گلند فلزی لوله فلکسیبل چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

گلند فلزی لوله فلکسیبل چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

گلند فلزی لوله فلکسیبل از جمله اتصالات لوله کابل برق می باشد که جهت نصب لوله های فلکسیبل به انواع جعبه تقسیم و یا تابلوهای برق به کار گرفته می شوند. اصولاً اتصالات گلند باعث افزایش ایمنی در شبکه کابل کشی با استفاده از لوله های فلکسیبل میشود.

جنس و متریال ساخت آن ها از فلزات مختلف می باشد و بر اساس نوع کاربری خود مقاومت آنها تغییر میکند. با استفاده از گلند فلزی می توانید محل اتصالات را از نفوذ رطوبت حفظ کنید. البته این قطعات کاربردها و موارد استفاده بسیار زیادی دارند که در ادامه مقاله جزئیات بیشتری را از این اتصالات ذکر می کنیم.

جنس و متریال ساخت گلند فلزی لوله فلکسیبل

از آنجایی که گلند فلزی لوله فلکسیبل مسئولیت بسیار حساسی را در اتصال لوله های برق بر عهده دارند بنابراین لازم است که از مواد و متریال بسیار مقاوم طراحی و ساخته شوند. معمولاً این قطعات را در نمونه های مختلف از چندین فلز گوناگون می سازند. این فلزات شامل روی، برنج، آلومینیوم و آلیاژهای آهن ضد زنگ می باشد. طبیعتاً فلزاتی که از آلیاژ آهن ساخته شده اند مقاومت و استحکام بالاتری دارند.

البته این نوع جنس در پروژه های بخصوصی استفاده می شود و لازم نیست که شما آنها را جهت نصب همه ی لوله ها به تابلو های برق استفاده کنید. چرا که در محیط های کم تنش امکان استفاده از گلند های آلومینیومی و برنجی نیز وجود دارد. مزیت ارزشمندی که گلند فلزی لوله فلکسیبل دارد این است که همگی دارای خاصیت ضد زنگ می باشد.

عنصر روی، برنج و آلومینیوم ذاتاً ضد زنگ هستند و می توانند در محیط های مرطوب بدون آن که دچار تغییر رنگ یا خوردگی شوند دوام بیاورند. همچنین فلزاتی که از جنس آهن ضد زنگ هستند، که معمولاً با عنوان استنلس استیل شناخته می شوند، توانسته اند با ترکیب با برخی عناصر فلزی مقاومت خود را به حد بیشینه برسانند.

جنس و متریال ساخت گلند فلزی لوله فلکسیبل

ویژگی ها و موارد استفاده از گلند فلزی لوله فلکسیبل

اتصالات مختلفی که از طریق خارج کردن رشته سیم ها و اتصال آن به دیگر تجهیزات اتفاق می‌افتد فوق العاده حساس میباشد. هرگونه نفوذ و برخورد رطوبت به اتصالات میتواند سبب بروز آتش سوزی و خسارات بسیار بزرگ شود. همچنین نشستن گرد و غبار بر روی رشته سیم های کابل می‌تواند باعث جلوگیری از انتقال بهینه جریان برق شود. لذا جهت جلوگیری از این اتفاقات لازم است که از گلند فلزی لوله فلکسیبل استفاده کنیم اما برخی از موارد استفاده این قطعات به شرح ذیل می باشد

 • ایجاد آب بند و مهر و موم در اتصال

محل اتصالات باید به خوبی مهر و موم و آب بند شود. در چنین شرایطی می توانید اطمینان داشته باشید که اتصال برقرار شده میان کابل و دیگر تجهیزات امنیت بالایی خواهد داشت.

 • جلوگیری از جدا شدن کابل

زمانی که کابل به یک تابلو برق متصل شده است اگر در این اتصال از گلند فلکسیبل استفاده نشود عملا می توان با کمترین نیرو و تنش این کابل ها را از تابلو برق جدا کرد. به عبارت دیگر کوچکترین نیروی کششی منجر به قطع اتصال خواهد شد اما گلند فلکسیبل باعث می شود تا لوله ها با حداکثر استحکام به تجهیزات دیگر متصل شوند.

 • امکان اتصال دو لوله فلکسیبل به یکدیگر

در برخی از مواقع لازم است که دو لوله فلکسیبل که سایز یکسانی دارند به یکدیگر متصل شوند. بنابراین شما می توانید با نصب دو گلند فلزی لوله فلکسیبل در دو انتهای لوله، آنها را به یکدیگر اتصال دهید. در واقع این نوع اتصال را میتوان جزو ایمن ترین موارد در نظر گرفت.

ویژگی ها و موارد استفاده از گلند فلزی لوله فلکسیبل

انواع گلند فلزی

گلند فلزی لوله فلکسیبل تنوع بسیار زیادی دارد. در واقع نوع کاربرد آنها مشخص می‌کند که شما از کدام نوع گلند استفاده کنید. در برخی از مواقع ممکن است شما نیاز داشته باشید که از یک گلند زاویه دار استفاده کنید.

به همین دلیل تولید کنندگان با طراحی خاص این قطعات یک زاویه ۴۵ درجه و همچنین ۹۰ درجه در ساختار گلندها به وجود می آورند تا شما بتوانید اتصالاتی ایمن و پایداری به وجود آورید. اما اینها بخشی از ساختار متفاوت گلند های فلزی می باشد. در ذیل چند نمونه از انواع گلند فلزی لوله فلکسیبل را نام می بریم تا به طور کامل با آنها آشنا شوید.

 • گلند نری لوله فلکسیبل
 • گلند رابط لوله خرطومی
 • گلند مادگی لوله فلکسیبل
 • گلند زانویی ۴۵ درجه
 • گلند زانویی ۹۰ درجه
 • گلند تک پیچ لوله فلکسیبل
 • گلند توپیچ مادگی
 • گلند دو پیچ لوله فلکسیبل
 • گلند دو پیچ زانویی
 • گلند توپیچ تخت
 • گلند فلزی لوله فلکسیبل توپیچ نری

هر کدام از این قطعات برای اهداف مشخصی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین شما بعد از خرید و تهیه آن ها بهتر است از یک فرد با تجربه جهت استفاده و به کار بردن آنها در پروژه کابل کشی کمک بگیرید تا مراحل کار در بالاترین سطح استاندارد و از همه مهمتر ایمنی انجام شود.

ویژگی ها و موارد استفاده از گلند فلزی لوله فلکسیبل

سایز گلندهای لوله فلکسیبل

گلند فلزی لوله فلکسیبل در سایزهای مختلف طراحی و ساخته می شود. همانطور که می دانید لوله خرطومی ها از لحاظ سایز بندی با یکدیگر متفاوت می باشند. در واقع به جهت ابعاد متفاوتی که کابل های برق دارند در نتیجه لازم است که لوله ها نیز متناسب با ابعاد کابل تغییر سایز دهند. این ابعاد گلند معمولا به شکل استاندارد شامل ⅜ اینچ، ½ ، ¾ ، ۱ الی ۴ اینچ می باشند.

این تنوع سایز باعث می‌شود تا گلند ها با کلیه ابعاد مختلف لوله های فلکسیبل هماهنگ و سازگار باشند. در چنین شرایطی شما می توانید ایده آل ترین اتصالات را میان لوله ها و تجهیزات مختلف انجام دهید. به همین دلیل شما باید در زمان خرید ابعاد لوله خود را در نظر داشته باشید و به فروشنده اعلام کنید که برای چه لوله هایی و با چه ابعادی این گلند ها را می خواهید. در نتیجه کارشناسان فروش قطعاً مناسب‌ترین قطعات را به شما ارائه می دهند.

مشاوره قیمت و خرید انواع اتصالات لوله از شرکت پترو کاسپین

مشتریان گرامی می توانند از طریق تماس با شرکت پترو کاسپین به طور دقیق از قیمت انواع اتصالات لوله برق مطلع شوند. از طرفی کارشناسان متخصص شرکت سعی می کنند در ارتباط با نوع پروژه ای که قصد احداث آن را دارید بهترین اتصالات را به شما معرفی کنند تا بتوانید مراحل اجرایی پروژه خود را به صورت استاندارد به پایان برسانید.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵