گلند کابل برنجی

گلند کابل برق چیست و چه کاربردی دارد؟

گلند کابل برق چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از مهمترین اتصالاتی که به عنوان نوعی پوشش برای کابل برق مورد استفاده قرار می گیرد، گلند کابل برق است. در اصل این اتصال در کابل ها و جعبه های تقسیم مورد استفاده قرار گرفته تا ایمنی کابل برق را افزایش دهند. همانطور که می دانیم کابل های برق ممکن است به دلایل مختلفی همچون شعله آتش، رطوبت، بارهای اضافه، گرما و .. دچار آسیب و خوردگی جانبی شوند.

اما زمانی که از اتصالات گلند کابل برق برای پوشش دهی این تجهیزات استفاده می شود، به میزان قابل توجهی آسیب را از کابل های برق دور می نماید. تمامی صنایع پرکاربرد در دنیا نیاز به سیم کشی برق دارند. از این رو نیاز به اتصالات خاصی دارند، که بسته به محیط ها مختلف، متفاوت خواهند بود.

یعنی ممکن است در یک محیط نیاز به استفاده از بست چنگالی باشد. در حالی که در محیط های دیگر باید حتما جهت سیم کشی برق، از گلند کابل برق استفاده شود. گلند ها در اصل وسیله های پرکاربردی هستند که در محیط های مختلفی نصب و استفاده می شوند.

یکی از مهمترین مکان هایی که می توانیم از گلند ها استفاده نماییم، جایگاه های سوخت است. زیرا این محیط ها بسیار خطرناک بوده و لازم است کابل برق به شدت مورد حفاظت قرار گیرد. پس با استفاده از گلند کابل برق کابل ها را در محیطی مناسب نصب می کنند که از مواد قابل اشتعال دور باشد.

مهمترین استاندارد های استفاده از گلند چیست؟

اگر بخواهیم به صورت استاندارد از اتصالات گلند برای کابل های برق استفاده کنیم، لازم است ابتدا اطلاعاتی را در این زمینه به دست آوریم. از جمله پاسخ دهی به سوالات متداول در این مورد:

  • میزان رطوبت و گرد و غبار در محل نصب کابل برق چقدر است؟
  • دمایی که گلند کابل برق در آن قرار است نصب شود متغیر است یا ثابت؟
  • آیا در نزدیکی کابل های برق مواد خورنده وجود دارد یا خیر؟
  • امن ترین محیط برای نصب اتصالات گلند کجاست؟
  • آیا می توانیم از گلند در محیط های خطرناک و قابل اشتعال استفاده کنیم؟
  • گلند کابل برق در محیط های باز نصب می شوند یا محیط های بسته؟

پاسخ دهی به این سوالات بدون شک می تواند ما را در انتخاب مناسب این نمونه از اتصالات یاری رساند. اما برای این که بتوانیم انتخاب مناسبی از گلند داشته باشیم، باید با انواع مختلف گلند آشنا شویم. تا در کنار دیگر اتصالات همچون گریتینگ گالوانیزه از آنها استفاده نماییم.

گلند برق

انواع مختلف گلند کابل برق کدامند؟

به طور کلی گلند ها را می توانیم از نظر شکل، ساختار، مواد و جنس به دسته های مختلفی تقسیم نماییم. که هر کدام از آنها برای محیط های خاصی مناسب هستند و مورد استفاده قرار می گیرند. گلند ها از نظر جنس به پنج دسته تقسیم می شوند. از جمله:

اما این اتصالات گلند از نظر درجه حفاظت IP به دسته های دیگری تقسیم می شوند. از جمله:

  • IP69
  • IP67
  • IP68

معمولا برای نصب کابل های برق از تجهیزات دیگری نیز استفاده می شود، از جمله بست دو طرفه. اما در میان این اتصالات، گلند کابل برق بهترین انتخاب به شمار می رود.

ویژگی ها و مشخصات گلند پلاستیکی

باید بگوییم در میان انواع مختلف اتصالات گلند، گلند های پلاستیکی بسیار محبوبیت دارند. این اتصالات کابل برق نسبت به نمونه های دیگر از مقاومت بیشتری برخوردار بوده و در برابر گریس ها، آب نمک و اسید ها، آسیب چندانی نمی بینند.

از این رو محیط هایی که کابل برق در مجاورت مواد خورنده قرار دارند، بهترین و مناسب ترین محیط برای استفاده از گلند کابل برق پلاستیکی می باشد. بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که گلند های پلاستیکی در برابر دمای بالا مقاومت چندان زیادی ندارند.

پس برای محیط هایی که آتش زا بوده و مواد مورد اشتعال در آنجا قرار دارد، بهتر است مورد استفاده قرار نگیرند. این نمونه از گلند های کابل برق در رنگ های مختلفی تولید شده و قابلیت کدگذاری نیز دارند.

گلند پلاستیکی

ویژگی و مشخصات گلند برنجی با روکش نیکل

یکی دیگر از نمونه اتصالات گلند کابل برق، گلند هایی از جنس برنج هستند. بر روی این گلند ها پوششی از نیکل قرار گرفته که کاربرد آنها را در صنایع مختلف، خاص تر می نماید. به طور گسترده از گلند برنجی در کارخانه ها، ماشین آلات و نیروی دریایی استفاده می شود.

این نمونه از اتصالات گلند کابل برق به شدت از مقاومت فشاری و دمایی بالایی برخوردار بوده و می توانند در دمای منفی ۴۰ درجه و مثبت ۱۲۰ درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار گیرند.

ویژگی های و مشخصات گلند فولاد ضد زنگ

نمونه دیگری از اتصالات گلند برای کابل های برق، گلند فولاد ضد زنگ است. این گلند ها را با نام گلند های فلزی نیز می شناسند. که در کنار بست لوله فلکسی به عنوان اتصال خاص در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. درجه حفاظتی این نمونه از گلند ها بیشتر IP69 و IP68 ضد آب می باشد.

خاصیت مقاومتی بالایی که این اتصالات در برابر خوردگی دارد، منجر شده است تا در محیط هایی که بنزین، الکل، آب نمک، اسید های ضعیف و … وجود دارد، بیشتر استفاده شوند. مقاومت بالای گلند کابل برق فلزی در برابر فشار و دما، منجر شده است تا تنها برای صنایع خاص همچون انرژی های تجدید پذیر، دکل های سیم کشی تلفن و برق، اتوماسیون صنعتی و .. مورد استفاده قرار گیرند.

گلند کابل برنجی

ویژگی ها و مشخصات گلند کابل برق آلومینیومی و PVC

دو نمونه دیگر از اتصالات گلند که برای استفاده در محیط های مختلف ساخته می شوند، گلند PVC و آلومینیومی هستند. گلند های PVC معمولا سبک بوده و از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند. خاصیت انعطاف پذیری داشته و در محیط های بیرونی و نامناسب استفاده می شوند.

اما گلند کابل برق آلومینیومی که از روکش های PVC برخوردار هستند، برای حالت آرموردار مورد استفاده قرار می گیرند. درجه حفاظت این گلند ها IP66 بوده و هم در محیط های داخلی و هم در محیط های خارجی از آنها استفاده می شود. می توان از هر یک از مدل های گلند برای نصب کابل برق در محیط های مختلف استفاده نمود.

به شما بازدید کننده گرامی پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان کاسپین پایپ در زمینه ی فروش گلند کابل برق ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.