نردبان کابل صنعتی

نردبان کابل صنعتی

نردبان کابل صنعتی

نردبان کابل صنعتی ، از جمله تجهیزات برقی صنایع و ساختمان ها است که جهت انتقال کابل ها از قسمتی به قسمت دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. نردبان کابل صنعتی یا به اصطلاح لدر، عمدتا در مکان های سرپوشیده مورد استفاده قرار می گیرد و در مکان های مسقف عمدتا از سینی کابل استفاده می گردد. در برخی از موارد در اجرای سینی کابل، به ناچار باید چندین کابل و سیم را با یکدیگر به سینی کابل متصل کرد.

اما در نردبان کابل صنعتی این امکان وجود دارد که هر کابل را به صورت مجزا به نردبان متصل نمود. از نردبان کابل صنعتی عمدتا برای کابل کشی استفاده می گردد و برای سیم کشی مناسب نیستند. چرا که ابعاد سیم نسبت به ابعاد پله های نردبان بسیار کوچک است.

کاربرد نردبان کابل صنعتی

به طور کلی نردبان کابل در سوله های صنعتی، پارکینگ ها و مکان های مسقف و غیر مسقف کاربرد دارند. این دست از تجهیزات صنعتی به عنوان جایگزین بسیار مناسبی برای لوله های فولادی به شمار می آیند. چرا که لوله های فولادی علاوه بر اینکه مشکلاتی را در هنگام اجرای سیم کشی و کابل کشی به وجود می آورند، باعث گرم شدن بیش از حد کابل های عبوری نیز می شوند.

اما نردبان کابل صنعتی با قرار دادن پله ها در فاصله ۲۵ تا ۳۰ سانتی متری از یکدیگر یک ساختار نرده ای شکل را به وجود آورده اند که این ساختار تا حد زیادی میزان تماس کابل ها را با هوا افزایش داده و باعث خنک شدن آن ها می شود.

نردبان کابل صنعتی

جنس و متریال به کار رفته در نردبان کابل صنعتی

از آنجایی که از این تجهیزات صنعتی عموما در فضاهای روباز استفاده می شود، بیشتر در معرض رطوبت و بارندگی های فصلی قرار می گیرند. به همین دلیل متریال به کار رفته در نردبان ها کابل باید به گونه ای انتخاب شوند که در برابر رطوبت از خود مقاومت نشان دهند. فولاد گالوانیزه گرم یکی از انواع متریال هایی است که برای تولید لدر ها به کار گرفته می شود تا به این ترتیب طول عمر این دست از تجهیزات افزایش پیدا کند.

به طور کلی لدرهای صنعتی با متریال هایی از قبیل استیل گالوانیزه، استیل ضد زنگ و آلومینیوم ساخته می شوند. هر کدام از این مواد استحکام مختلفی در برابر فشار و وزن کابل ها از خود نشان می دهند.

مزایای استفاده از نردبان کابل صنعتی

به طور کلی نردبان کابل صنعتی، مزایای بسیاری دارد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • با توجه به ساختار و طراحی این تجهیزات صنعتی، کابل های برق از هر نقطه ای می توانند وارد مسیر نردبان کابل شوند. یکی از تفاوت های بارزی که میان سینی کابل ها و لدر های صنعتی وجود دارد، نحوه ورود کابل به آن ها است.
 • از لدرها می توان برای محافظت از کابل هایی با وزن بسیار بالا در طول مسافت های طولانی استفاده نمود
 • طراحی نردبان کابل صنعتی به گونه ای است که با افزایش سطح تماس بین کابل ها و هوای موجود در اطراف آن ها، میزان تهویه به خوبی صورت بگیرد.
 • یکی از دلایلی که از سینی کابل ها در فضاهای باز استفاده نمی گردد، تجمع آب در کف سینی کابل است‌. لدرهای صنعتی به دلیل ازدیاد فاصله بین بخش های مختلف خود، از تجمع خاک و آب در زیر کابل ها جلوگیری می کند و به همین دلیل برای فضاهای بیرون بسیار مناسب هستند.
 • می توان در اطراف لدر های صنعتی از پوشش های به خصوصی استفاده نمود و از کابل ها در برابر یخ زدگی، سرمای بیش از حد و اشعه های مضر ساطع شده از خورشید جلوگیری کرد. به این ترتیب می توان طول عمر کابل های برق در فضاهای باز افزایش داد.
 • از دیگر مزایای استفاده از نردبان کابل صنعتی می توان به دسترسی کامل به کابل ها اشاره کرد. به طور کلی این قابلیت با توجه به تغییرات کابل کشی در آینده می تواند بسیار مفید باشد.
 • به طور کلی نردبان کابل صنعتی، نسبت به سایر تجهیزات صنعتی هزینه بسیار کمتری دارد و استفاده از آن می تواند هزینه های ناشی از تجهیزات را بسیار کاهش دهد.

نردبان کابل صنعتی

نحوه خرید نردبان کابل

همانطور که گفته شد لدرهای صنعتی عموما مزایای بیشتری را نسبت به سینی کابل ها دارند. اما برای آنکه بتوان به طور کامل از این مزیت ها استفاده نمود، باید در هنگام خرید نردبان کابل به نکاتی توجه کرد.

 • تعداد و اندازه کابل هایی که باید توسط نردبان کابل محافظت شوند.

به طور کلی نردبان های کابل دارای اندازه های گوناگونی هستند. این دسته از تجهیزات صنعتی عموما در عرض های ۲۰، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۶۰ سانتی متری تولید می شوند. از آنجایی که نمی توان کابل ها را بر روی یکدیگر قرار داد، باید اندازه نردبان کابل، متناسب با تعداد کابل ها انتخاب گردد.

 • وزنی که لدر باید تحمل کند

همانطور که گفته شد، یکی از مواردی که در انتخاب جنس نردبان های کابل صنعتی، نقش مهمی را ایفا می کند، وزن قابل تحمل توسط لدر است. به طور کلی هر متریال و ماده ای دارای استحکام به خصوصی است و مقدار مشخصی از وزن را می تواند تحمل کند. بنابراین پیش از خرید نردبان کابل، وزن کابل های تحت پوشش را در نظر بگیرید.

 • قابلیت گسترش سازه نردبان صنعتی

یکی از مواردی که در انتخاب لدر از اهمیت بسیار قابلیت امتداد نردبان های کابل است. به طور کلی نردبان های تولید شده در طول های ۲ تا ۳ متر هستند. اما در بسیاری از موارد برای آنکه بتوان بخش های مختلف تجهیزات برقی را به یکدیگر متصل نمود، باید مسافت های طولانی پیموده شود. در صورتی که در نردبان کابل قابلیت نصب اتصالات وجود نداشته باشد، نمی تواند نیاز ما را مبنی بر پوشش سراسری کابل های صنعتی برآورده سازد.

 • مقاومت در برابر خوردگی

همانطور که اشاره شد، عمدتا نردبان های کابل در فضاهای روباز و غیر مسقف مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل این دسته از تجهیزات صنعتی بیشتر در معرض رطوبت هوا قرار می گیرند. انتخاب لدرهایی که از ورق هایی فولادی که به روش گالوانیزاسیون گرم آبکاری شده اند، می تواند تا حد زیادی طول عمر آن ها را افزایش دهد‌. به این نوع از نردبان های کابل، عموما نردبان کابل گالوانیزه گفته می شود.