پیچ کله قارچی

پیچ کله قارچی

پیچ کله قارچی

Cable tray bolt

پیچ کله قارچی جهت ارتباط بین سینی کابل های سایز های مختلف استفاده شده و از مفتول گالوانیزه گرم تولید می گردد.

  • بصورت پیچ و مهره تولید میگردد.
  • از مهم ترین موارد استفاده از پیچ های کله قارچی در زمانی است که بخواهیم سینی کابل و اتصالات را به هم وصل نماییم.
  • از مفتول گالوانیزه گرم تولید میگردد.
  • در طول های ۱ سانت و دو سانت تولید می گردد.
  • در دو نوع بلند و کوتاه  تولید می گردد.

انواع پیچ های کله قارچی

  • پیچ کله قارچی کوتاه
  • پیچ کله قارچی بلند
  • پیچ اتاقی
  • پیچ کله قارچی آلن

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل پیچ کله قارچی ، از پوشش گالوانیزه گرم استفاده می شود. مشخصات محصول تولیدى  پیچ های کله قارچی ، استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى لوله ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.

پیچ کله قارچی

سایز پیچ کله قارچی

پیچ کله قارچی با توجه به اینکه یکی از اتصالات بسیار مهم در پروژه های سینی کاری برق می باشد در نتیجه لازم است نسبت به سایز آنها دقت لازم را داشته باشید. همانطور که می دانید سینی های کابل از لحاظ ابعاد و وزن می توانند با یکدیگر تفاوت داشته باشند. بنابراین اتصالاتی که شما برای سینی های سنگین تر استفاده می‌کنید باید ابعاد بزرگتر و به نوعی استحکام ساختاری بالاتری داشته باشند.

زمانی که شما از سینی های با عرض بزرگتر در شبکه سینی کابل خود استفاده می کنید نمی توانید از پیچ و مهره های کوچکتر بکارگیری کنید زیرا در چنین شرایطی امکان جدا شدن اتصالات و یا شکست پروژه وجود دارد. پیچ کله قارچی از لحاظ سایز در نمره های ۴، ۶، ۸، ۱۰ طبقه بندی می شوند. به عنوان مثال سایز نمره ۶ پیچ کله قارچی دارای طول ۲ سانتی متر می باشد.

مهره هایی که برای اتصال بر روی رزوه های پیچ استفاده می شود غالباً به صورت مهره شش گوش می باشد. البته در اکثر موارد ترجیح بر این است که از واشرهای فلزی جهت ایجاد اتصالات محکم تر استفاده شود.

چرا پیچ کله قارچی تحت عملیات گالوانیزه گرم قرار میگیرد؟

یکی از اقدامات مهمی که در فرآیند ساخت انواع اتصالات انجام میشود عملیات گالوانیزه کردن قطعات می باشد. همانطور که میدانید انواع اتصالات سینی کابل، پیچ و مهره ها و همچنین سایر اتصالات همگی ساخته شده از متریال فلزی و آلیاژهای فولادی می باشند. بزرگترین عیبی که این متریال دارد این است که می‌تواند در مجاورت رطوبت در طولانی مدت دچار زنگ زدگی شود.

طبیعتاً فلزاتی که دچار زنگ زدگی می شوند هم نمای ظاهری آنها کاملا از بین میرود و همین که نمی‌توانند آن مقاومت و استحکام اولیه خود را داشته باشند. به همین دلیل اکثر تولید کنندگان پس از فرایند ساخت سعی می‌کنند این اتصالات فلزی را به صورت غوطه وری در یک محلول حاوی زینک غرق کنند. محلول مورد نظر دمای بسیار بالایی دارد و کاملا مذاب می باشد.

در نتیجه زمانی که شما قطعه مورد نظر را در این محلول قرار می دهید به جهت گرانروی مناسبی که این ماده دارد تمام قطعه یا اتصال دهنده فلزی را فرا می‌گیرد و در کوچکترین روزنه های آن از جمله لابلای رزوه ها و دیگر نقاط آن نفوذ می کند. شدت چسبندگی محلول زینک مذاب به‌ قدری بالا می باشد که می تواند حتی در نقاطی از قطعه که غیر قابل دسترس هستند نفوذ کند. این پوشش می تواند سالیان سال پیچ کله قارچی و هر نوع اتصال دهنده دیگر را از فرایندهای شیمیایی نظیر اکسیداسیون و زنگ زدگی و خوردگی حفظ کند.

پیچ کله قارچی

اجزای تشکیل دهنده پیچ کله قارچی

پیچ کله قارچی علیرغم ساختار منحصر به فردی که دارد تشکیل شده از سه قطعه کاربردی و مهم می باشد. این سه قطعه شامل خود پیچ، واشر و مهره شش گوش است. در واقع هر کدام از این ها مکمل یکدیگر می باشند و بدون استفاده از هرکدام نمی توانید اتصالاتی محکم را در زمان نصب سینی کابل داشته باشید. به عنوان مثال مهره های شش گوش قطعاتی هستند که در انتهای پیچ و در محل رزوه های پیچ قرار می گیرند.

از طرفی لازم است که قبل از آنکه مهره را پیچ دهید واشرها را درون قطعه جایگذاری کنید و سپس به اتصال مهره ها بپردازید. این واشرها به جهت اصطکاک مناسبی که ایجاد می‌کنند باعث می‌شوند پیچ ها در طولانی مدت به خودی خود شل یا باز نشوند. قسمت کلگی یا سر پیچ برخلاف سایر نمونه های مشابه دارای شیار جهت استفاده از ابزارهایی مانند پیچ گوشتی نمی باشد. اما در قسمت پایین کلگی یک قسمت آچارخور وجود دارد که شما می توانید عملیات اتصال را به کمک این قسمت پیچ تکمیل کنید.

موارد استفاده از پیچ کله قارچی چیست؟

ممکن است این سوال اساسی برای شما ایجاد شود که از پیچ کله قارچی در چه مواردی استفاده میشود. معمولا از این قطعات اتصال دهنده در پروژه های اجرای سینی کابل استفاده می شود. همانطور که می دانید قطعات سینی های کابل اصلی و سایر اتصالات آن مانند سه راهی ها، چهارراهی ها، قطعات ردیوسر و سایر اتصالات همگی جدا از یکدیگر هستند.

شما باید قطعات هم سایز را انتخاب و به یکدیگر اتصال دهید. به عنوان مثال اتصال دهنده ای که برای اتصال دو سینی کابل همنام یا نصب یک قطعه اتصال دهنده به سینی کابل استفاده می شود پیچ کله قارچی می باشد. شما می توانید به ازای هر دو سینی کابل از سه یا چهار پیچ کله قارچی استفاده کنید. البته تعداد آن بستگی به ابعاد سینی و محل نصب آن دارد. اما به طور کلی هرچقدر از پیچ های بیشتری استفاده کنید اتصال شما محکم تر خواهد بود. از طرفی نباید تعداد این پیچ ها بیش از حد مجاز باشد چرا که یک مقدار استاندارد و مشخصی در تعداد استفاده از پیچ های کله قارچی وجود دارد.

پیچ کله قارچی

نکات مرتبط با استفاده از انواع اتصالات سینی کابل

استفاده از انواع اتصالات مانند پیچ و مهره ها اگرچه در ظاهر می تواند یک فرآیند سهل و آسانی باشد اما لازم است که یک سری نکات ریز را در حین استفاده از این قطعات در نظر داشته باشید تا از این طریق می توانید امنیت پروژه را در طولانی مدت افزایش دهید. نکته مهمی که وجود دارد این است که باید این قطعات را در نقاط صحیح استفاده کنید.

همانطور که گفته شد پیچ کله قارچی از سه قطعه پیچ، واشر و مهره تشکیل شده است. شما نباید این پیچ ها را بدون واشر ها استفاده کنید زیرا در این صورت ممکن است در بلند مدت این پیچ ها دچار شل شدگی شوند. اگر قصد اجرای یک شبکه سینی مشتمل بر کابل های برق را دارید بهتر است از یک تکنسین اجرایی با تجربه در این خصوص استفاده کنید تا تمام اقدامات با ظرافت بالا انجام شود.

مشاوره قیمت و خرید انواع اتصالات از شرکت پترو کاسپین

اگر قصد خرید اتصالات مرتبط با نصب سینی کابل را دارید می توانید با کارشناسان شرکت پترو کاسپین در ارتباط با قیمت و جزئیات فنی آن یک مشاوره اساسی دریافت کنید. طبیعتا کسب این اطلاعات باعث می شود تا بهتر بتوانید یک تصمیم گیری درست نسبت به خرید خود داشته باشید.
جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵