لوله های pvc - لوله های پلاستیکی

مزایا و معایب لوله های پلاستیکی

مزایا و معایب لوله های پلاستیکی

با توجه به استفاده روز افزون از لوله پلاستیکی در تأسیسات صنعتی و ساختمان های کشور و تولید و توزیع انواع مختلف لوله های پلاستیکی با نام ها و جنس های مختلف به موازات توسعه صنعت پتروشیمی، انتخاب و خرید بهترین و مناسب ترین نوع لوله ی پلاستیکی برای یک کاربرد خاص آسان نمی باشد و نیازمند مطالعه و شناخت انواع معمول این لوله هاست.

در این مقالات کلیه مزایا و معایب لوله های پلاستیکی بیان گردیده و خواننده با معمول ترین انواع لوله پلاستیکی مصرفی در صنعت تأسیسات و موارد کاربردشان آشنا می شود.

بکارگیری لوله های پلاستیکی در تأسیسات به اواسط دهه ی ۱۹۳۰ میلادی برمی گردد. در آن زمان برای اولین بار آلمان ها از لوله های پلاستیکی برای سیستم های تخلیه فاضلاب استفاده کردند.

بعدها شناخت هر چه بیشتر معایب و نقاط ضعف لوله های فلزی باعث گردید تا لوله های پلاستیکی به مرور زمان و در بسیاری موارد جایگزین لوله های فلزی گردند.

از مهمترین معایب لوله های فلزی می توان به خوردگی، رسوب گیری سطوح داخلی، وزن زیاد، حمل و نقل و نصب مشکل آنها (در مقایسه با لوله های پلاستیکی) اشاره نمود.

لوله های پلاستیکی

لوله های پلاستیکی

لوله های پلاستیکی نیز اگرچه دارای معایب و مشکلات خاص خود می باشند اما انواع خاصی از آنها برای کاربردهای خاصی مناسب ترین انتخاب می باشند ضمنا با توجه به پیشرفت های روزافزون در دانش و فن آوری صنایع پتروشیمی و علوم مهندسی پلیمر روشهایی برای مقاوم سازی و کیفیت بخشی به لوله های پلاستیکی و برطرف سازی عیوبشان ابداع گردیده که بسیار موثر بوده اند .

هم اکنون نیز تحقیقات گسترده ای در زمینه و همچنین تولید پلاستیکها و پلیمرهای جدید به ویژه پلیمرهای کامپوزیتی برای تولید لوله های صنعتی در حال انجام است. پلاستیک ها مواد دست ساز بشر هستند که پایه ی اصلی آنها پلیمرهای آلی می باشد و از تنوع فراوانی برخوردارند.

لوله پلاستیکی

لوله پلاستیکی

اصولا پلاستیک ها را براساس رفتارشان در برابر حرارت به دو دسته کلی تقسیم بندی می کنند که عبارتند از :

  1. ترموپلاستیک ها (Thermoplastics)
  2. ترموست ها (Thermosets)

بطور کلی ترموپلاستیک ها در درجه حرارت معمولی محیط جامد بوده و با افزایش درجه حرارت ترم و شکل پذیر می شوند. آنها را می توان با اعمال حرارت تغییر شکل داد و مجددا به شکل اولیه باز گرداند

غالب مواد بکار رونده در ساخت لوله های پلاستیکی از نوع ترموپلاستیک ها هستند که از جمله می توان به پلی پروپیلن ( p. p)، پی وی سی (PVC) یا پلی اتیلن (PE) اشاره نمود.

اما ترموست ها مواد نسبتا تردی می باشند. بطوریکه براحتی نمی توان آنها را حتی با اعمال حرارت تغییر شکل داد. آنها یکبار برای همیشه شکل داده می شوند و شکل تغییرناپذیر و ثابت خود را حفظ می کنند.