشابه نوع RMC استفاده کرد.
  • لوله EMT دارای سبک ترین وزن نسبت به سایر لوله برق ها می باشد لذا در مکان هایی که دارای ضریب خطر پایین تری هستند می توانند بهترین عملکرد را ارائه دهند.

جهت مشاوره و خرید لوله گالوانیزه می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید.همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات لوله گالوانیزه و سایر محصولات پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس با کارشناس فروش :۰۲۱۴۱۸۰۵۵۵۵