لوله های pvc - لوله های پلاستیکی

مزایا و معایب لوله های PVC

لوله های PVC از پلیمر پلی وینیل کلراید که یک پلیمر سنتزی می باشد تهیه شده است. انواع لوله PVC سخت برای خطوط لوله کشی آب و فاضلاب به کار می رود. به دلیل اینکه برخی از خواص PVC برای تولید لوله و اتصالات از نظر کاربردی مناسب نیست، برخی از افزودنی های مقاوم کننده نظیر پلاستی سایزرها برای انعطاف پذیری بالای لوله ها به مواد اولیه اضافه می شود.

انواع لوله پی وی سی در ابعاد و اندازه های مختلف دارای مزایا و معایبی هستند. استفاده از این لوله ها در کنار سایر لوله های پلیمری مانند لوله پلی اتیلن و لوله پلی پروپیلن در تاسیسات ساختمانی متداول است. در ادامه این قسمت به بررسی مزایا و معایب انواع لوله پی وی سی اشاره می کنیم.

مزایای لوله های PVC

اولین و مهم ترین مزیت لوله های PVC، وزن سبک و قیمت مقرون به صرفه آنها است؛ به این ترتیب از نظر قیمت برای راه اندازی تاسیسات لوله کشی در ساختمان ها، خرید لوله پی وی سی از لحاظ اقتصادی مناسب تر است. حمل و نقل این لوله ها نیز به سادگی امکان پذیر می باشد.

یکی دیگر از مزایای این لوله ها این است که به دلیل سطح صاف جداره داخلی لوله پی وی سی، اصطکاک کمتری میان دیواره لوله و سیال وجود دارد؛ بنابراین آب و فاضلاب با سرعت بیشتری داخل لوله حرکت می کند. انواع لوله پی وی سی دارای دوام و ماندگاری بالا است. استفاده از این لوله ها برای انتقال آب آشامیدنی به خانه ها هیچگونه آلودگی زیست‌ محیطی در بر ندارد، در برابر اثرات مواد شیمیایی مقاوم است و دچار رسوب گرفتگی نمی شود.

لوله های pvc

لوله های PVC کاسپین پایپ

معایب لوله های PVC

علی رغم مزایای بیشماری که انواع لوله پی وی سی ارائه داده است، این لوله ها دارای برخی معایب و محدودیت ها هستند. لوله PVC ساخته شده از پلیمر پلی وینیل کلراید در طبیعت تجزیه ناپذیر است. اگر این لوله ‌ها در درجه حرارت فوق العاده بالا قرار گیرند، استحکام لوله کاهش پیدا می کند و موجب می شود لوله ها مچاله شوند.

برخی از شرایط آب و هوایی، سیستم های لوله کشی را ملزم می سازد از لوله PVC برای انتقال آب سرد استفاده کنند. لوله های پی وی سی معمولی برای انتقال آب گرم مناسب نیستند. به نظر می‌رسد اگر دقت لازم را در خرید لوله پی وی سی، اتصالات پلیمری و یا لوله های مشابه نظیر لوله UPVC به خرج دهید، سیستم تاسیسات لوله کشی ساختمانی از ماندگاری بالاتری برخوردار خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.