لوله برق گالوانیزه گرم PG 16

لوله گالوانیزه pg16 را بهتر بشناسید

لوله گالوانیزه pg16 را بهتر بشناسید

وقتی می خواهیم از لوله گالوانیزه pg16 صحبت کنیم باید با مفهوم گالوانیزه کردن نیز آشنا شویم. در واقع فولاد یا آهن به عنوان فلز پایه لوله گالوانیزه pg16 با وجود استحکامی که دارند در برابر خوردگی و رطوبت مقاومتی ندارند و به سرعت از بین می رود. اینجاست که باید از لایه ای محافظ برای حفظ فلز پایه استفاده کرد.

مسلما این لایه محافظ نباید بسیار ضخیم یا سنگین باشد و یا این که خود اثر تخریبی روی لوله یا محیط زیست داشته باشد. تمام این ها باعث شده است که از روی به عنوان لایه محافظ ضد خوردگی و ضد زنگ زدگی استفاده شود. امروز تمامی لوله های فلزی و فولادی به عنوان لوله گالوانیزه در سایزهای مختلف مانند لوله گالوانیزه ، به روکشی از روی مجهز شده اند که این کار باعث شده عمر مفید آن ها به بیش از ۷۰ سال برسد.

اما برای ساخت لوله گالوانیزه pg16 دو روش به نام های گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم وجود دارد. شما بر اساس نیاز و میزان بودجه ای که دارید می توانید یکی از این دو نوع لوله گالوانیزه سرد یا گرم را انتخاب کنید. در ادامه در مورد هرکدام از آن ها بیشتر صحبت می کنیم.

لوله گالوانیزه pg16 سرد

در روش ساخت لوله گالوانیزه pg16 به شکل سرد، محلولی از آب، نمک و روی به صورت اسپری روی لوله فولادی یا آهنی می خوابد. در بسیاری از کارخانه های تولیدی این کار به وسیله دستگاه های مخصوص انجام می گیرد و همین موضوع باعث یکنواختی سطح لوله ها می شود. اما در برخی دیگر از انواع قدیمی تر کارخانه های تولید لوله گالوانیزه pg16 در شکل سرد اسپری کردن به صورت دستی و انسانی است و همین موضوع باعث ایجاد کمی ناهمواری در سطح لوله می شود.

کاملا مشخص است که در این روش تنها روی لوله گالوانیزه pg16 به روی مسلح می شود و از داخل فولاد همچنان بدون محافظ است. البته با توجه به این که رطوبت تنها می تواند از بیرون لوله حمله کند و در داخل لوله رطوبتی وجود ندارد عملا ما با چندان مشکل بزرگی دست و پنجه نرم نمی کنیم.

همین موضوع باعث شده است که لوله گالوانیزه pg16 سرد برای انتقال کابل های برق در ساختمان در شکل های مختلف: توکار، روکار، داخل زمین، هوایی و … کاربرد خوبی داشته باشد.

از نوع ساخت لوله گالوانیزه سرد کاملا مشخص است که این روش ساخت ارزان تر است و نسبت به انواع لوله های دیگر کاملا مقرون به صرفه تر است. همین موضوع باعث شده است که بسیاری از پیمانکاران و … نسبت به استفاده از لوله گالوانیزه pg16 سرد تمایل بیشتری داشته باشند.

لوله گالوانیزه pg16

 

لوله گالوانیزه pg16 گرم

اما در مورد لوله گالوانیزه pg16 گرم داستان کمی متفاوت است. این بار روی به صورت مذاب در می آید ( به همین خاطر به این روش گرم گفته می شود ) و لوله به صورت کامل در این مذاب فرو می رود و خارج می شود. طی این عمل سرتاسر لوله چه از داخل و چه از بیرون به لایه ای یک دست از روی مسلح می شود.

بنابراین می توان حدس زد که در این حالت لوله گالوانیزه مقاومت بیشتری نسبت به حالت سرد پیدا می کند. مخصوصا این که در این حالت داخل لوله نیز گالوانیزه می شود. معمولا در جاهای مرطوب و البته در نزدیکی های دریا از لوله pg16 گرم استفاده می شود.

نکته مهم این است که لوله گالوانیزه گرم کمی گران تر از نوع سرد است اما مقاومت بالاتری هم دارد. بنابراین بسیاری از کسانی که همیشه به دنبال کیفیت هستند لوله گالوانیزه pg16 گرم را به عنوان مصالح ساختمانی خودشان انتخاب می کنند.

این نوع لوله نیز برای انتقال کابل های برق یا تلفن در موقعیت های مختلف کاربرد دارد. شما می توانید از آن در حالت های توکار، روکار، درون زمین، هوایی و حتی درون آب و دریا استفاده کنید. روی به عنوان یک محافظ قوی می تواند این لوله ها را در برابر هرگونه خوردگی و زنگ زدگی محافظت کند.

لوله گالوانیزه pg16

نتیجه گیری

نکته مهم دیگر در مورد لوله گالوانیزه این است که این لوله ها در سایزها و اندازه های مختلف طراحی و تولید می شود. این اندازه ها بر اساس قطر لوله می باشد که یکی از پرکاربردترین آن ها همین لوله pg16 است.

از طرف دیگر در این مقاله بیشتر گفته شد که از این لوله ها برای انتقال کابل های برق استفاده می شود. اما به جز این، از این لوله ها می توان برای انتقال آب، بخار و … در صنعت استفاده کرد. در واقع اگر اتفاق غیر منتظره ای رخ ندهد شما می توانید در هر کاری روی این لوله ها حساب کنید.

نکته مهم دیگر این است که این لوله ها در سایزهای ۳ متری طراحی و تولید می شود. بنابراین حمل و نقل آن ها بسیار ساده تر از چیزی است که فکرش می کنید. شما می توانید با یک وانت معمولی نیز صد ها لوله گالوانیزه شده جابه جا کنید. همچنین وزن نسبتا مناسب این لوله ها شما را بابت حمل و نقل اذیت نمی کند و شما می توانید در هر موقعیتی از آن ها استفاده کنید.

همچنین همانطور که گفته شد، عملا قیمت لوله pg16 گرم نسبت به نوع سرد آن گران تر است. از این رو شما بر اساس نیاز خودتان باید دست به انتخاب بزنید. اگر در مناطق نسبت خشک تر زندگی می کنید و درصد رطوبت موجود در هوا کمتر است از لوله گالوانیزه سرد استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که از نوع سرد نمی توان برای انتقال آب یا بخار استفاده کرد و توصیه نمی شود که از آن در درون آب بهره برد. به هر حال همانطور که گفتیم این نوع لوله از نظر داخلی گالوانیزه نشده است و همین موضوع می تواند در موقعیت های گفته شده مشکل ساز شود. اما در شرایط عادی می تواند گزینه مقرون به صرفه ای باشد.
جهت مشاوره و خرید لوله گالوانیزه pg16 می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید لوله گالوانیزه pg16 برق : ۰۲۱۴۱۸۰۵۵۵۵