گلند فلکسیبل

گلند فلکسیبل

گلند فلکسیبل

گلند فلکسیبل کاسپین پایپ که از قطعات آلومینیومی تولید شده و در مقابل زنگ زدگی مقاوم و از گلندهای پرمصرف در فضاهای باز می باشد. گلند جهت نصب لوله های فلکسیبل به جعبه تقسیم و یا کاندوئیت ها مورد استفاده قرار میگیرد. گلند فلکسیبل به واسطه ی ساختار فوق‌العاده خود در قسمت انتهای کابل های حامل جریان الکتریکی قرار می گیرند و مستقیماً اتصالات ایمن و پایداری را میان رشته سیم های درونی کابل و تجهیزات و دستگاه های برقی دیگر برقرار می کنند.

آب بند این گلند آن را در برابر رطوبت بالا برده است. همان طور که می دانید اتصالات برقی نسبت به رطوبت و سایر عوامل خارجی کاملا آسیب پذیر هستند خصوصاً زمانی که سیم های داخلی کابل از غشاء یا پوسته پلیمری خود جدا شود. گلند فلکسیبل در این شرایط با ایجاد یک مکانیزم ضد رطوبتی از نفوذ هرگونه سیال در محل اتصال کابل به دیگر دستگاه ها جلوگیری می کند.

گلند کاسپین در دو نوع Male , Female تولید می گردد. لازم به ذکر است گلند در انواع مختلفی تولید شده که پرکاربرد ترین آنها گلند تک پیچ و گلند دو پیچ می باشد همچنین متریال مورد استفاده برای ساخت گلند به طور معمول آلومینیوم می باشد اما در مواردی از جنس برنج نیز تولید می گردد. این نوع متریال بیشتر برای نقاط کم تنش مورد استفاده قرار می گیرند حال آنکه ممکن است در برخی صنایع نیاز به استفاده از گلند فلکسیبل استنلس استیل نیز باشد.

عناصر استیل ضد زنگ دیگر مشکل خوردگی و زنگ زدگی را ندارند و می توانند برای سالیان طولانی در شبکه ی کابل کشی مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر اینها از گلند فلکسیبل جنس pvc یا پلیمرهای فشرده نیز به مراتب استفاده می شود. اگرچه نوع پلیمری آن درجه ی سختی گلند لوله فلکسیبل فلزی را ندارند اما با این اوصاف هم از لحاظ قیمتی متعادل ترند و هم سبک تر و کاربری خوبی دارند.

 • دامنه تولیدگلند : PG11~PG48
 • در استاندارد انگلیس : M20~M100
 • در سایز های اینچی : “۶ -” ½
 • پوشش گلند : کروم-گالوانیزه
 • درجه حفاظت محیطی گلند : IP 67

گلند فلکسیبل

لوله و گلند فلکسیبل

گلند فلکسیبل نوعی از گلندها هستند که به جای اتصال کابل، با جعبه تابلو برق و یا جعبه تقسیم ها، لوله های فلکسیبل را به این باکس ها متصل می کند. لوله های فلکسیبل نوعی از لوله ها هستند که از استیل و به صورت مارپیچ گونه ساخته می شوند. لوله فلکسیبل برخلاف انواع لوله فولادی قابليت ارتجاعی بیشتری دارند و می توانند مسیر هدایت کابل ها را در کنار پوشش محافظی خود، فراهم کنند. گلند فلکسیبل یک ترکیب بسیار عالی را با انواع لوله های انعطاف‌پذیر شکل می دهند و در نهايت منجر به کارکرد بهینه ی ماشین آلات و وسایل الکترونیکی می شوند.

این لوله ها به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند، نیازی به استفاده از اتصالات درون آن ها احساس نمی شود. زیرا براحتی خم می شوند و متناسب با معماری سازه تغییر جهت می دهند حال آنکه در مورد لوله های استیل برای تغییر جهت نیاز به استفاده از مجموعه ای وسیع از اتصالات لوله برق موجود دارد. به همین دلیل استفاده از این لوله ها بسیار مرسوم است.

همچنین لوله فلکسیبل دارای یک روکش پلاستیکی است که استفاده از آن را در فضاهای باز امکان پذیر می سازد. اگر کابل ها در فضاهای باز مورد استفاده قرار میگیرند، برای آنکه دوام و پایداری بیشتری داشته باشند بهتر است از لوله فلکسیبل به عنوان یک محافظ برای این لوله ها استفاده شود.

لوله و گلند فلکسیبل باعث می شود که از نفوذ ذرات ریز و معلق محیطی و رطوبت به درون مدارات الکتریکی که به مرور منجر به ایجاد جرم یا توده های سخت شده می شوند، جلوگیری شود.

زیرا آلاینده‌های ریز محیطی در کنار رطوبت سبب ایجاد لایه های چسبناک و آلوده بر روی اتصالات یا رشته سیم ها می شوند که بزرگترین مانع برای انتقال صحیح جریان برق محسوب می شوند. گلند فلکسیبل از طریق رفع این مشکلات فنی تا حد زیادی میزان دوام و پایداری تجهیزات الکتریکی را افزایش می دهد.

یکی از ویژگی های مشترکی که میان لوله های قابل ارتجاع و گلند فلکسیبل وجود دارد هماهنگی و سازگاری ابعادی و ساختاری یکدیگر است زیرا زمانی که گلند فلزی یا پلیمری بر روی لوله فلکسیبل قرار می گیرد به بهترین شکل روی آن می نشیند و با اعمال حداکثر نیروی چسبندگی بر روی لوله براحتی قابل جدا شدن نیستند.

گلند-فلکسیبل-دو-پیچ

ویژگی ها و مشخصات فنی گلند فلکسیبل

گلندهایی که برای لوله های فلکسیبل مورد استفاده قرار می گیرند مانند گلند کابل برنجی و همچنین گلند ضد انفجار، وظیفه دارند از نفوذ گرد و غبار و رطوبت به تجهیزات الکتریکی جلوگیری کند.

همچنین این گلندها به گونه ای طراحی شده اند که مانع از اعمال فشار عناصر خارجی بر روی لوله فلکسیبل شوند. ویژگی دیگری که این نوع از گلندها دارند، جلوگیری از زخمی شدن روکش لوله فلکسیبل در برخورد با حفره ایجاد شده بر روی جعبه تابلو برق و یا جعبه تقسیم است.

محل اتصالات کابل نیاز به یک پوشش سخت و محکم دارد تا بتواند در بالاترین سطح ایمنی کابل ها را به تابلوهای برقی، جعبه تقسیم ها و دیگر قطعات متصل کند. به همین دلیل گلند فلکسیبل برای احیای چنین مسئولیت بزرگی نیازمند یک طراحی خاص و نسبتا پیچیده خواهد بود. لذا اکثر گلندها تشکیل شده از چندین بخش مهم هستند که به نوعی مکمل یکدیگر می باشند. بخش انتهایی آن ها که غالباً بر روی دهانه ی کابل قرار میگیرد از اجزای ریزی ساخته شده اند که کابل را بدون لغزش در جای خود نگه می دارد. سرپیچ گلند فلکسیبل در قسمت داخلی دارای رزوه های متعددی است که از این طریق بر روی دیگر دستگاه ها پیچ می شوند.

ویژگی به خصوصی که باعث شده این نوع از گلند از سایر گلند ها مانند گلند کابل آرموردار متمایز شود، آن است که این گلند ها قابلیت اتصال لوله های فلکسیبل را به یکدیگر را نیز خواهند داشت. البته این قابلیت زمانی اعمال می شود که در نقطه ای از کابل یک آسیب جزئی ایجاد شده باشد که بجای تعویض کلی کابل می توان محل مورد نظر را با استفاده از کاتر کابل قطع می کنند و مجدد با نصب گلند فلکسیبل دو مرتبه دو کابل جدا شده را به یکدیگر متصل می کنند.

از دیگر ویژگی های این نوع از گلندها می توان به مقاومت بالا در برابر تنش ها و لرزش های محیطی، مقاومت در برابر تنش های فشاری و کششی و نصب آسان این محصول اشاره کرد. اما محل قرارگیری این محصول کجا است؟

محل قرار گیری گلندهای فلکسیبل

این نوع از گلند ها در صورتی که بین دو تابلو مورد استفاده قرار گیرند، در ابتدا و انتهای لوله فلکسیبل و بر روی دو تابلو نصب می گردند. به طور معمول گلند ها از دو پیچ در دو طرف حفره ایجاد شده ساخته می شوند که در وسط آن ها محل عبور کابل و یا لوله است‌ پس از عبور لوله فلکسیبل دو قطعه بر روی یکدیگر پیچ شده و لوله آب بند می شود.

به طور کلی شما می توانید گلند فلکسیبل را بر روی باکس تقسیم جریان برق، تجهیزات مخابراتی و تابلوهای انشعاب گیر کابل برق و حتی جعبه کف خواب برق نیز مورد استفاده قرار دهید. اهدافی که از بکارگیری گلند فلکسیبل دنبال می شود عمدتا ایجاد یک اتصال بی خطر و کاملا safe است زیرا اغلب کابل هایی که از منبع تغذیه به جعبه تقسیم هدایت می شوند جزو کابل های تقریباً فشار قوی محسوب می شوند.

اگر این هادی های الکتریکی در اثر اعمال نیروهای کششی از جعبه ها جدا شوند می توانند ریسک ایجاد بار الکتریکی و برق گرفتگی را افزایش دهند بنابراین این گلندها در محل مورد نظر خود حداکثر نیرو را برای ثابت نگه داشتن کابل ها اعمال می کنند.

به طور معمول جنس پیچ ها آهن گالوانیزه شده با فلز روی استفاده می شود تا به این ترتیب پیچ ها در برابر رطوبت مقاومت بالایی داشته باشند. در بیشتر مواقع جنس فلزی این گلندها از لحاظ معیارهای امنیتی شرایط خوبی را برای اتصالات کابل فراهم می کنند چرا که آن ها تحت نیروهای فزاینده به هیچ عنوان دچار شکستگی یا ترک که ممکن است در نوع پلیمری یا پلاستیکی آن ها رخ ندهد، نمی شوند. لذا انتخاب جنس و متریال بستگی به نوع کارکرد و محل استفاده ی گلند فلکسیبل دارد.

گلند-فلکسیبل تک پیچ

سایز گلند فلکسیبل

گلند فلکسیبل معمولا بر اساس قطر کارگیر کابل های برق طراحی و ساخته می شوند چرا که باید در ابتدا در داخل دهانه ی کابل قرار گیرند و در صورت عدم سازگاری سایز میان گلند و قطر کابل عملاً نمی توان اتصال نهایی را برقرار کرد در ذیل مجموعه ای از سایزهای گلند آورده شده اند که هر کدام مختص ابعاد خاصی از کابل ها هستند.

به عنوان یک قاعده ی کلی اگر بخواهیم سایز کابل مناسب را برای انواع گلند فلکسیبل ذیل عنوان کنیم به ترتیب از بالا به پایین متناسب با سایزهای ذیل، این گلندها قابلیت قرار گرفتن بر روی کابل های با قطر ۷-۳، ۸-۴، ۱۰-۶، ۱۲-۸، ۱۴-۱۰، ۱۸-۱۳، ۲۵-۱۸، ۳۲-۲۵، ۳۸-۳۲، ۴۴-۳۷ میلیمتر را دارند. همان طور که مشاهده می کنید یک اختلاف تقریبا ۵ میلیمتری در هر دامنه ی ابعادی کابل وجود دارد که هر یک سازگار با یک نوع سایز گلند فلکسیبل هستند.

این اختلاف چندان برای گلند های فلکسیبل مشکل ساز نیست چرا که کابل ها از روکش های پلیمری در بخش خارجی خود استفاده می کنند که قابلیت فشرده شدن دارند و این خاصیت فشردگی بدنه کابل ،این اختلاف ابعادی مذکور را جبران می کند.

گلند از جنس بدنه برنج با آبکاری نیکل میباشد.

 • گلندهای با سایز رزوه PG7
 • گلند با سایز رزوه PG9
 • گلند با سایز رزوه PG11
 • گلند با سایز رزوه PG13.5
 • گلند با سایز رزوه PG16
 • گلند با سایز رزوه PG21
 • گلند با سایز رزوه PG29
 • گلند های PG39
 • گلند فلکسیبل PG42
 • گلندهای لوله فلکسیبل PG48

قیمت گلند

قیمت گلند فلکسیبل متاثر از عوامل زیادی می باشد که از جمله ی آن می توان به سایز، جنس و متریال و برند آن اشاره کرد که هر کدام به صورت جداگانه منجر به نوسان قیمتی این قطعات ارزشمند می شوند.

جهت مشاوره و خرید گلند فلکسیبل می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵