گلند فلزی و کاربردهای آن

گلند فلزی و کاربردهای آن

گلند فلزی یا cable gland جزو یکی از تجهیزات مکانیکی ورود کابل محسوب می شوند که می توان از طریق جایگذاری آن در قسمت انتهایی کابل ها عملاً شرایط اتصال به دستگاه ها و سیستم های مختلف را فراهم کرد. گلند های فلزی معمولاً در اتوماسیون، ابزار دقیق و کنترل، سیستم های مخابرات و داده و همچنین تأمین روشنایی بکار برده می شوند.

البته آن ها به عنوان یک ابزار مهر و موم و آب بندی نیز در محل اتصال کابل ها عمل می کنند تا از این طریق نواحی بدون روکش و به اصطلاح لخت کابل را از عوامل محیطی محافظت کنند. لذا گلند فلزی وظایف دیگری نیز دارند که عبارتند از :

 • حفاظت محیطی (environmental protection) : گلند فلزی با پوشش دهی همه جانبه ی خود روی غلاف خارجی کابل از ورود گرد و غبار، رطوبت یا تماس ناخواسته در محل اتصال جلوگیری می کنند.
 • جلوگیری از اتصال کوتاه (avoid short circuit) : کابل گلندها به جهت داشتن ساختار فلزی و جداسازی صحیح سیم های داخلی عملاً مانع بروز هرگونه اتصال کوتاه می شوند.
 • ارائه ی نیروی نگهدارنده ی کافی (holding force) : با توجه به نوع اتصالی که گلند فلزی برقرار می کند مقاومت مکانیکی بالایی در جهت جلوگیری از بیرون کشیده شدن کابل ها فراهم می کنند.
 • مهر و موم اضافی (additional sealing) :در قسمت اتصال علاوه بر وجود روکش های کابل، یک مهرو موم اضافی نیز توسط کابل گلندها ایجاد می شود.

گلند فلزی و کاربردهای آن

متریال بکار رفته در گلند فلزی

با توجه به اهمیت ساختاری که گلند فلزی دارد و اینکه لازم است یک شرایط بسیار ایمن را در محل اتصال کابل ها فراهم کنند، لذا آن ها را از یکسری مواد فلزی بسیار مرغوب تهیه می کنند که شامل استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ، برنج و آلومینیوم می باشد.

 • استنلس استیل : اگر شرایطی محیطی شما بگونه ای است که احتمال بروز خوردگی یا فرسایش فلزات در آن بالا است می توانید فولاد ضد زنگ را به عنوان اولین انتخاب خود در نظر بگیرید.
 • آلومینیوم: فلزی انعطاف پذیر است که علاوه بر مقاومت در برابر زنگ زدگی، بخوبی می تواند گرما و جریان برق را هدایت و کنترل کند.
 • برنج: از جمله فلزات فوق العاده عالی برای ساخت انواع گلند فلزی می باشد که می توانند مقاومت خوبی در برابر اثرات مغناطیسی داشته باشند. از طرفی در شرایط سخت نیز همواره ساختار خود را حفظ می کنند و در صورت محافظت دچار شکستگی یا تغییر شکل نمی شوند.

انواع گلند فلزی

گلند فلزی خصوصاً از نوع برنجی در نواحی مختلف و با شرایط نابرابر بکار برده می شوند که این تفاوت ساختاری می تواند تأثیر مستقیمی روی نحوه ی اتصال کابل گلندها داشته باشد لذا به طور کلی این جنس از گلند های فلزی را در ۶ گروه مختلف طبقه بندی می کنند که عبارتند از :

 • داخلی (indoor): این نوع از گلند فلزی یک نوع طراحی همه کاره را ارائه می دهد که شامل هر مدل کابلی از جمله کابل های آرموردار، و یا دارای روکش های لاستیکی نیز می شود.
 • بیرونی (outdoor): از این کابل گلندها می توان برای کابل های دارای روکش پلاستیکی و یا حتی بدون غلاف نیز استفاده کرد.
 • نوع straightening cable gland : این گلند فلزی محدوده ی عملکردی بسیار بالایی دارد بطوریکه برای انواع کابل غلاف دار (sheathed) و بدون غلاف (unsheathed) و همچنین در دو ناحیه ی indoor و outdoor بکار گرفته می شوند.
 • گلند فلزی عایق رطوبتی (waterproofing) : کابل گلند عایق دار قابلیت استفاده برای انواع کابل دارای روکش یا غلاف اضافی لاستیکی را دارند و بگونه‌ای طراحی شده اند که بتوانند حداکثر مقاومت را در برابر رطوبت های زیاد داشته باشند.
 • نوع رزوه ای یا threaded : اگرچه اغلب کابل گلندها از نوع رزوه ای هستند اما برخی از آن ها امتیازات ویژه ای دارند که می توان برای نواحی پر تنش و یا صنعتی بکار برد.

گلند فلزی و کاربردهای آن

نحوه نصب گلند فلزی

همان طور که قبلاً نیز اشاره شد گلند فلزی ساختار و کاربری متفاوتی دارند که برای هر کدام دستورالعمل های خاصی وجود دارد اما به عنوان یک قاعده ی کلی قبل از نصب و در زمان اتصال ضوابط ذیل را دنبال کنید:

قبل از اتصال :

 • کلیه قوانین و پروتکل ها و یا راهنمای سازنده ی محصول را مطالعه کنید و سعی کنید تمام کدهای ذکر شده را رعایت کنید.
 • این نکته را به یاد داشته باشید که قبل از شروع هر نوع عملیات اتصال کابل برق، حتما کنتور اصلی یا مرکز مرجع توزیع برق به مجموعه را خاموش کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که هیچگونه خوردگی یا جداشدگی در طول کابل ها یا سیم ها وجود نداشته باشد و حدالامکان از کابل های کهنه و قدیمی نیز در فرآیند نصب گلند فلزی استفاده نکنید.
 • قطر داخلی گلند فلزی را با کابل های خود مطابقت دهید و کابل گلندهایی را تهیه کنید که سازگار با ابعاد هادی های الکتریکی باشند.
 • هرگونه ماده ی شیمیایی، اسیدی و یا قلیایی و همچنین گرد و غبار محیط را قبل از آغاز اتصال گلندها از محل دور کنید.

در زمان اتصال :

 • کار خود را با باز کردن غلاف خارجی کابل و همچنین مهره های گلند فلزی آغاز کنید. بهتر است که قبل از آزاد سازی سیم های داخلی کابل، برخی از اجزای گلندها را وارد غشای خارجی کابل کنید.
 • برای جداسازی غلاف خارجی کابل ها از یک ابزار مناسب استفاده کنید. توجه داشته باشید که اندازه ی آزاد سازی سیم های کابل باید به اندازه ی تقریبی کابل گلندها باشد.
 • پس از قرار دادن مهره های مربوطه در داخل کابل از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید چرا که شل بودن آن ها نمی تواند آن مهر و موم لازم را فراهم آورد. پس از آن می توانید این گلندها را به دستگاه های مورد نظر خود متصل کنید.

گلند فلزی و کاربردهای آن

خرید کابل گلند

کابل گلندها تجهیزاتی بسیار کاربردی در صنایع مختلف می باشد که لازم است در خرید آن نهایت دقت را داشته باشید. اولین نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید انتخاب یک مجموعه ی معتبر و شناخته شده است تا بتوانید نسبت به کیفیت بالا و استاندارد بودن محصولات اطمینان لازم را داشته باشید.

در این راستا، شرکت پتروکاسپین با بهره‌گیری از کادری مجرب و کارآزموده سعی بر آن دارد تا بهترین و ایده آل ترین گلند فلزی را در اختیار مشتریان گرامی قرار دهد تا بتوانید در یک بازه ی زمانی طولانی مدت حداکثر بهره وری را از آن ها داشته باشید.

جهت مشاوره و خرید گلند فلزی می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید گلند فلزی : ۰۲۱۴۱۸۰۵