چرا نصب لوله pvc برق در یک سازه اهمیت دارد؟

چرا نصب لوله pvc برق در یک سازه اهمیت دارد؟

نصب لوله pvc برق یکی از پروژه های مهم جهت کابل کشی در یک سازه می باشد که باعث می شود کابل های برق با حداکثر ایمنی در مسیرهای تعیین شده هدایت شوند. این لوله ها به جهت جنس پلیمری که دارند بر خلاف فلزات قابلیت زنگ زدگی و خوردگی را در طولانی مدت ندارند و از این منظر مقاومت خوبی را در محیط های مرطوب خواهند داشت.

شما می توانید این لوله‌ها را در زیر زمین به صورت توکار و یا به شکل دیواری و سقفی استفاده کنید. بنابراین محدودیتی در زمینه موقعیت قرارگیری لوله ها در سازه وجود ندارد که این در نوع خود یک مزیت بسیار اساسی محسوب می شود. اصولاً لوله پی وی سی برق وزن بسیار سبکی نسبت به نوع فلزی خود دارند در نتیجه عملیات و مراحل نصب آن در ارتفاعات راحت‌تر انجام می شود.

البته این وزن پایین ایمنی پروژه را نیز در بلند مدت افزایش می دهد. اهدافی که در نصب لوله pvc برق در یک سازه دنبال می‌شود در درجه اول محافظت از کابل های برق و در درجه دوم جلوگیری از بی نظمی و پراکندگی کابل ها می باشد. اگر فرآیند نصب و اتصال لوله ها در موقعیت های مختلف یک سازه به طور کاملاً صحیح انجام شود اقدامات مرتبط با تعمیر و نگهداری لوله ها نیز به مراتب کاهش پیدا خواهد کرد.

تطابق سایز کابل ها و لوله ها در فرایند نصب لوله pvc برق

یکی از المان های اساسی که همواره باید در فرایند نصب لوله پی وی سی برق رعایت شود تطابق سایز کابل ها و همچنین لوله های برق می باشد. به طور کلی شما نمی توانید کابل های ضخیم تر را درون لوله های با سایز کوچکتر هدایت کنید زیرا این کار باعث می‌شود تا ساختار کابل ها به خوبی درون لوله ها محافظت نشود. به همین دلیل همواره باید سایزهایی از لوله پی وی سی برق را انتخاب کنیم که بتوانیم کابل ها و هادی های الکتریکی را به راحتی درون این لوله ها جابجا و یا مسیریابی کنیم.

از ابعاد پرکاربرد این لوله‌ها می‌توان به سایزهای ۱۳.۵، ۱۶، ۲۰، ۲۱ و ۲۵ اشاره کرد که هر کدام در شاخه های ۶ متری تولید می شوند. هرچقدر نمره لوله که معرف سایز آن است افزایش می یابد طبیعتاً قطر لوله نیز بیشتر می شود. این تنوع سایز باعث می‌شود تا لوله ها بتوانند سایزهای مختلف کابل های برق را در یک طیف گسترده پشتیبانی و حمایت کنند.

معمولاً در پروژه های عظیم سازه ای لازم است که چندین سایز لوله را در مراحل مختلف نصب لوله pvc برق استفاده کنیم تا بتوانیم یک شبکه ایمن و منسجم را در پایان کار داشته باشیم.

تطابق سایز کابل ها و لوله ها در فرایند نصب لوله pvc برق

آیا نصب لوله pvc برق نیازی به اتصالات دارد؟

بسیاری از مشتقات لوله های pvc برق نیازی به اتصالات مجزا ندارند یعنی لوله ها از طریق فرایند خم سرد تغییر جهت می‌دهند و می‌توانند در مسیرهای مختلف سازه هدایت شوند. این لوله ها را معمولاً با عنوان لوله برق یو پی وی سی می شناسند که یکی از مشتقات pvc می باشد. اما در برخی از نمونه های لوله های pvc، اتصالات زانویی خم کوتاه و همچنین اتصالات زانویی عصایی استفاده می‌کنند تا بتوانند یک تغییر جهت ۹۰ درجه را در مسیر لوله ها ایجاد کنند.

معمولاً از اتصالات جداگانه در شبکه های لوله پلیمری برق استفاده نمی‌شود چرا که این لوله ها می توانند بدون اعمال حرارت در جهت های مختلف خم شوند و متناسب با معماری سازه در مسیرهای تعیین شده تغییر جهت دهند. انعطاف پذیری این لوله ها باعث می شود تا مراحل نصب لوله pvc برق راحت تر انجام شود. لذا لوله هایی که از اتصالات مجزا استفاده می‌کنند معمولاً نیاز به انرژی و صرف زمان بیشتری دارند تا هر کدام از اتصالات را در موقعیت صحیح خود به کار بگیرند.

تاثیر وزن لوله های برق در مراحل نصب

همانطور که می‌دانید لوله های برق پلیمری دارای وزن کمتری نسبت به لوله‌های فلزی هستند. با توجه به آنکه این لوله ها در ابعاد مختلف ساخته می شوند در نتیجه هر چقدر سایز آنها بیشتر شود به همان نسبت به وزن آنها اضافه می‌شود. در مورد لوله pvc برق از سایزهای کوچکتر تا بزرگتر وزنهای ۹۰۰ گرمی، ۱۰۰۰ گرمی، ۱۲۰۰ گرمی، ۱۵۰۰ و ۱۹۰۰ گرمی به ازای شاخه های ۶ متری وجود دارد.

این مقادیر جزو وزن های بسیار پایین تلقی می شود که در قیاس با لوله فولادی برق یک فاصله طولانی را از لحاظ وزنی دارند. با این ویژگی منحصر به فرد عملیات حمل و نقل لوله ها تا محل پروژه راحت تر انجام خواهد گرفت و همچنین تخلیه بار و استفاده از لوله ها نیز با سرعت بیشتری انجام می شود.

آیا نصب لوله pvc برق نیازی به اتصالات دارد؟

تفاوت بین نصب لوله pvc برق در ناحیه سقفی و زمینی

موقعیت های مختلف در نصب لوله pvc برق کاملاً با یکدیگر تفاوت دارد. معمولاً در موقعیت های سقفی لازم است که از یک سری اتصالات سازه ای نیز استفاده کنیم تا بتوانیم لوله ها را به صورت کاملا پایدار در سقف نگه داریم. اما در نصب زمینی وزن لوله ها توسط بستر کف پشتیبانی می شود و نیازی به استفاده از اتصالات سازه ای نیست.

از آنجایی که در نصب سقفی این لوله ها امکان ریزش وجود دارد در نتیجه باید استانداردهای لازم را در فرآیند اتصال لوله ها به سازه رعایت کنیم. حدالامکان نباید این لوله ها را در محیط هایی که دارای حرارت بالا هستند استفاده کرد. اگرچه لوله های پی وی سی غیر قابل اشتعال هستند اما حرارت بالا در طولانی مدت می تواند ساختار آنها را تحت تاثیر قرار دهد. این موضوع در محیط های صنعتی به جهت نوع فعالیتی که دارند همواره وجود دارد.

در کارگذاری لوله های PVC در زیرزمین و در کانال خاکی نکات زیر باید رعایت شود

 1. در محل های سردسیر عمق کانال پایین تر از عمق یخبندان باشد.
 2. حداقل پوشه روی لوله PVC در زیر جاده ۱۲۰ سانتی متر و در زمین های بدون عبور و مرور ۳۰ سانتی متر است.
 3. در زیر لوله PVC حداقل ۱۰ سانتی متر ماسه ریخته شود.
 4. عرض کف کانال حداقل ۳ برابر قطر لوله باشد. به طوری که در هر طرف حداقل به اندازه قطر لوله PVC ماسه ریخته شود. ضمنا عرض ماسه ریزی شده کمتر از ۱۵ سانتی متر نباشد.
 5. روی لوله PVC حداقل ۳۰ سانتی متر ماسه ریخته شود
 6. ارتفاع روی لوله PVC از سطح زمین کمتر از ۳۰ سانتی متر نباشد.
 7. پس از ماسه ریزی لازم روی لوله PVC بقیه ارتفاع باقی مانده را با خاک معمولی پر کنید.
 8. سپس خاک کانال را آب پاشی نموده و در نهایت روی سطح خاک ریزی شده را غلتک بزنید.

تفاوت بین نصب لوله pvc برق در ناحیه سقفی و زمینی

نکات ایمنی در نصب لوله

 • لوله های پی وی سی را در جاهایی که احتمال اشتعال وجود دارد نباید به کار برد.
 • چسب لوله پی وی سی هرگز نباید در معرض حرارت یا شعله قرار گیرد.

در موارد زیر می توان از لوله ی PVC برای ولتاژ ۶۰۰ ولت و کم تر استفاده نمود.

 • نصب روی دیوار، کف و سقف ساختمان های بتونی
 • کاربرد در زمین، در صورتی که در عمق ۶۰ سانتی متر بخواهیم لوله های PVC نصب کنیم و یا در زیر بتون به ضخامت حداقل دو سانتی متر لوله را قرار دهیم.
 • در محل هایی که در معرض عوامل خوردگی شدید قرار داشته و یا در مکانهایی که در معرض مواد شیمیایی باشد .
 • در مکانهای مرطوب و تر، که غالبا شست و شو می شوند.
 • در بخش عمل و زایمان و مراقبت های شدید (ccu و Icu) بیمارستانها.

حداقل قطر داخلی لوله های mm16  PVC  است.
برای اتصال لوله ی PVC تا قطر mm ۵۰ از چسب مخصوص با غلظت کم و برای لوله های با قطر بیشتر، از چسب با غلظت زیاد استفاده می کنند.

استفاده از تکنسین های مجرب و کار آزموده در حین نصب

نکته مهمی که در نصب لوله pvc برق باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم محول کردن فرایند نصب لوله کشی برق به تکنسین های مجرب و کارآزموده می‌باشد. این افراد آموزش‌های لازم را در احداث شبکه های لوله کشی برق کاملاً گذرانده اند و دارای تجارب لازم میباشند. در نتیجه با بهره‌گیری از این افراد شما می توانید اطمینان کامل از امنیت پروژه خود داشته باشید.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵