گلند کابل برنجی

گلند کابل برنجی

گلند کابل برنجی

گلند کابل برنجی کاسپین پایپ که از قطعات برنجی تولید شده و در مقابل زنگ زدگی مقاوم و از گلندهای پرمصرف در فضاهای باز می باشد.

رزوه گلندهای MPG بر اساس استاندارد آلمان طراحی و ساخته شده است. این گلندها در ۱۱ سایز مختلف از PG7 تا PG63 می باشند که هر سایز، بازه قطری کابل مخصوص به خود را پوشش می دهد. گلندهای برنجی تنش زدایی شده، دارای لایه آبکاری نیکل می باشد. گلند های فلزی عمدتا در محیط بیرونی که بازه دمایی وسیعی را دارد، و دائما تحت اشعه ماوراء بنفش ) UV ( خورشید می باشد، مورد استفاده می باشد. روکش نیکل به کار رفته، از خوردگی و زنگ زدگی گلند جلوگیری می کند.

استاندارد رزوه :DIN 40430

ریز قطعات تشکیل دهنده گلند کابل برنجی

زمانیکه به خرید گلند کابل برنجی برای پروژه های کابل کشی و نصب و اتصال کابل‌ها به دیگر تجهیزات مانند تابلوهای برق و جعبه تقسیم‌ها میپردازید بهتر است از اجزا و قطعات تشکیل دهنده ای که برای این گلندها وجود دارد مطلع باشید. در واقع این شناخت دقیق شرایطی را فراهم میکند تا شما به راحتی بتوانید این قطعات را در حین کار استفاده کنید و اگر ایراد فنی به وجود آمد آنها را برطرف کنید.

متعلقات گلند شامل مهره کابل، جمع کننده واشر، واشر نگهدارنده کابل، بدنه اصلی فلزی، واشر ثانویه و مهره داخل تابلو است. همه این اجزا به ترتیب درون یکدیگر قرار می‌گیرند و یک گلند کابل برنجی را تشکیل خواهند داد. البته این قطعات ذکر شده مرتبط با گلندهای ساده هستند .اما برخی از مدل‌ها مانند گلند کابل آرموردار ساختار پیچیده تری دارند.

در مواردی اگر هر یک از این بخش های جزئی دربرگیرنده گلند دچار تخریب ساختاری شوند میتوانید از نمایندگی های مربوطه در صورت موجود بودن آن را تهیه کنید. اما معمولا شرکت‌ها و گروه های تولیدی جهت امنیت بالاتر ترجیح میدهند که تعمیرات خاصی را روی این قطعات انجام ندهند و یک نمونه جدید را ارائه دهند.

نصب و اتصال سریع کابل‌ها با گلند کابل برنجی

نصب و اتصال سریع کابل‌ها با گلند کابل برنجی

از مزیت های بسیار مهمی که میتوان برای گلند کابل برنجی ذکر کرد این است که مراحل نصب و اتصال زمان بر و پیچیده ای ندارند. تنها کافی است برای اتصال کابل‌ها به جعبه تقسیم‌ها و تابلوها این گلندها را درون دهانه کابل قرار دهید و قسمت رزوه دار آن را به داخل جعبه تقسیم هدایت کنید. بعد از آن مهره نهایی بر روی پایه رزوه دار گلند پیچ خواهد شد. در مورد سایر قطعات مشابه مانند گلند کابل پلاستیکی نیز این ویژگیها صدق میکند.

نکته مهمی که تکنسین های اجرایی توجه ویژه به آن دارند استفاده از گلند کابل برنجی تنها بر روی کابل‌ها است. بنابراین سایر گلندهایی که برای انواع لوله‌ها استفاده می‌شوند ساختار متفاوتی دارند. به عنوان مثال زمانی که شما می‌خواهید یک لوله فولادی را به جعبه تقسیم اتصال دهید هم میتوانید از بوشن برنجی  و بوشن فولادی استفاده کنید و هم اینکه یک گلند تک پیچ یا گلند دو پیچ را که طبقه بندی های مختلفی دارند و حتی می‌توانند به صورت زانویی باشند بکار بگیرید.

در مورد انواع لوله خرطومی نیز گلند فلکسیبل گزینه ای عالی محسوب می‌شود. پس ما باید بدانیم و تشخیص دهیم که چه گلندهایی برای لوله‌ها و چه گلندهایی برای کابل‌ها به کار گرفته خواهند شد. شرکت های تولید کننده سعی میکنند برای هر سیستم پشتیبانی یک قطعه اتصال دهنده جداگانه را طراحی کنند.

چرا از متریال برنجی برای ساخت گلند کابل استفاده می‌شود؟

متریال برنجی تنها یک نمونه از مواد اولیه ای هستند که برای ساخت گلند کابل از آنها استفاده می‌شود. چرا که برخی از شرکتها میتوانند از متریال استیل گالوانیزه و استنلس استیل نیز استفاده کنند. در کنار این‌ها پلیمرهای pvc نیز مدنظر قرار می‌گیرد. اما خصوصیات متعددی را میتوان برای فلزات برنج ذکر کرد که از جمله آن ساختار به نسبت متراکم و سبک، ضد زنگ بودن، ضد خوردگی، مقاوم در برابر نیروهای کششی، ماشین کاری مناسب است

اینکه این گلندها کاملا در مقابل فرآیندهای شیمیایی نظیر اکسیداسیون مقاوم هستند به دلیل پوشش های آب کاری نیکل و کروم است. در محیط های پرتنش فیزیکی نظیر صنایع غالبا تنش های مکانیکی در صورت اتصال صحیح این گلندها باعث جدا شدن آنها نمی شود.

گلند کابل برنجی بهتر است یا گلند کابل استنلس استیل

گلند کابل برنجی بهتر است یا گلند کابل استنلس استیل

با توجه به توضیحاتی که در قسمت قبل ذکر شد یکی از مدل های گلند کابل نمونه استنلس استیل است. هر دو اینها از آلیاژهای مقاوم ساخته شده اند اما یکسری تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند. اصولا آلیاژهای فولاد طبقه بندی های مختلفی دارند طوری که برخی از آنها از طریق پوشش گالوانیزه مقاوم سازی می‌شود. حال آنکه نمونه دیگر استنلس استیل است. عناصر تشکیل دهنده استنلس استیل شامل آلیاژهای آهن، نیکل و کروم است که با یکدیگر ترکیب شده اند. در کنار اینها ۱٫۲ درصد ماده را نیز عناصر کربن تشکیل میدهند که باعث افزایش مقاومت فلز خواهد شد.

در مدل های برنجی عناصر کروم و نیکل به عنوان پوشش استفاده می‌شوند اما در مورد استنلس استیل این مواد جزئی از آن فلز محسوب خواهد شد. این دو با یکدیگر یکسان نیستند. فلزات برنجی نسبت به فولاد قدری نرم تر هستند. لذا در زمان باز و بست گلند کابل برنجی اگر تجهیزات فنی مانند آچارها نیروی اضافی را به آنها وارد کند ممکن است خوردگی یا خراشیدگی را روی آنها شکل دهند.

اقدامات مهم قبل از خرید انواع گلند

قبل از آنکه بخواهید یک گلند کابل خریداری کنید ابتدا باید نوع کابل‌ها مشخص شود. معمولا دسته بندی های مختلفی برای کابل‌ها وجود دارد که میتوانند در انواع کابل های آرموردار و بدون آرمور طراحی و تولید شوند. طبیعتا مدل گلند کابل آرموردار و بدون آرمور از لحاظ ساختار درونی و اجزای تشکیل دهنده فرق دارند .

اندازه و سایز کابل را مشخص کنید. اینکه از چه قطری تشکیل شده اند و برای چه گلندهایی مناسب هستند. بعد از آن شما باید سایز گلند کابل برنجی را نیز بررسی کنید و در نهایت یک مطابقت ابعادی بین این دو ایجاد کنید. از آنجایی که بدنه کابل‌ها تا یک حد مشخصی انعطاف است هیچ گاه سعی نکنید گلند سایز ناسازگار را بر روی کابل‌ها قرار دهید و از طریق فشار یا اعمال نیروهای اضافی بخواهید آنها را به دیگر تجهیزات اتصال دهید. چرا که این کار فقط آسیب به کابل‌ها را به همراه دارد.

کاربرد گلند کابل برنجی

گلند کابل برنجی برای اتصال کابل به جعبه تقسیم، موتور های برق و سایر تجهیزات برقی به کار می رود. همچنین گلند ها به گونه ای طراحی شده اند که از کابل در برابر ارتعاشات و لرزش های بالا محافظت می کنند. چرا که به طور معمول لبه جعبه تقسیم ها و سایر قطعات الکتریکی در اغلب موارد تیز و برنده است و در لرزش های شدید به کابل آسیب می رساند.

به طور گسترده از گلند کابل در صنایع، کاربرد های خطرناک و مراکز تجاری استفاده می شود. از گلندها برای تامین ایمنی و سلامت کابل و همچنین بهره وری های مهندسی استفاده می شود. در واقع گلند به عنوان انتهای خط کابل کشی شناخته می شود و وظیفه آن جلوگیری از از نفوذ گرد و غبار و رطوبت از منافذ عبور کابل به درون تاسیسات الکتریکی و برقی است. اما چگونه باید گلند کابل برنجی مناسبی را انتخاب کنیم؟

جنس گلند برنجی

بدنه از برنج (BS 2874 CZ121 Pb3) با آبکاری نیکل، واشر از استیل، واشر محافظ کابل از نئوپرن خود خاموش شونده

درجه حرارت کاری: مقاومت در برابر حرارت لحظه ای تا ۱۲۰ + درجه سانتی گراد و دمای متغیر در بازه زمانی طولانی مدت از ۴۰ – الی ۱۰۰ + درجه سانتی گراد

درجه حفاظت :  IP68

نحوه انتخاب گلند کابل برنجی

کاربرد

یکی از عواملی که در انتخاب نوع گلند بسیار تاثیر گذار است، کاربرد گلند است. شما در هنگام استفاده از گلند کابل برنجی باید بررسی کنید که آیا می خواهید از این گلند برای موارد صنعتی استفاده کنید و یا اینکه در مواردی که نتیجه آن لرزش های پی در پی گلند و انفجار است، می خواهید استفاده کنید.

همچنین پیش از خرید تعیین کنید که از گلند می خواهید در فضا و محیط های باز استفاده کنید و یا اینکه از این وسیله در محیط های بسته استفاده می کنید. در صورتی که در محیط های باز قصد استفاده از گلند را دارید، باید گلندی را انتخاب کنید که در برابر رطوبت از خود مقاومت نشان دهد.

هزینه و قیمت

هزینه کابل به نحوه استفاده و کاربری گلند بستگی دارند. به طور مثال در مواردی که نیاز است از گلند تمام برنجی استفاده کنید، قیمت تفاوت خواهد کرد. به طور کلی گلند هایی با جنس برنجی با روکش نیکل، آلومینیوم، مس، پلاستیک و استیل ضد زنگ وجود دارد که هر کدام متناسب با جنس و نوع طراحی مخصوص به خود دارای قیمتی است.

کارایی

در هنگام انتخاب گلند باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از گلند ها پیوسته لوازم جانبی را به همراه خواهد داشت. در صورتی که می خواهید از گلند در محیط های باز استفاده کنید، در انتخاب لوازم جانبی باید عواملی همچون آب بندی، مقاوم در برابر خوردگی و شناسایی مواد مرتبط با جنس گلند را در نظر بگیرید.

انواع گلند برنجی

انواع گلند برنجی

  • گلند برنجی با جنس بدنه برنج با آبکاری نیکل
  • گلند برنجی با سایز رزوه PG11
  • گلند برنجی با سایز رزوه PG 13.5
  • گلند برنجی با سایز رزوه PG16
  • گلند برنجی با سایز رزوه PG21
  • گلند برنجی با سایز رزوه PG29

فروش متنوع ترین اتصالات کابل برق در شرکت پتروکاسپین

شرکت پتروکاسپین علاوه بر ارائه سایزبندی های کامل گلند کابل برنجی مدل های دیگر آن مانند آلیاژی استیل و نمونه های پلیمری را نیز با بهترین کیفیت و ساختار کاملا استاندارد عرضه میکنند. کارشناسان ما در زمان فروش طبق اطلاعاتی که از پروژه شما دریافت میکنند میتوانند بهترین قطعات را معرفی کنند. اولویت اصلی این شرکت پاسخگوی کامل به نیاز پروژه های گسترده است. شما میتوانید از ۰ تا ۱۰۰ تمامی قطعاتی که برای کابل کشی ایمن دارید را از ما خریداری کنید.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵